Hospodársky denník
USD48,587 Sk
EUR43,393 Sk
CHF28,142 Sk
CZK1,253 Sk
  Piatok  4.Mája 2001

Život z vesmíru

Teórie o vzniku života na našej planéte tvrdia, že prvé organické molekuly vznikli chemickými reakciami v praatmosfére Zeme, ktorá mala úplne iné zloženie ako v súčasnosti. Zdokonalenie vesmírneho výskumu však viedlo k prekvapujúcemu objaveniu aminokyselín aj na meteoritoch a dokonca v medzihviezdnych prachových oblakoch. Teoreticky sa teda mohol život dostať na Zem aj z kozmických diaľav.

Túto už nie najnovšiu teóriu sa rozhodli prebádať vedci z univerzity v americkom Berkeley. V prvom rade sa podujali dokázať, že živé mikroorganizmy napríklad na meteoritoch môžu prežiť aj zrážku so zemským povrchom.

Kolektív geochemikov zinscenoval v laboratórnych podmienkach zrážku kovovej kapsuly naplnenej vodou a aminokyselinami s planétou. Výsledok pokusu, počas ktorého sa kapsula padajúca rýchlosťou približne 6000 kilometrov za hodinu zrazila s povrchom imaginárnej planéty, prekvapil aj samotných experimentátorov: väčšina aminokyselín nielenže náraz prežila, ale pod vplyvom vysokej teploty, tlaku a nárazovej rýchlosti začala vytvárať dlhšie reťazce.

Šanca na prežitie aminokyselín sa dokonca zvýšila v prípade, keď vedci nechali kovovú kapsulu zmraziť a napodobnili zrážku Zeme s takzvanými ľadovými kométami. Pred štyrmi miliardami rokov sa do zemskej atmosféry dostávali ľadové kométy oveľa častejšie ako dnes. Pokusy ukázali, že aj napriek veľkej nárazovej rýchlosti a teplotám, ktorým boli hrudy ľadu pri prelete zemskou atmosférou vystavené, dopadlo na Zem dostatočné množstvo vody, ktorá sa mohla stať v súčinnosti s inými organickými molekulami a slnečnou energiou základom života na modrej planéte.

(mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.