Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Inteligentný prístroj

Pre človeka trpiaceho čiastočnou stratou sluchu je orientácia v prostredí veľa ráz veľmi komplikovaná. Nedostatkom bežných načúvacích prístrojov je to, že nedokážu zo zvukového virvaru vyfiltrovať jednotlivé hlasy. To sa však už čoskoro radikálne zmení.

Vedci z University of Illinois v Urbana-Champaign a švajčiarska firma Phonak totiž podpísali dohodu o predaji inteligentného načúvacieho prístroja, ktorý dokáže nielen rozlíšiť jednotlivé zvuky, ale ich aj spracuje tak, ako to robí ľudský mozog. Nositeľ načúvacieho prístroja sa bude môcť sústrediť na určitý hlas a potlačiť okolité rušivé zvuky.

Inteligentný načúvací prístroj tvorí jeden pár miniatúrnych mikrofónov, procesor, zosilňovač a dve slúchadlá. Srdcom systému je „inteligentný načúvací procesor“, ktorý prepúšťa len tie zvuky, ktoré chce človek naozaj počuť. Procesor funguje tak, že porovnáva časové odchýlky signálov prichádzajúcich z obidvoch mikrofónov.

„Pri bežnom počúvaní využívame skutočnosť, že máme dve uši,“ vysvetľuje vedec Doug Jones. „Náš mozog zužitkuje tak informácie o čase príchodu zvukových vĺn, ako aj o ich sile, aby mohol urobiť priestorové spracovanie zvukov a ich filtráciu. Potom sa môžeme plne sústrediť na vybraný zdroj zvuku a ostatné ignorovať.“

Aby sa dal tento komplexný proces napodobniť, vyvinuli vedci špeciálny algoritmus, ktorý procesoru umožňuje z množstva zvukov efektívne vybrať tie správne. Až potom sa mohol skonštruovať prototyp, ktorý funguje v reálnom čase. „Algoritmus napodobňuje náš biologický systém,“ poznamenal Jones.

Vývoj inteligentného načúvacieho prístroja pokračuje fázou jeho ďalšieho zdokonaľovania. Keď sa ho podarí zmenšiť na žiadanú veľkosť, môže sa začať s predajom.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.