Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Wall Street v centre záujmu

Americké akcie skončili piatkové obchodovanie posilnené po zverejnení správ o zamestnanosti v krajine za apríl (4,5 %). Reakcie na tento index neboli jednoznačné. Najprv účastiny stratili, keď miera zamestnanosti sa v apríli znížila najviac od februára 1991. Napokon paradoxne horšie čísla spôsobili vyšší záujem u obchodníkov, keď sa objavili špekulácie o opätovnom znížení úrokových sadieb FED-om. Ak chce centrálna banka pokračovať v súčasnom kurze, musí podľa odborníkov pod vplyvom nelichotivých čísel znížiť kľúčovú sadzbu z federálnych fondov, aby zastavila stále padajúcu ekonomiku USA. Benchmarkový index DJIA vzrástol o 154,59 bodu a seansu skončil na 10 951,24 bodu. Technologicky ladený NASDAQ index si v piatok polepšil o 45,48 bodu na záverečných 2191,68. Z dlhodobého hľadiska sa očakáva po výraznom poklese hlavných indexov začiatkom tohto roka ich postupný návrat do kladného teritória.

Na konci týždňa si polepšili aj tituly na frankfurtskej burze. Dax si pripísal k dobru 49,11 bodu v posledný deň týždňa kótoval na 6138, keď sa najprv oslabil po zverejnení čísel zamestnanosti v USA. Veľmi živé obchodovanie bolo s akciami Lufthansy. Tie si polepšili potom, čo utíchli správy o štrajku pilotov tejto leteckej spoločnosti, ktorí žiadali zvýšenie platov o 30 %. Emisia Lufthansy skončila tak vyššie o 4,73 % na 21,7 EUR. O rovných 13 bodov pripravili DAX index tituly poisťovacích firiem Allianz a Munich Re. Allianz v piatok stratil 1,26 % a Munich Re až 1,45 %.

Výrazný posun smerom hore zaznamenali v piatok akcie v Londýne, pod vplyvom správ z druhej strany Atlantiku. Nálada na trhu nebola od začiatku priaznivá, keď kopírovala situáciu na Wall Street. Po začiatočnom pozitívnom sentimente prevládli na trhu pod vplyvom správ z USA výpredaje. Neskôr po vzore newyorskej burzy sa hráči opäť vrátili na trh. Hlavný index burzy FTSE v závere stúpol o viac ako 100 bodov (104,5) na 5780,3 bodu. Najviac obchodovanými boli tituly telekomunikačného operátora Vodofane, ktoré poskočili o 4 %. Ostatným spoločnostiam tohto sektora sa už tak nedarilo. Colt pod vplyvom kvartálnych hospodárskych výsledkov oslabila o takmer 6 % (5,9). Plánované spojenie bankových domov Bank of Scotland a Halifax vynieslo ich akcie vyššie o 4,3 %, resp. 3,9 %, posilňovali sa aj petrochemické emisie. Najväčšia petrochemická spoločnosť na trhu Shell sa opäť dostala do plusových hodnôt. Po štvrtkovom páde 4 % získala v piatok 3,3 %.

Takmer žiadne zmeny nezaznamenal kľúčový index moskovskej burzy na konci minulého týždňa. RTS v piatok skončil takmer na rovnakej úrovni 185,59 bodu. V predvečer štátneho sviatku bolo na trhu badať vyšší nezáujem investorov. Pondelok je štátny sviatok okrem Ruska aj v Spojenom kráľovstve. Aj napriek istej letargii na trhu sa objavil zvýšený záujem o emisiu petrochemickej spoločnosti Surgutneftgaz. Jej akcie vzrástli v priebehu seansy o 1,89 % na 0,243 USD. Obdobne si k dobru 1,41 % pripočítal aj Lukoil a v závere dňa jeho akcie kótovali na 10,8 USD.

(M. Laznia/ REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.