Hospodársky denník
USD48,587 Sk
EUR43,393 Sk
CHF28,142 Sk
CZK1,253 Sk
  Piatok  4.Mája 2001

Odštartuje NMD z Aljašky?

Prekvapujúco zhovievavý postoj Moskvy

Washington/Ottawa/Peking (TASR) - Americkí činitelia včera oznámili, že prezident George W. Bush uvažuje rozmiestniť kontroverznú raketovú obranu už v roku 2004. Predstavitelia Pentagónu, ktorí nechcú byť menovaní, uviedli, že minister obrany Donald Rumsfeld skúma niekoľko alternatív ako systém realizovať. Jedna z možností je do troch rokov umiestniť na Aljaške desať intercepčných rakiet. Pentagón by neskôr postupne rozšíril batériu tohto druhu rakiet o interceptory na mori a pravdepodobne aj vo vesmíre. Kritici raketového štítu tvrdia, že zachytávací systém rakiet dva razy z troch skúšok zlyhal a niektorí vedci uvádzajú, že USA nemajú ešte techniku, aby mohli vytvoriť účinný protiraketový dáždnik.

Kanadská vláda v stredu vyhlásila, že je pripravená zobrať do úvahy názor verejnosti pred prijatím akéhokoľvek rozhodnutia vo veci kontroverzného amerického plánu na vybudovanie národného systému protiraketovej obrany (NMD). Kanadský súhlas je veľmi dôležitý, lebo ak chce Washington postaviť prevádzkyschopný systém, bude ho chcieť podľa všetkého riadiť zo spoločnej základne Severoamerického velenia obranných vzdušných síl (NORAD) v Colorado Springs. Kanadský premiér Jean Chrétien povedal, že uvíta, ak členovia parlamentu usporiadajú verejné konzultácie o tom, čo si Kanaďania myslia o zámere prezidenta USA Georgea W. Busha realizovať NMD. Chrétien pripomenul, že Washington zatiaľ nepožiadal Ottawu o rozhodnutie vo veci NMD.

S prekvapujúcou zhovievavosťou oficiálne reagovalo Rusko na najnovší prejav Georgea W. Busha o vybudovaní NMD. Americký prezident mal ešte v utorok 12-minútový telefonický rozhovor so svojím ruským kolegom Vladimirom Putinom, ktorého vopred informoval, čo zamýšľa povedať na washingtonskej National Defense University. Ústretový postoj Busha padne ruskej strane veľmi dobre, pretože Moskva mala už niekoľkokrát pocit, že USA chcú Rusko v medzinárodných záležitostiach mocensky „prevalcovať“. Ruská strana má síce proti NMD veľké množstvo výhrad, zároveň však objavila niekoľko konštruktívnych momentov, ktoré otvárajú cestu k dialógu s americkou vládou, uviedol včera denník Die Welt, podľa ktorého vyčkávajúci postoj zaujali aj predstavitelia ruskej armády, ktorí sú v podobných prípadoch zástancami nekompromisnej línie. Iniciatíva bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana, známa ako „hviezdne vojny,“ spôsobila, že ZSSR sa nechal vtiahnuť do pretekov v zbrojení, ktoré nemohol uniesť z ekonomickej stránky.

Čína včera varovala USA pred odstúpením od Zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972. Ak bude ABM porušená, naruší sa globálna strategická rovnováha a stabilita a výrazne sa skomplikuje medzinárodný proces kontroly zbrojenia, uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí v Pekingu. Ide o prvú oficiálnu reakciu čínskej vlády na utorkové vyhlásenie Busha o zámere vybudovať NMD.

SR víta plány americkej administratívy rozšíriť pôsobnosť NMD i na územie spojeneckých štátov v rámci NATO. Slovensko dúfa, že USA v budúcnosti budú informovať o protiraketovom systéme aj štáty uchádzajúce sa o členstvo v NATO, aby mohli zaujať relevantné stanovisko, uviedlo včera vo svojom vyhlásení Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.