Hospodársky denník
USD50,211 Sk
EUR42,923 Sk
CHF28,144 Sk
CZK1,258 Sk
  Štvrtok  31.Mája 2001

Vysoký výkon pre výskum

Spoločnosť Maxa Plancka bude používať novú technológiu na riešenie veľkých otázok vedy

Najprestížnejšia vedecká inštitúcia v Nemecku poverila spoločnosť IBM vybudovaním ultravýkonného superpočítača, ktorý sa použije na riešenie veľkých otázok vedy. Stroj bude postavený na technológii IBM eServer POWER4 a v roku 2002, keď bude dokončený, má byť najrýchlejším superpočítačom civilnej sféry v Európe.

Spoločnosť Maxa Plancka pre rozvoj vied udelila kontrakt s hodnotou niekoľkých miliónov dolárov firme IBM po dôkladnom vyhodnotení ponúk viacerých výrobcov. POWER4 je pokročilý mikroprocesor, ktorý poháňa novú generáciu systémov IBM eServer. Jeho dodávky by sa mali začať v druhej polovici tohto roka.

„Nový superpočítač dá vedcom Spoločnosti Maxa Plancka znova možnosť viesť konkurencieschopný, špičkový výskum v oblasti numerických simulácií,“ objasňuje Stefan Heinzel, riaditeľ výpočtového centra Garching, kde bude superpočítač inštalovaný.

Nový superpočítač Spoločnosti Maxa Plancka bude konštruovaný na dosahovanie špičkového výkonu 3,8 bilióna (1012) výpočtov za sekundu. Stroj novej generácie bude vedcom pomáhať riešiť niektoré z veľkých otázok v rôznych odboroch, napríklad vo výskume polymérov, vo fyzike pevných stavov a v teoretickej chémii, vo výskume syntézy, v astrofyzike a biochémii. Vedci očakávajú, že im počítač pomôže získať bezparametrický opis nestálostí v závitnicovej štruktúre bielkovín na atomárnej úrovni. Tieto nestálosti spôsobujú pravdepodobne okrem iných Creutzfeld-Jakobovu a Alzheimerovu chorobu.

Systémy založené na POWER4 sú konštruované tak, aby poskytovali špičkový výkon v komerčných aj odborných úlohách. Využívajú pritom nové, prelomové technológie:

- gigaprocesor IBM POWER4 - prvý počítačový čip na svete, ktorý obsahuje dva procesory. Gigaprocesor využíva medenú technológiu IBM a technológiu SOI (kremík na izolátore). Dokáže pracovať na frekvenciách vyšších ako jeden gigahertz,

- široké pásmo - každý čip prekonáva v šírke pásma súčasné systémy viac než o jeden rad. Šírka prenosového pásma medzi pamäťou cache druhej úrovne a procesormi dosahuje 100 GB za sekundu, čo možno porovnať s prenesením dvadsiatich plných diskov DVD za jedinú sekundu. POWER4 je konštruovaný tak, aby sa šírka prenosového pásma zvyšovala spolu s frekvenciou procesora, čím je zaručená doteraz neprekonaná škálovateľnosť,

- prepájacia architektúra na báze distribuovaných prepínačov - nová metóda prepájania zariadení, ktorá dramaticky zvýši škálovateľnosť vďaka spojeniu výhod zbernicovej a prepínačovej architektúry,

- schopnosť tvorby rozsiahlych systémov - možnosť spájania viacerých modulov až do 32-cestného symetrického multiprocesorového (SMP) systému.

„Systém, ktorý je jedným z radu priekopníckych superpočítačov IBM siahajúceho od Deep Blue po ASCI White, bude predstavovať pre superrýchle výpočty v Európe doslova kvantový skok vpred,“ uvádza Rod Adkins, generálny riaditeľ pre pSeries divízie IBM eServer.

(jz)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.