Hospodársky denník
USD50,211 Sk
EUR42,923 Sk
CHF28,144 Sk
CZK1,258 Sk
  Štvrtok  31.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zákon nie je otázkou prestíže

Odborníci by konečne mali nájsť spoločnú reč

Návrh zákona o elektronickom podpise, ktorého prvú verziu spoznali záujemcovia asi pred rokom, keď bola sprístupnená na internetovej stránke ministerstva hospodárstva, čaká na prerokovanie v parlamente. A nie jeden, ale hneď dva. Poslanecký, ktorý spracovala odborná skupina Slovenskej informatickej spoločnosti, bol dokonca doručený skôr ako vládny. Podľa jej názoru nie je vládou schválený zákon dostatočne kvalitný. Vyčítajú mu terminologickú nekonzistentnosť, používanie pojmov pripúšťajúcich nejednoznačný výklad, absenciu definícií dôležitých pojmov i to, že sa nezaoberá finančnými nárokmi na zriadenia a prevádzkovanie národného certifikačného úradu. Podľa člena tejto skupiny, experta na bezpečnosť RNDr. Jozefa Vyskoča, PhD., vládny návrh dáva národnému certifikačnému úradu také kompetencie, ktoré nie je možné fyzicky zvládnuť. Ide napríklad o odsúhlasenie toho, že verejný

overovací kľúč

zahraničnej certifikačnej autority je naozaj pravý. Takúto informáciu by však mohli poskytovať aj autorizované certifikačné autority, ktoré budú pracovať na komerčnej báze. S tým súvisí aj otázka medzinárodnej kompatibility, veď elektronický podpis okrem toho, že nám umožní kontakt so štátnymi úradmi SR, má slúžiť predovšetkým na uľahčovanie elektronického obchodovania. A to sa odohráva v medzinárodnom priestore. Okrem toho, že bude spĺňať podmienky dané direktívou EÚ, zákon musí byť realizovateľný technicky a použiteľný. Podľa koordinátora skupiny doc. RNDr. Daniela Olejára, CSc., aj keď venovali návrhu asi 1300 hodín neplatenej vysokokvalifikovanej práce, je to len jedno percento z toho, čo treba vykonať, aby to fungovalo.

Z druhej strany sa tvrdí, že koncepcie sú rovnaké a zavádzajú aj rovnaké právne inštitúty, no vyjadrujú výčitky k príliš zložitému legislatívnemu jazyku poslaneckého návrhu. Podľa D. Olejára je filozofia návrhov rôzna a aj keď oba stanovujú za najvyššiu autoritu Národný bezpečnostný úrad, ináč špecifikujú jeho pôsobnosť, povinnosti a kompetencie. Právnici, ktorí pôsobili v tejto skupine, navrhli tiež niekoľko - aj podľa nich nie vyčerpávajúcich - zmien, ktoré je potrebné vykonať v iných legislatívnych normách. Napríklad v zákone o archívnictve, aby sa upravilo archivovanie dokumentov v elektronickej podobe, v Občianskom zákonníku, aby sa upravila platnosť elektronického podpisu atď. Nemohli sme nezaznamenať, že návrh prvého zákona, ktorý nás reálne posúva k informačnej spoločnosti a má v tomto smere až transformačnú moc, sa stáva predmetom

súperenia o prestíž.

Minister hospodárstva Ľ. Harach je naklonený tomu, aby sa dve pracovné skupiny stretli a vydiskutovali si odborné problémy. Ráta však s tým, že by sa tak malo stať na pôde gesčného výboru NR SR. V tejto chvíli ide hlavne o to, aby poslanci, ktorí ako väčšina z nás nie sú odborníkmi v tejto zložitej problematike, dostali dobre prepracovaný návrh, ktorého jednotlivé paragrafy budú v súlade. A aby na jeho základe mohla vzniknúť príslušná štátna inštitúcia a začať pracovať komerčné certifikačné autority. Iste, bolo by vhodné, keby sa tak stalo čo najskôr, veď ak má zákon naozaj fungovať od januára 2002 (pôvodný termín bol 1. 1. 2001), mal by byť schválený aspoň štyri mesiace predtým. Preto by bolo asi lepšie, keby sa na pôdu gesčného výboru už dostalo spoločné stanovisko oboch pracovných skupín. D. Olejár vyhlásil, že odborná skupina SIS navrhuje stretnutie, na ktorom by sa stanovili filozofické princípy a východiská pre budúci zákon s tým, že po vyhodnotení toho, ktorá verzia ich lepšie spĺňa, by sa pokračovalo v práci na tej lepšej. Táto myšlienka je blízka aj Slovenskej asociácii pre elektronický obchod, ktorej členovia sa zúčastňovali na práci pracovnej skupiny ministerstva. Jej generálny tajomník M. Krško prišiel s iniciatívou na stretnutie zástupcov všetkých profesijných združení v oblasti informačných technológií, kde by sa malo hovoriť aj o tomto zákone. Podľa neho niet odborných problémov, o ktorých by sa nedalo komunikovať a dospieť k spoločnému stanovisku. Bolo by naozaj ukážkou nezrelosti, keby sa práve takýto, v značnej miere technokratický zákon, mal stať kauzou a prostriedkom politického boja.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, na severe ojedinele prehánky. Popoludní od západu veľká oblačnosť a k večeru prehánky alebo aj búrky. Najvyššia denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 11 stupňov. Slabý premenlivý vietor. V piatok bude v noci jasno až polojasno. Cez deň polooblačno, v poludňajších a popoludňajších hodinách až oblačno a lokálne ojedinele aj búrky. Najnižšia nočná teplota 14 až 10 stupňov. Najvyššia denná teplota 21 až 25 stupňov. V sobotu bude v noci prevažne jasno, cez deň polooblačno, v poludňajších hodinách až oblačno s lokálnymi prehánkami. Neskôr popoludní na západe ďalšie pribúdanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota 15 až 11 stupňov. Najvyššia denná teplota 21 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.58 a zapadne o 20.42 hod.

Amsterdamjasno18
Atényjasno31
Belehradpolooblačno23
Berlínprehánky17
Bratislavaoblačno25
Bruseloblačno17
Budapešťpolooblačno24
Bukurešťpolooblačno29
Frankfurtprehánky21
Helsinkizamračené8
Istanbulpolooblačno23
Kodaňprehánky15
Lisabonjasno32
Londýnjasno16
Madridjasno32
Milánojasno27
Moskvadážď13
Oslojasno15
Parížpolooblačno22
Prahaprehánky22
Rímjasno27
Sofiajasno24
Štokholmjasno15
Varšavaprehánky17
Viedeňoblačno25
Záhrebdážď22
Ženevaprehánky21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.