Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Česká burza opäť nižšie

Zmiešané výsledky titulov na bratislavskej burze donútili SAX na konci týždňa k miernemu ústupu zo svojich hodnôt. V piatok kótoval hlavný index burzy o 0,2 % nižšie na 91,32 bodu. Najviac zavážili straty účastín stavebnej spoločnosti Doprastav, ktoré sa po dlhšom čase opäť objavili na parkete burzy. Zdá sa, že čas nepridal na atraktívnosti tohto titulu, pretože po piatku si táto emisia odpíše 9,14 % zo svojich hodnôt. Jej akcie sa kótovali tesne pod 2000 SKK (1999). Kurz emisie VSŽ je aj naďalej rozkolísaný. V piatok stúpol o 5,76 % na 294 SKK. Za nezmenených 700 SKK sa prevádzali tituly VÚB.

Nepriazeň, zdá sa, postihla akciový trh našich západných susedov. Pražský index PX 50 sa oslabil na 2,5-ročné rekordné minimum. V piatok uzatváral seansu na 405,8 bodu, aj keď kurz akcií na začiatku seansy stúpal. Trh sa však neskôr správal „svetovo“, pretože po zverejnení americkej nezamestnanosti investori opúšťali svoje pozície obdobne ako v iných krajinách. Žiaľbohu, počas dňa sa už nepodarilo vzkriesiť záujem investorov. Podľa odborníkov sa trh na začiatku tohto týždňa bude riadiť vývojom na svetových burzách. Akcie najväčšieho telekomunikačného operátora Českých telekomunikácií spadli o 1,3 % na mesačné minimum 335 CZK. Rovnako sa oslabili aj tituly Českej sporiteľne. V piatok sa kótovali o 2,5 % nižšie na 232,2 CZK.

Po neočakávanom rozšírení fluktuačného pásma na parite HUF/1 EUR maďarskou centrálnou bankou sa akcie v Budapešti v piatok posilnili. Najviac z toho ťažila emisia konglomerátu MOL, ktorej akcie sa posilnili o 5 % na 4425 HUF. Aj ďalší zaujímavý titul na parkete, účastiny Mátavu si pripísali 3,76 % a v piatok uzatvárali na 1020 HUF. Národná banka v piatok rozhodla o rozšírení fluktuačného pásma o 15 % oboma smermi, aby sa priblížila odporúčaniam únie v menovej oblasti ( ERM-2 ). Toto rozhodnutie centrálnej banky podľa analytikov vyvolalo vlnu zahraničných nákupov práve spomenutých spoločností.

Piatok nebol priaznivý ani pre varšavskú burzu. Akcie mnohých spoločností opäť klesli, čo spôsobilo, že bluechipsový index WIG 20 stratil 1,1 % a na konci týždňa sa kótoval na 1422,7 bodu. Ospalý trh vari oživia najnovšie hospodárske výsledky najväčších bánk v krajine. Výsledky za celý bankový sektor by mali biť k dispozícii už dnes. Obchodníci stratili záujem aj o emisiu PKN, ktorá v priebehu minulého týždňa stratila až 9 % zo svojich hodnôt. V piatok sa predávali jej akcie za rovných 18 PLZ.

(M. Laznia/ REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.