Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nejasné vyhliadky eura

Euro tento týždeň začínalo oproti doláru na úrovniach 0,8910. Hneď po nástupe európskych trhov sa začalo s nákupmi dolárov. Bolo to pokračovanie piatkového trendu, keď sa rapídne zmenili nálady, čo sa týka stavu US ekonomiky po uverejnení rastu HDP v prvom kvartáli, ktorý bol nad očakávanie vyšší a oslabil možnosti tvrdého dosahu najväčšej ekonomiky sveta. Vďaka tomu sa euro postupne oslabilo až k úrovniam 0,8850. Pomohlo tomu aj uverejnenie európskej M3, ktorej výška potvrdila názory ECB, že znižovanie euro sadzieb, aj napriek spomaleniu ekonomického rastu, nie je namieste. Počas víkendu sa konalo aj stretnutie predstaviteľov G7 vo Washingtone, to však nemalo žiadny vplyv na obchodovanie. V utorok bolo predpoludňajšie obchodovanie pokojné, vďaka prázdninám v Európe, kurz sa pohyboval nad 0,8850. Po nástupe US trhov dolár sa však oslabil až nad 0,8940. Dôvodom bolo vyberanie ziskov z piatka a pondelka pred uverejnením US ekonomických ukazovateľov v nasledujúce dni. Doláru nepomohlo ani uverejnenie indexu US nákupných manažérov a tiež indexu objednávok, ktoré predpokladajú zlepšenie ekonomickej situácie v nasledujúcich mesiacoch.

Európsky pesimizmus

V stredu sa obchodovanie začínalo na úrovniach 0,8940, počas dňa však euro zaznamenalo straty, ktoré vyplývali predovšetkým z uverejnenia indexov nákupných manažérov Nemecka, Francúzska a Talianska. Celoeurópsky index mal hodnotu 49,3 oproti predchádzajúcemu mesiacu, keď mal 51,2. Pokles pod úroveň 50 poukazuje na kontrakciu, a že v európskych ekonomikách dochádza k spomaľovaniu rastu aj napriek vyhláseniam finančných predstaviteľov, že EÚ je izolovaná od celosvetovej recesie. Vďaka týmto ukazovateľom sa kurz dostal až k 0,8890. Popoludní boli uverejnené US priemyselné objednávky, ktorých marcový rast bol nad očakávaniami. Podobne ako v stredu ani tentoraz dobré US čísla nepomohli doláru, keďže skončenie londýnskeho obchodovania euru opäť obsadilo úrovne nad 0,8940. V predchádzajúcich týždňoch zlé US čísla pomáhali doláru vďaka obavám z celosvetovej krízy, v prípade ktorej by dolár a US aktíva stále pôsobili ako najbezpečnejšia investícia. Teraz, keď došlo k uverejneniu dobrých US čísel, viacerí investori začali uvoľňovať dlhé euro pozície, čím sa zmiernilo oslabovanie eura aj napriek horším európskym ukazovateľom. Vo štvrtok bolo obchodovanie podobne volatilné ako v stredu. Ráno sa kurz pohyboval až nad 0,8970. Veľké predaje eura niektorými európskymi bankami však počas dňa stiahli kurz až pod 0,89. Popoludní síce po uverejnení US čísel, keď napriek očakávaniam sa počet žiadostí o nové zamestnania zvýšil, sa kurz dostal nad 0,8960, neskôr sa opäť vrátil k figúre 0,89.

V piatok sa euro počas dňa posilňovalo, keď sa trh pripravoval na popoludňajšie uverejnenie US čísel o aprílovej nezamestnanosti, odpracovaných hodinách a zárobkoch. Pred uverejnením čísel sa kurz dostal až nad 0,8940. Tieto obavy z horších ukazovateľov sa ukázali opodstatnené, po ich uverejnení sa dolár okamžite oslabil nad figúru 0,9.

