Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vyhlásia vojnový stav

Macedónska armáda ostreľuje rebelov

Skopje (TASR) - Macedónsky premiér Ljubčo Georgievski v noci navčera oznámil, že požiada parlament, aby v krajine vyhlásil vojnový stav. Šéf macedónskeho kabinetu sa tak rozhodol krátko pred mimoriadnym zasadnutím macedónskeho vedenia, ktorému predchádzali týždeň trvajúce útoky rebelov usadených v severnej časti krajiny. „To, čo sa deje na území Macedónska, je vojna,“ vyhlásil Georgievski, podľa ktorého je cieľom povstalcov obsadiť krajinu. Zatiaľ nie je známy termín, kedy by mal byť vojnový stav vyhlásený, no premiér zastávajúci zároveň funkciu ministra obrany predpokladá, že by sa tak mohlo stať v utorok alebo stredu. Podľa macedónskej ústavy je na vyhlásenie vojnového stavu, ktorý by poskytol rozsiahlejšie práva bezpečnostným jednotkám, potrebná v parlamente dvojtretinová väčšina.

Obavy v krajine vzrástli po sérii útokov povstalcov proti macedónskym bezpečnostným jednotkám. Svetoví predstavitelia vyjadrili podporu Macedónsku, ktoré vytrvalo odmieta rokovať s rebelmi. Tých vláda považuje za teroristov snažiacich sa obsadiť územie Macedónska a vybojovať si tak vytvorenie štátu etnických Albáncov.

Macedónske jednotky včera obnovili ostreľovanie základní rebelov z radov etnických Albáncov a použili pritom delostrelectvo ťažšieho kalibru, ako to bolo počas predchádzajúcich troch dní. Ako včera informovali redaktori britskej agentúry Reuters z miesta ozbrojených akcií, obec Vaksince na severovýchode krajiny bola pravidelne ostreľovaná delostrelectvom a tankami. Viaceré budovy v lokalite boli zasiahnuté muníciou. Ostreľovanie sa obnovilo krátko pred poludním. Miestne médiá predtým oznámili, že civilné obyvateľstvo má obec opustiť do poludnia. Výzva však mala malý účinok a svoje domovy opustilo len málo ľudí.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.