Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Chápe alebo nechápe ministerka podnikateľov?

Schmögnerová - Kaník 2:1 v diskusii o daňovej reforme

V kongresovej sále bratislavského hotela Danube sa uskutočnilo v piat. . .

Daňová reforma v rukách vlády

Bude moratórium na poslanecké návrhy?

Dovoľte, aby som vás stručne informovala o zámeroch reformy daní, ktoré pripravilo ministerstvo financií. Vlastný dokument nie j. . .

Dvojtvárnosť je normou

Peter Kasalovský

V prvej polovici 80. rokov žila vo Sv. Jure taká mladá pani, ktorá posielala vtedajším potentátom novoročenky s prebalom Mňačkovej knihy Ako chutí moc. Pri. . .

Nepochopiteľné? Hrali!

Za neprijateľný a protirečiaci uzatvoreným zmluvám označil postup Ministerstva kultúry SR a jeho šéfa Milana Kňažka ruský veľvyslanec Alexander G. Akseňonok. Uviedol to na pi. . .

Moderne v medziach rozumu

Agrosektor nie je len na zhodnocovanie kapitálu

Je smutné, že museli prísť udalosti s takými tragickými následkami, aké prináša BSE a epidémia slintačky a krívačky, . . .

Pokles rezerv

Devízové aktíva bankového sektora SR zaznamenali k 2. máju pokles o 92,4 mil. USD na 5,8363 mld. USD. Komerčné banky zaznamenali medzitýždenné zníženie rezerv o 65,8 mil. USD na 1,7889. . .

Deficit ČR

Ministerstvo financií ČR odhadlo tohtoročný deficit štátneho rozpočtu na 96,3 mld. Kč, keď pôvodne bol rozpočet schválený so schodkom 49 mld. Kč. Zvýšenie je dané predovšetkým zahrnutím ú. . .

Pásma forintu

Národná banka Maďarska oznámila rozšírenie fluktuačného pásma forintu z predchádzajúcich 4,5 % na 30 %. Okrem toho dôjde v prvej polovici roku 2002 k zrušeniu devalvačného systému craw. . .

Menej práce

Aprílová miera nezamestnanosti v USA sa vyšplhala na úroveň 4,5 % a dosiahla tak najvyššiu hodnotu od októbra 1998. Vo štvrtom mesiaci tohto roka došlo k zníženiu počtu pracovných prílež. . .

Východiskom liberalizácia cien

Chemici neakceptujú rozhodnutie plynárov

Ministerstvo financií zrušilo prílohu č. 20 k Výmeru MF SR č. R-1/1996. Jej súčasťou bola aj kategorizácia odberateľov p. . .

Najlepšie zo 414 oblastí

Vybudovanie priemyselného parku je zložité

Projekt priemyselno-technologického parku Záhorie je lastovičkou, ktorá by mala ukázať jednu z ciest sociálno-ekonomického ro. . .

Luxemburský investor

Prísľub technického a finančného zázemia

Zámer vybudovať na Slovensku významnú dopravnú firmu, poskytujúcu profesionálne služby na európskej úrovni, má európska spoločnosť. . .

Nedajú, lebo nemajú z čoho

Nebudú rešpektovať minimálnu cenu

Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), ktorá je známa svojím ústretovým postojom k reformám ministerstva zdravotníctva, sa roz. . .

Vniesť svetlo do podnikania

Trápi ich nevymožiteľnosť práva a dane

O problémoch podnikateľskej sféry na Slovensku rokovalo v piatok Prezídium Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (A. . .

Málo darcov

Najnovším poznatkom je venovaný 3. slovenský transplantačný kongres s medzinárodnou účasťou, ktorý sa začal včera v Košiciach za účasti 200 odborníkov z deviatich štátov Európy a Ázie.. . .

Dôležitý krok

Získanie riadneho členstva pre Slovenský ústav technickej normalizácie (SÚTN) v európskych organizáciách CEN a CENELEC je jeden z dôležitých krokov predvstupového procesu SR do EÚ. . . .

Bez likvidácie

Zrušenie a. s. Nafta Trade bez likvidácie k 30. júnu v piatok schválilo mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti, na ktorom vystupovala ako 100-percentný akcionár a. s. Nafta Gbely. . .

Orla nemá

V doline Veľký Hričov pri obci Liptovské Revúce, v okrese Ružomberok, sa s pomocou špeciálneho výstroja dostal k hniezdu orla skalného 51-ročný český občan a vybral z neho mláďa. Po prí. . .

strany

SNS - Rozhodnutie o odvolaní podpredsedu vlády SR Pavla Hamžíka z ministerskej funkcie považuje SNS za nedostatočné riešenie kauzy možnej sprenevery prostriedkov z eurofondov. Podľa Jaros. . .