Problém inflácie

Počas týždňa boli uverejnené rôzne vyhlásenia popredných európskych finančných predstaviteľov, tí však tak ako v predchádzajúcich mesiacoch sa vyjadrovali v tom istom zmysle, keď aj napriek tlaku politikov a ostatných svetových finančníkov stále odmietajú znižovať euro sadzby pre obavy z vysokej inflácie. Aj keď sa tým spomalí rast ekonomík EÚ, pre ECB je prvoradá cenová stabilita. Tento týždeň sa bude konať míting ECB, v najlepšom prípade sa očakáva zníženie o 0,25 %. Do konca roka sa očakáva, že ECB by mohla znížiť sadzby o 0,5 - 0,75 %, ECB však k takémuto kroku nepristúpi pokiaľ budú existovať inflačné tlaky. FED má míting až o týždeň neskôr, od neho sa opäť očakáva zníženie sadzieb minimálne o 0,25 %. Ani to by už kurzom nemalo nejako výraznejšie pohnúť. Už vyše 1,5 mesiaca sa EUR/USD pohybuje v pásme 0,8750 - 0,9050. Prerazenie jednej alebo druhej strany pásma naznačí ďalší strednodobý trend. Nálady na trhu však sú zatiaľ mierne v prospech eura, čo by v priebehu mája mohlo kurz vytiahnuť smerom k 0,94.

Jen so ziskom

V pondelok sa obchodovanie s jenom začínalo vo veľmi pokojnom tóne vďaka prázdninám v Japonsku. Počas týchto hodín sa kurz pohyboval okolo úrovní 123,80. Ako sa neskôr ukázalo, tieto úrovne kurzu boli najvyššie počas týždňa. V pondelok sa jen posilnil oproti doláru na 123,40. Bolo to predovšetkým vďaka nákupom jenov z eura viacerými bankami na úrovniach 110,40, čo spôsobilo prerazenie silného psychologického supportu 110 a následné realizovanie stoploss príkazov až pod úrovne 109,50. V utorok po nastúpení japonských trhov sa jen okamžite posilnil k figúre 123. Dôvodom bol rast optimizmu nad ďalším vývojom japonskej ekonomiky. Tento rast vyplýval predovšetkým z proreformistických perspektív nového ministerského predsedu a jeho vlády. Počas víkendu bola v japonskej tlači uverejnená percentuálna podpora verejnosti nového premiéra, ktorá bola najvyššia, odkedy sa takéto ratingy robia. Týmto sa oslabili obavy viacerých analytikov, že staré štruktúry vo vládnucej strane LDP budú zabraňovať presadzovaniu reforiem. To okrem jenu podporilo aj rast Nikkei o 3,5 %. Pri neúčasti európskych trhov vďaka prázdninám, sa ďalšia reakcia na tieto fakty prejavila až po nástupe Ameriky, keď jen zaznamenal ďalšie zisky a dostal sa až pod figúru 122. Oproti euru neboli zisky jenu až také výrazné, keď kurz sa pohyboval pod 109. Dôvodom bolo posilnenie sa eura oproti doláru. V stredu nákupy jenu predovšetkým z dolára vďaka predchádzajúcim faktorom pokračovali, kurz sa dostal pod 121,40. Oproti euru bolo obchodovanie stabilné pod figúrou 109, podobne ako v utorok aj teraz z dôvodu rastu EUR/USD. Vo štvrtok kurz pokračoval v trende, keď sa dolár oslabil na 1,5-mesačné minimum 120,71 a euro na dvojtýždňové, pod 107,80. V piatok vyberanie ziskov zabraňovalo posilneniu jenu cez figúru 121, keď počas dňa sa kurz dostal až nad 121,40, po uverejnení zlých US čísel dolár padol pod 120,60.

Stabilná libra

Obchodovanie s librou bolo počas týždňa pokojné, keď oproti doláru sa kurz okrem pondelka, keď posilnenie dolára oproti euru stiahlo libru na najnižšie hodnoty počas týždňa pod 1,4270, a piatka, keď po US číslach sa libra posilnila nad 1,44, pohyboval v pásme 1,43 - 1,4370. Volatilita EUR/USD sa viac prejavila na krose EUR/GBP. V pondelok kurz začínal pod figúrou 0,62, až do stredy sa euro postupne posilňovalo až na 0,6245, vo štvrtok sa kurz vrátil k figúre 0,62 a v piatok sa opäť vrátil k 0,6230.

Česká koruna minulý týždeň zaznamenala oproti euru straty, obchodovanie ovplyvnili utorkové prázdniny, ktoré prispeli nižšej likvidite na trhu. V pondelok sa obchodovalo na úrovniach 34,520 - 550, v stredu sa koruna z týchto úrovní oslabila až nad 34,680. Dôvodom boli väčšie klientske nákupy devíz, ktoré na užšom trhu spôsobili väčšie pohyby. Vo štvrtok a v piatok sa koruna mierne posilnila, keď kurz sa dostal pod 34,620.

Ladislav Benedek

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.