Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001

Odbory chudobu nevyriešia

Komentuje Eleonóra Bujačková

Ak odboroví lídri žiadajú, aby mzdy rástli o niečo menej rýchlejším tempom ako inflácia, nepovažujme to za boj o chlieb pracujúcich. Toto hlasno a najmä dobre znejúce gesto je vlastne zadarmo. Odbory sa iba prirodzene zúčastňujú na inflačnom procese. Už iba očakávanie inflácie štandardne vedie k tomu, že firmy a odbory plánujú zvýšenie miezd, ale aj cien (a nadsadzujú požiadavky). Iné správanie by bolo absurdné. Treba však rovnako zreteľne zdôrazniť, že nie je však v moci žiadnych odborov dosiahnuť citeľné zvýšenie reálnych miezd: ceny sa totiž vždy prispôsobia.

Dôraz odborárov na pomerne banálnu ekonomickú operáciu však oprašuje tri veľmi nebanálne problémy, s ktorými slovenská ekonomika „zápasí“ už dlho.

1. Väčšina našich zamestnávateľov doteraz neprivykla v západnej Európe neoddiskutovateľnému záväzku zvyšovať plošné mzdy tak, aby životná úroveň zamestnancov pôsobením inflácie neklesala. Na tom nie je nič záškodnícke voči štátu, je to naopak pomoc pri udržovaní krátkodobej sociálnej stability. Problém nastáva, pokiaľ mzdy rastú ešte rýchlejšie, ale rovnako rýchlo nerastie produktivita práce. V minulých rokoch to bol jeden z podstatných zdrojov inflácie. Podniky by si tento záväzok voči svojim pracovníkom osvojiť mali už aj preto, že sa tak starajú o svoj podstatný potenciál: pracovnú silu.

2. Zvýšenie reálnej mzdy je problémom produktivity. Stalo sa módou tvrdiť, že jej rast závisí hlavne od využitia technológií. Čo je síce pravda, ale nie pravda úplná. Dosť podstatne jej rast závisí aj od organizácii práce. Ak napríklad manažéri už vopred kalkujú so stratami vzniknutými okrádaním podniku vlastnými zamestnancami a nedodržiavaním pracovného času, podstatne to vypovedá práve o úrovni organizácie práce u nás .

3. Odborovým spevom o mzdách a inflácii zatlieska nepochybne dnes mnoho ľudí a bossovia s tým rátajú. Podľa nedávneho prieskumu žije v tejto krajine s vreckami vybieleným až na dno oveľa viac ľudí, než sme ochotní pripustiť. Sú ich takmer dva milióny a buďme si istí, že si neplatili žiadnu letnú dovolenku ani v tuzemsku... second handy zažívajú nepoznaný boom a žiadne odbory tu nepomôžu. Krajina dnes viac ako inokedy stoji pred otázkou, ako bojovať proti tejto tichej, nenápadnej chudobe, pričom pud spoločenskej sebazáchovy by tu nemal byť motívom posledným.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.