Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001

S vekom stúpa riziko

Vek otca pri splodení dieťaťa má nemalý vplyv na jeho ďalší vývoj. Čím je vyšší, tým je dieťa vystavené väčšiemu riziku, že neskôr ochorie na schizofréniu. Vyplýva to zo štúdie vedcov Columbia University, New York University a izraelského ministerstva zdravotníctva, ktorú zverejnil časopis Archives of General Psychiatry.

U mužov nad 50 rokov je toto riziko trikrát väčšie ako u mužov do 25 rokov, v skupine 45- až 49-ročných je dvojnásobne väčšie. Vedci odhadujú, že jeden zo štyroch prípadov schizofrénie dieťaťa súvisí s vekom otca.

Uvedené poznatky sa zakladajú na analýze dát o 87 907 ľuďoch, ktorí sa narodili v rokoch 1964 - 1976 v Jeruzaleme. Takmer 27 percent schizofrenických ochorení v tejto skupine malo priamu súvislosť s vekom otca. Tieto výsledky potvrdzujú teóriu, že starší otcovia môžu častejšie splodiť deti s genetickými poruchami. Predchádzajúce štúdie sa sústredili na telesné poruchy ako trpasličí vzrast alebo Marfanov syndróm.

„Domnievam sa, že naša štúdia je iba vrcholom ľadovca,“ povedala Susan Harlapová z New York University, jedna z jej spoluautoriek. „Vyzerá to tak, že mužské semeno je pre zdravie dieťaťa rovnako dôležité ako ženské vajíčko.“

Mužské spermie sa rozmnožujú delením. Každé delenie je spojené s rizikom genetickej deformácie. Spermie 20-ročného muža majú za sebou asi 200 delení, u 40-ročného muža až 660 delení.

Vajíčka sa síce nereprodukujú samé, ale aj ony podliehajú starnutiu. To môže spôsobiť chorobné zmeny chromozómov, ktoré neskôr zapríčinia tzv. Downov syndróm. Podľa génového špecialistu Michaela Watsona môže tieto „ženské“ defekty spôsobiť skôr štrukturálne bunkové zmeny, ktoré sa dajú príslušnými testmi ľahšie odhaliť než mutácie spermií.

(mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.