Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Východiskom liberalizácia cien

Chemici neakceptujú rozhodnutie plynárov

Ministerstvo financií zrušilo prílohu č. 20 k Výmeru MF SR č. R-1/1996. Jej súčasťou bola aj kategorizácia odberateľov podľa tarifných skupín. Znamená to, že zrušila aj kategóriu chemický priemysel, kde boli podniky, ktoré používajú plyn ako surovinu na ďalšiu výrobu a nie na energetické potreby. Predstavitelia SPP preto od 1. mája chemické podniky zaradili do kategórie veľkoodberateľov. Cena plynu by sa tak po februárovom 25-percentnom zvýšení opäť zvýšila, tentoraz 10 až 11 %. Na minulotýždňovom valnom zhromaždení Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR sa hovorilo aj o tomto rozhodnutí plynárov. Slová jeho prezidenta Jozefa Kollára boli jednoznačné: „V prvom rade musím povedať, že naďalej platí uznesenie Rady hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD), že ona musí prerokovať akékoľvek zvyšovania cien zemného plynu a energií, a potom sa návrh predkladá vláde. To sa však nestalo. Upozornil som všetky subjekty, ktoré sa stretli u ministra Ľ. Haracha, že v tomto prípade má iný výklad ministerstvo financií a iný ministerstvo hospodárstva. Je len samozrejmé, že dva subjekty jednej vlády nemôžu mať rozdielny výklad predpisov. Nezaujíma nás len cenotvorba zemného plynu, ale aj liberalizácia obchodu so zemným plynom, pretože je to jedna z podmienok vstupu Slovenska do EÚ. Kým obchod s plynom neliberalizujeme, nemôžeme očakávať vstup zahraničného kapitálu do tých chemických a farmaceutických podnikov, ktoré sú viazané na zemný plyn. Taký je svetový trend.“

Vedenie SPP nechce o liberalizácii obchodu s plynom ani počuť, pretože súčasný stav im umožňuje využívať výhody monopolu obchodu s plynom. Liberalizáciu vraj zatiaľ neumožňuje naša legislatíva. Predstavitelia chemických podnikov však tvrdia, že vyhláška a ustanovenia ministerstva hospodárstva to dovoľujú, pretože na obchod s plynom už platia tzv. automatické licencie. Aj Duslo Šaľa sa usiluje o liberalizáciu nákupu plynu, pretože februárové zvýšenie cien ich „stálo“ 400 mil. Sk a prípadné zvýšenie cien od 1. mája by znamenalo dosah ďalších 100 mil. Sk. Generálny riaditeľ Dusla J. Kollár zdôrazňuje: „My ako najväčší nákupca zemného plynu zastávame názor, že aj plyn je tovar, ktorý kupujeme. To však neznamená, že niekto nám môže monopolne diktovať, že musíš za každú cenu plyn od nás kúpiť. Nakupujeme aj iné suroviny a o cene s partnermi rokujeme a keď sa nevieme dohodnúť, tak surovinu od nich nekúpime. Sme toho názoru, že monopol plynárenského priemyslu sa musí skončiť aj na Slovensku. Dvojnásobné zvýšenie cien by spôsobilo stratovosť viacerých výrobkov a museli by sme ich prestať vyrábať. Znamenalo by to nadväzne aj prepúšťanie pracovníkov,“ zdôraznil J. Kollár.

Aké bude riešenie tohto sporu? Tripartita bude rokovať v piatok. AZZZ a ZCHFP opäť predostrú požiadavku, aby sa členovia tripartity vyjadrili, či platia dohody v rámci RHSD, že akékoľvek zvyšovanie cien plynu a energií musí prejsť cez jej rokovanie.

Jozef Kunik

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.