Hospodársky denník
USD48,587 Sk
EUR43,393 Sk
CHF28,142 Sk
CZK1,253 Sk
  Piatok  4.Mája 2001

Psychológia úspechu

Dopyt po expertoch na motiváciu rastie. Psychológia víťazstva a úspechu sa stáva neoddeliteľnou súčasťou našej doby. Najväčšie svetové firmy - ale už aj naše domáce - platia drahých psychotrénerov, aby naučili ich zamestnancov, ako dosiahnuť úspech. V seriáli dnes pokračuje na tému: Úspešní

„Čokoľvek si ľudská myseľ dokáže predstaviť a čomu dokáže uveriť, to možno dosiahnuť.“ Psychológia úspechu takto vyjadrená slovami Napoleona Hilla sa zrodila pred rokmi v USA a postupne ovláda svet. Najsilnejšie pozície má v mieste svojho zrodu - v USA, tesne za nimi nasleduje Japonsko. Neúspech sa nenosí. Môže si zaň človek sám. V americkej civilizácii, ale aj v mnohých iných krajinách sa považuje za kaz, chybu, hanbu. Miera úspešnosti predstavuje čoraz častejšie mieru kvality človeka. Ešte pred niekoľkými rokmi pre nás nezvyčajná filozofia v súčasnosti preniká k nám celkom nekompromisne.

Odrazovým mostíkom k úspechu má byť túžba niečo znamenať, v niečom byť úspešný. Beethoven bol hluchý, Milton slepý, ich mená a diela však budú sprevádzať ľudstvo naveky. Dokázali uskutočniť svoje sny. K základným poučkám moderných expertov na motiváciu a úspech patrí konštatovanie, že mieriť vysoko a čakať úspech a blahobyt si nevyžaduje o nič väčšie úsilie ako prijať chudobu, hlad a biedu.

Existuje mnoho teórií o tom, čo je motivácia a ako vzniká, prečo niektorým ľuďom chýba, kým iní jej majú nadbytok. Čo človeka motivuje, že chce nielen strechu nad hlavou a základné životné potreby, ale čoraz viac, nielen pokiaľ ide o majetok, ale aj v zamestnaní či v medziľudských vzťahoch, prečo chce postupovať na spoločenskom rebríčku a mať úspechy v práci?

Podľa amerického psychológa Abrahama Maslowa ľudská snaha stúpať po rebríčku želaní a hodnôt nemá hranice. Človek si volí čoraz náročnejšie a rafinovanejšie ciele. Usilovať sa, snažiť sa - či o majetok, úspech či sebarealizáciu - je neoddeliteľnou súčasťou ľudskej bytosti. Vo chvíli, keď tieto snahy miznú, nastupuje depresia, útlm, neúspech.

Silnú motiváciu by malo poskytovať samotné zamestnanie. Podľa odborníkov môžu okolité vplyvy motiváciu ľahko zničiť. To je dôvod na zamyslenie sa pre manažérov, ktorí požadujú od zamestnancov maximálny výkon.

Je rozdiel medzi človekom, ktorý bezchybne pracuje a snaží sa postupovať po rebríčku firemnej hierarchie a človekom, ktorý sa razantne derie vpred a hore, ktorý je presvedčený o svojich kvalitách aj úspešnosti a nič pre neho nie je nemožné. Americké firmy ročne vydávajú milióny dolárov na semináre, v ktorých sa zamestnanci učia ako dosiahnuť úspech. Podobne je to aj v Nemecku, vo Veľkej Británii...

Nejde iba o štúdium metód ako víťaziť, ale aj o vytváranie ducha tímovej spolupráce. V niektorých renomovaných svetových spoločnostiach pred začiatkom práce si vypočujú zamestnanci niekoľko povzbudzujúcich vyhlásení a hesiel, inde zasa na začiatku pracovnej činnosti zamestnanci spoločne spievajú akúsi bojovú pieseň. Hoci sa to niekomu môže zdať smiešne, odborníci tvrdia, že je to mimoriadne účinné.

Rôzne typy a úroveň motivácie sa vytvárajú už v rannom detstve. Aj fakt, či ide o muža či ženu, do značnej miery ovplyvňuje druh motivácie. Podľa odborníkov sa ženy usilujú získať uznanie ako dokonalé odborníčky v práci, ktorú vykonávajú, muži si predovšetkým želajú pracovať tak, aby rýchlo postúpili na profesionálnom rebríčku a zaujali čo najskôr najvyššie možné pozície.

Mnohým ľuďom chýba motivácia celkom. Je to pomerne rozšírený nedostatok, ktorý sa dá napraviť, aj keď to nie je ľahké. Opačný extrém je tiež zlý. Dobre motivovaní ľudia sú podľa odborníkov takí, ktorí dokážu vyvinúť maximálne úsilie na dosiahnutie cieľa. Znamená to, že natoľko inteligentní, aby rešpektovali nevyhnutnosť regenerácie vlastného organizmu i psychiky. Vedia si oddýchnuť, majú svoje koníčky a zázemie. Workaholizmus nie je riešením, tadiaľ cesta k úspechu nevedie.

Ako teda vyzerá konkrétna cesta k úspechu? Ak nemáte motiváciu prečo sa pokúšať o úspech, snažte sa ju získať. Pripomeňte si situácie, v ktorých ste mali pocit, že sa vám práca páči, že by sa vám páčil aj úspech. Určite si, čo chcete dosiahnuť a stanovte si postupné ciele. Predstavujte si, čo chcete mať a iba omylom to ešte nemáte... psychoterapeuti tvrdia, že ak budete mať správnu motiváciu, vysnený úspech bude

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.