Hospodársky denník
USD50,179 Sk
EUR42,928 Sk
CHF28,111 Sk
CZK1,252 Sk
  Streda  30.Mája 2001

Bude ECB intervenovať?

V utorok bolo na svetovom devízovom trhu s EUR/USD cítiť nedostatok impulzov na výraznejší pohyb smerom dolu alebo hore, a tak euro ostávalo počas celej európskej časti obchodovania uzamknuté v úzkom intervale medzi 85,60 a 85,40 centa za euro. Po tom, čo pominuli obavy z intervencie držiace euro na hodnotách okolo 86,00 centa a obchodníci v Londýne a New Yorku zaujali svoje pozície po predĺženom víkende, začala sa spoločná mena znovu predávať.

Horšie dáta

Nepriaznivé správy začali prejavom šéfa nemeckého Ifo inštitútu na adresu projektovaného rastu v najväčšej ekonomike eurozóny - Nemecku, ktorého hodnotu 2,1 pct pokladá za otrasenú. Vyššia bola aj spotrebiteľská inflácia v Taliansku (+3%), znížila sa aj úroveň priemyselných investícií vo Francúzsku. Pozornosť obchodníkov sa tak po hmlistom prejave šéfa ECB W. Duisenberga (vyhýbajúcemu sa akejkoľvek zmienke o eure) obrátila z intervenčných obáv opäť smerom k fundamentom ekonomík europriestoru. Možno zhrnúť, že pri obavách z rastu inflácie, keď nie je priestor na znižovanie úrokových sadzieb v ekonomike, a pri nízkom hospodárskom raste má ECB ozaj ťažkú pozíciu. Stimulovať rast je možné podporou exportérov najmä cez oslabovanie nadnárodnej meny, a toho sme práve svedkami. Druhá strana tej istej mince je však nebezpečenstvo importu inflácie rastom svetových cien. Po nástupe amerických obchodníkov sa euro zošmyklo k dennému minimu 85,30 centa ako bezprostredná reakcia na spomínané spomalenie hospodárskeho rastu v Nemecku. To, že ECB pozorne sleduje situáciu na spotovom trhu, potvrdil aj bezprostredný komentár člena rady ECB Weltekeho, ktorý pripomenul obchodníkom, že intervencia je vždy nástrojom, ale centrálna banka nehovorí o tom, kedy ho použije. Trhy ocenili jeho starostlivosť na 10 bodov, no po zverejnení indexu dôvery spotrebiteľov v USA sa doláre začali znova nakupovať. Rast májového indexu na 115,5 bodu z aprílových 109,9 bol príjemným prekvapením pre dolárových býkov (očakávania mierne nad 111,0 bodu), takže netrvalo dlho a kotácie sa zasa priblížili k 85,30, no obchodovanie uzatváralo napokon o 20 bodov vyššie na hodnote 85,50. V prípade prerazenia kľúčových 85,00 centa za jedno euro sa otvára cesta smerom k nižším hodnotám z predchádzajúceho roka.

Intervencie BoJ?

Postrach eura - japonský jen - sa nakupoval aj v utorok. Oproti euru stratil v ázijskom obchodovaní zo 104,40 jenu až k 102,50, znova tak pripomenul kotácie z konca roku 2000. Trhom preletela správa, podľa ktorej je BoJ pripravená zakročiť, ak sa obchodovanie dostane pod hodnotu 102,00 jenu. Oproti doláru jen získal viac ako jeden jen, keď sa dostal tesne nad úroveň 120,00 jenu za dolár.

Britská libra sa oslabila oproti doláru (1,4150 USD za libru), naopak dostala sa na denné maximum oproti euru (0,6057 libry za euro) po tom, čo premiér Tony Blair vylúčil akúkoľvek politiku smerujúcu k znehodnocovaniu libry, reagujúc na požiadavku ministra financií Browna.

Slovenská koruna sa oslabila z otváracích 42,860-90 za jedno euro po vykonaní objemu klientskych príkazov na nákup devíz k 42,920/950 SKK za euro.

Mario Mika

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.