Chcú prácu

Miera nezamestnanosti za všetkých evidovaných nezamestnaných dosiahla podľa predbežných údajov Národného úradu práce v apríli 19,32 %, čím medzimesačne klesla o 0,9 percentuálneho bodu.. . .

Posun k plusu

Hydrostav Bratislava vykázal za rok 2000 záporný hospodársky výsledok pred zdanením 70,8 mil. Sk, čím sa podarilo zredukovať minuloročnú stratu 194,3 mil. Sk. Podľa ekonomického riad. . .

Ako vyjdeme?

Hospodársky denník zajtra nevyjde. Najbližšie číslo si môžete kúpiť v stredu.

(red). . .

Jadrová správa

Rada Úradu jadrového dozoru SR posúdi v stredu správu ÚJD SR o bezpečnosti jadrových zariadení v SR za rok 2000 a výsledky rekonštrukcie JE V-1 Bohunice. Členmi Rady sú poprední o. . .

180 firiem

Viac ako 670 vystavovateľov zastupujúcich 180 firiem z 22 štátov sa predstaví na 8. ročníku medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre. Veľtrh sa uskutoční na výstavisku Agrokomplexu v. . .

Len dohady

Slovenské telekomunikácie neplánujú v budúcnosti zvyšovanie ceny impulzu ani zavedenie poplatku za zrušenie telefónnej linky. Podľa hovorkyne ST informácie o výraznom zvýšení mesačného . . .

Viac turistov

Devízové príjmy z aktívneho zahraničného cestovného ruchu podľa predbežných údajov NBS za január až február dosiahli 3,867 mld. Sk, čo je medziročne nárast o 28,1 %. Individuálna tur. . .

Snom jeden terminál

Komentár Rudolfy Vallovej

V poslednom čase sa čím ďalej, tým viac obklopujeme vyspelou technikou a technológiou a snívame o dokonalom svete. K skutočnej dokonalosti nám chýba. . .

Na reči nikto nedá

Komentuje Robert Róm

Nezamestnanosť je problém, ktorý sa obyvateľov Slovenska najviac týka. Jej súčasná miera predstavuje dlhodobo viac ako 20 % a začína naberať nekontrolovat. . .

Odbory chudobu nevyriešia

Komentuje Eleonóra Bujačková

Ak odboroví lídri žiadajú, aby mzdy rástli o niečo menej rýchlejším tempom ako inflácia, nepovažujme to za boj o chlieb pracujúcich. Toto . . .

Elektrotechnický park

Na Orave s prispením štátu

Ministerstvo hospodárstva odsúhlasilo návrh memoranda o porozumení medzi vládou SR a belgickou spoločnosťou Punch International PV, ktoré má vytv. . .

Azda len neschudobnejú

Zrejme podľa voľnotrhovej poučky, že za všetko sa platí, cvičia nás pouliční predavači v kupeckých počtoch. Tak napríklad za limonádu by sme mali dať deväť korún, ale pozor. . .

Nové možnosti pre mladých

Ide o evidovaných vo veku 18 až 29 rokov

Znepokojujúco vysoký stupeň nezamestnaných mladých ľudí v okrese Michalovce prekračujúci 40 % z celkového počtu evidovaných ľu. . .

Až na päť tisícin milimetra

Desaťkrát rýchlejšie, ale hlavne kvalitnejšie

Grafobal Skalica začal od mája naplno využívať v príprave výroby obalov a polygrafickej produkcie priamy prenos dát na t. . .

Aj syry sú otázkou peňaženky

Cenový rozdiel je zakódovaný v menovom kurze

Obchodovanie so syrom patrilo nesporne k prvým druhom výmenného obchodu, najmä s tými tvrdšími druhmi. Názvy niektorých . . .

Kvalitu ocení spotrebiteľ

Modernizácia dosiahne výšku 80 mil. Sk

Tento Žilina uskutočnila v týchto dňoch plánovanú rekonštrukciu papierenského stroja č. 1, ktorý spustili do prevádzky v roku . . .

Počítačoví experti na grafiku

Na nezaplatenie príležitosť pre mladých

Banskobystrická firma Softip podporuje študentov počítačovej grafiky z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Brat. . .

Nová pec

Zvýšenie výroby olovnatej kalíškoviny až o 50 % prinesie spustenie nového technologického zariadenia v sklárskej fabrike Slovglass Poltár. Plusom bude, že export bude smerovať najmä na t. . .

Medené drôty

Kovohuty Krompachy obnovili kontinuálnu prevádzku v rovnomernej hute a drôtovni od 1. januára. V súčasnosti majú 420 zamestnancov a výroba dosahuje 60-percentnú kapacitu. Na plnú pre. . .

