Hospodársky denník
USD50,211 Sk
EUR42,923 Sk
CHF28,144 Sk
CZK1,258 Sk
  Štvrtok  31.Mája 2001

Hrozby Iraku pohli cenou ropy

Po sviatku sa v utorok opäť rozbehlo obchodovanie s komoditami v USA. Cena ropy na newyorskej burze NYMEX v priebehu dňa vzrástla, keď sa objavili správy o prípadnom zastavení irackých dodávok na svetový trh. Predstavitelia tejto blízkovýchodnej krajiny sa vyhrážajú USA v prípade nezrušenia sankcií úplne zastaviť dodávky tejto strategickej suroviny. OSN a Bezpečnostná rada uvalili na krajinu sankcie, aby stopli vyzbrojovanie Iraku, a tým znížili pravdepodobnosť nového vojnového konfliktu v tejto „horúcej“ oblasti na minimum. V súčasnosti je vývoz ropy pod dohľadom svetového spoločenstva. Irak sa snaží hrozbami prinútiť OSN zmeniť tieto sankcie a odvoláva sa na katastrofálnu hospodársku situáciu v krajine. Obchodníci v najbližších dňoch očakávajú, čo urobí Saddám Husajn. Predstavitelia Saudskej Arábie vyhlásili, že OPEC je schopná pokryť dodávky ropy v prípade splnenia Husajnovej hrozby. Produkcia Iraku je v súčasnosti 2,1 mil. barelov ropy, čo predstavuje 3 % celosvetovej produkcie. Futuritné kontrakty čierneho zlata s termínom dodania júl 2001 sa tak pod vplyvom týchto správ oslabili o 28 USc na 28,66 USD za barel.

Vyberanie ziskov

Oči verejnosti sa v posledné dni upierajú na trh s benzínom. Od pondelka sa začala v USA letná sezóna, a s tým je spojený aj vyšší dopyt po ňom. Ceny júnového benzínu v utorok v New Yorku mali zaujímavý priebeh. Najprv sa prudko oslabili o 3,06 USc, keď investori vyberali zisky zo svojich pozícií a neskôr pokračovali v raste. Seansu nakoniec skončili o 3 USc nižšie na hodnote 1,145 USD za galón, keď na trh opäť prenikli správy o 8,5-percentnom poklese zásob špeciálne upraveného benzínu RFG. Každotýždenné zverejňovanie stavu zásob ropy a ostatných derivátov Americkým ropným inštitútom (API) sa pre sviatok posunulo o jeden deň.

Obchodovanie s meďou na COMEX-e bolo nečakané, keď v závere utorkovej seansy sa previedlo takmer 4000 kontraktov. Lavínový efekt len pár minút pred uzavretím newyorskej burzy spôsobilo prekročenie jednej z podporných technických hodnôt. Vďaka tomu sa ceny tohto kovu oslabili a kótovali na nižších úrovniach. Podľa vyjadrenia analytikov bola meď celý deň pod tlakom. Benchmarkový futuritný kontrakt s termínom dodania júl 2001 sa skončil nižšie až o 3,22 % na 76,70 za libru, keď utorkovú seansu otváral na hodnote 79,40 USc

Prepad zlata

Pod hranicu 275 USD za jednu uncu sa v utorok dostali futuritné kontrakty na zlato. Tento „najdrahší“ kov sa oslabil na jedenásťdňové minimum po tom, čo minulý týždeň atakoval psychologickú hranicu 300 USD za jednu uncu. Podľa niektorých analytikov situácia nie je kritická, pretože zvýšená volatilita je cestou k vyššej cene. Je teda celkom pravdepodobné, že v najbližšej budúcnosti zlato bude opäť útočiť na túto hodnotu. Benchmarkový júnový derivát na zlato sa oslabil o 4,3 USD a v závere kótoval na najnižšej hodnote od 18. mája 273,90 USD za uncu. Spotová cena tohto kovu zatvárala dole o 3,5 USD na 274,4 USD za uncu.

(M. Laznia/ REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.