Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Špekulácie podporili benzín

Posledné minulotýždňové obchodovanie na trhu ropy na New York Mercantile Exchange (NYMEX) sa nieslo v znamení pokojnej atmosféry, keď naďalej dominujú špekulácie o možnom nedostatku benzínu v priebehu najbližších mesiacov. Aj napriek medzitýždňovému zvýšeniu priemyselných zásob tohto ropného derivátu stále existuje reálna šanca na dosiahnutie minuloročných cenových úrovní, ktorých primárnym impulzom bola nízka ponuka ropy. V súčasnosti však štartovací efekt prislúcha americkým rafinériám, ktoré môžu znížením svojej produkcie ohroziť cenovú stabilitu benzínu. Júnové kontrakty ropy si na konci minulého týždňa odpočítali minimálnych 9 USc zo svojej otváracej hodnoty a finišovali obchodovanie na úrovni 28,36 USD za barel. Opatrná cenová korekcia hlavného trhu sa nepreniesla do sektora ropných derivátov, kde sa júnové futurity na benzín stabilizovali na úrovni 1,0843 USD za galón pri zisku 1,32 USc. Predpoludňajšie zisky rovnako datovaných kontraktov vykurovacieho oleja boli ku koncu dňa korigované predajným sentimentom, ktorý sa podpísal pod ich konečné oslabenie o 0,15 USc na konečných 76,57 USc za galón.

Prekvapivý vývoj

Aj napriek oslabovaniu amerického dolára na svetových devízových trhoch a neočakávanému zvýšeniu aprílovej miery nezamestnanosti v USA si trh drahých kovov na newyorskom COMEX-e nedokázal udržať svoje predpoludňajšie zisky. Na trhu zlata opäť dominuje rast lízingových sadzieb na jeho požičiavanie, čo následne limituje jeho forwardové predaje. Podľa vyjadrení analytikov bude cena tohto drahého kovu v priebehu najbližších dní v silnej korelácii s vývojom euro/dolár a nemenej dôležitým faktorom ostáva aj vývoj lízingových sadzieb na burze. Júnové kontrakty zlata si v piatok odpočítali miernych 20 USc a zakončili obchodovanie na úrovni 266,50 USD za troyskú uncu. Spotová cena tohto kovu sa ku koncu dňa stabilizovala na úrovni 265,90/266,40 USD/oz. V línii hlavného trhu sa uberalo aj júlové striebro, ktoré sa v predvíkendovom obchodovaní oslabilo o 0,5 USc na konečných 4,36 USD/oz. Zmiešaný vývoj dominoval v platine vedenej skupine kovov, kde si júnové kontrakty paládia polepšili o 8 USD a zatvárali na hodnote 680 USD/oz. Korekcia predchádzajúcich ziskov dominovala v prípade júlovej platiny, ktorá sa v piatok oslabila o 12,50 USD na 618,80

Korekcia medi

Piatkové obchodovanie na trhu medi na COMEX-e prinieslo jednotlivým kontraktom tohto základného kovu mierne oslabenie, no aj napriek tejto skutočnosti dochádza k zmene nálad investorov na trhu. Klasické predvíkendové vyberanie ziskov stiahlo cenu medi do negatívneho teritória, keď aktuálne cenové hladiny otvárajú priestor na jeho posilňovanie. Benchmarkový júlový kontrakt medi sa na konci minulého týždňa oslabil o 0,60 USc a zatváral obchodovanie na hodnote 78,55 USc za libru. Tento vývoj bol podmienený masívnymi štvrtkovými ziskami medi a ich korekcia bola takmer istou záležitosťou. Stabilizácia amerického hospodárstva a oživenie akciových trhov na Wall Street však dávajú predpoklad rastového trendu medi v strednodobom horizonte.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.