Hospodársky denník
USD48,587 Sk
EUR43,393 Sk
CHF28,142 Sk
CZK1,253 Sk
  Piatok  4.Mája 2001

Na verejné vodovody ide 85 % a kanalizáciu 57 %

Pripravujú sa zmeny v hospodárení s vodou

OSN vyhlásila vodu za jednu zo štyroch strategických surovín prvého storočia tretieho milénia. Mnohé krajiny, ako napríklad Etiópia, Afganistan a ďalšie, prenasledujú katastrofálne suchá. Predpokladá sa, že dve až tri miliardy ľudí z tých, ktorí sa majú narodiť v tomto polstoročí, bude žiť v krajinách s nedostatkom vody. Celá táto populácia je vystavená „hydrologickej chudobe“, z ktorej je ťažko uniknúť. Na európskom kontinente sú takéto problémy zatiaľ, našťastie, skôr výnimočné. Nerovnomerný výskyt vody v čase a priestore spôsobuje škody nielen pri prebytku, ale aj pri jej nedostatku. Preto s ňou treba účelne hospodáriť, akumulovať ju na obdobie nedostatku a predchádzať nepriaznivým účinkom vody v čase jej prebytku.

Súčasný stav vodného hospodárstva na Slovensku má, žiaľ, stagnujúcu a v niektorých odboroch priam upadajúcu tendenciu, aj keď toto odvetvie zatiaľ ešte s vypätím síl plní svoje spoločenské poslanie. Zámerom štátu v tejto oblasti je o. i. aj rozvoj verejných vodovodov tak, aby podiel zásobovaných obyvateľov z nich v roku 2005 dosiahol 85 % , čím by sa situácia priblížila úrovni štátov EÚ. Zníženie postupného zaostávania rozvoja kanalizácií za rozvojom vodovodov s cieľom dosiahnuť do roku 2005 stav, keď 57 % obyvateľov by malo bývať v odkanalizovaných domoch, je rovnako limitovanou úlohou.

Úsilie SR vstúpiť do Európskej únie a z toho vyplývajúca povinnosť plniť jej príslušné smernice aj v oblasti hospodárenia s vodou viedli k aktualizácii Koncepcie vodohospodárskej politiky SR do roku 2005. Cieľom navrhovanej vodohospodárskej politiky je spomaliť, ešte lepšie zastaviť ďalší úpadok vodného hospodárstva ako celku a pripraviť legislatívne, organizačné a ekonomické podmienky na rozvoj vodného hospodárstva v období po roku 2005. Zdanlivo nie vysoký cieľ vodohospodárskej politiky, napriek tomu náročný na finančné prostriedky.

Nové aspekty v ochrane a vo využívaní vôd prináša smernica Európskeho parlamentu a Komisie 2000/60/EC, ustanovujúca rámec pre činnosť spoločenstva v oblasti vodnej politiky (tzv. rámcová smernica EÚ pre vodu - RSV). Zdôrazňuje prioritný aspekt integrovanej ochrany vôd, zahŕňajúci tak povrchové a podzemné vody, ako aj ich kvalitu a kvantitu. Zložitosť implementácie a presadzovania tejto smernice v praxi je príčinou stanovenia lehoty preberania do právnych systémov členských štátov EÚ v trvaní troch rokov, čo znamená, že bude uvedená do platnosti začiatkom roku 2004. V tejto súvislosti je potrebné premietnuť podmienky rámcovej smernice o vodnej politike EÚ aj do legislatívy SR. Znamená to zabezpečiť prevod majetku podnikov Vodární a kanalizácií z vlastníctva štátu do majetku miest a obcí, viac prepojiť výskumnú základňu so správou hlavných melioračných zariadení a vykonať organizačné zmeny v š. p. Vodohospodárska výstavba a Hydroconsult Bratislava. V ekonomickej oblasti pôjde najmä o uplatnenie vecnej regulácie ceny povrchovej vody, regulácie ceny pitnej a odkanalizovanej vody, zjednotenie cien pre domácnosti a ostatných užívateľov, stanovenie podmienok na spoplatnenie sily vody na výrobu elektrickej energie (využívaný hydroenergetický potenciál), ale aj prehodnotenie systému financovania rozvojových vodohospodárskych investícií a stanovenie zásad a kritérií na poskytovanie dotácií zo štátneho rozpočtu do vodohospodárskej prevádzky a investičnej výstavby.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.