Brať zákazky aj po Európe

Je rád, keď týždenne najazdí 500 kilometrov

Dnes tridsaťsedemročný vyučený automechanik Jozef Bukovčák tvrdí, že keby bol pred tromi rokmi vedel, do akej neistoty a pro. . .

Dobré sa i dobre predáva

Export urýchľuje zvyšovanie kapacity

Medziročné zvýšenie vývozu o 43 % v celkovej hodnote 8,71 mld. Sk znamená pre SCP Ružomberok orientáciu na export. V posledných roko. . .

Montážny tunel majú za týždeň

„Ľudí do zamestnania si môžeme vyberať, aj si vyberáme. Robíme osobnostné a psychologické testy, aby sme vedeli či je záujemca o prácu schopný niečo sa naučiť. Chceme. . .

Texty pod foto Klub :

Na s. 5

1.

S. Hatina v diskusii „Po“ s predsedom DS Ľ. Kaníkom a prezidentom ZPS K. Pavlů.

2.

Klubový moderátor Š. Kardoš s HZ Prievidza s ministerkou B. Schmögnero. . .

Vybrali sme pre vás

Už desať rokov uplynulo od premiéry českej televíznej drámy Svedkyňa s hviezdnym obsadením s Jiřinou Bohdalovou a Josefom Somrom v hlavných úlohách. Hovorí o živote obyčajnej . . .

Choré srdce je formou narušeného cholesterolu

Vedci definovali ako príčinu choroby srdca špecifickú formu cholesterolu. Tvrdia, že ľudia s vysokou hladinou budú s väčšou pravdepodobnosťou postihnu. . .

drobničky

Za 14 100 liber v londýnskej aukčnej sieni Christie's vydražili podprsenku americkej speváčky Madonny.

Prestížna americká nadácia Solomona Guggenheima otvorí v zatiaľ bližšie neurčen. . .

Príbeh o ľudskej voľbe

Túžba po dobrodružstve, zvedavosť sprevádza človeka azda po celý život. Ibaže nie vždy bývajú cesty za dosiahnutím vytúženého priamočiare. Možno pričasto hrávame aj hry, v k. . .

Nová známka

Ministerstvo pôšt a telekomunikácií SR vydalo v emisnom rade Krásy našej vlasti známku v nominálnej hodnote 15 Sk - archeologická lokalita Ducové - Kostolec. Známku, pečiatku i FDC vý. . .

S vekom stúpa riziko

Vek otca pri splodení dieťaťa má nemalý vplyv na jeho ďalší vývoj. Čím je vyšší, tým je dieťa vystavené väčšiemu riziku, že neskôr ochorie na schizofréniu. Vyplýva to zo . . .

Inteligentný prístroj

Pre človeka trpiaceho čiastočnou stratou sluchu je orientácia v prostredí veľa ráz veľmi komplikovaná. Nedostatkom bežných načúvacích prístrojov je to, že nedokážu zo z. . .

Dôsledky krádeže

Ako účtovať za rok 2000

V novembri 2000 nám bol ukradnutý tovar, inventár a poškodené zariadenie v hodnote 42 000 Sk, z toho tovar za 37 000 Sk, inventár a zariadenie za 5000 . . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Jana Melichárková: Malá kniha Rúth. Hra o nečakanom navrátení životných ilúzií a nádejí

9.30 Pop brífing. Informačný týždenník o . . .

počasie

Dnes bude na západe a severe oblačno, inde jasno až polojasno. Miestami prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severozápade okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo vý. . .

Twist - pondelok

 6:00  Twist so Zuzanou Šikulovou

 6:30  Prehľad tlače

 7:00  Žurnál Rádia Twist

       s Annou Sámelovou

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna sk. . .

Twist - utorok

 6:00  Twist s Vladom Voštinárom

 6:30  Prehľad tlače

 7:15  Šport

 7:33  Trendy v ekonomike

 9:30  Čierna skrinka

10:00  Twist s Gregorom Marešom

11:15  Digitálne. . .

Pondelok 7. mája

GLOBAL

*16.35*Zmija. Seriál USA

*17.25*Pod africkým nebom. Seriál USA

*17.55*Lokálne vysielanie

*19.00*História jednej. . .

Utorok 8. mája

GLOBAL

*17.00*Pod africkým nebom. Seriál USA

*17.55*Lokálne vysielanie

*19.00*História jednej lásky. Brazílska telenovela<. . .

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdam*polooblačno*14

Atény*oblačno*26

Belehrad*polojasno*26

Berlín*zamračené*13

Bratislava*oblačno*24

Brusel* oblačno*14

Budapešť*o. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 3. 5. 2001: Bratislava 99,18, Sliač 97,23, Košice 98,31, . . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Monika

v utorok Deň víťazstva nad fašizmom

V Českej republike

dnes Stanislav

v utorok Deň víťazstva nad fašizmom. . .

. . .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.