Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Na vine je ekonomika USA?

Riešením neúspechu prepúšťanie zamestnancov

Čo majú spoločné Dell Computer, Lucent, Amazon.com, Hewlett-Packard, Compaq, Telecom Italia, Deutche Telecom, Nortel, Swisscom, Alcatel, Verizon, Ericson, Motorola, General Electric, Royal Dutch Shell, Honeywell, Chrysler (americká dcéra DaimlerChrysler), Freightliner, General Motors, Fiat, Land Rover, Goodyear Tire? Okrem toho, že ide o renomované firmy väčšinou s celosvetovým pôsobením, všetky priniesli Jóbove zvesti desiatkam tisícov svojich zamestnancov. To isté už urobili aj mnohé európske firmy z oblasti stavebného, potravinárskeho a spracovateľského priemyslu, investičné banky a dokonca aj podniky zábavného priemyslu.

Dôvod? Európske materské a dcérske spoločnosti tvrdia, že sa redukciou počtu pracovných miest snažia skvalitniť služby, či lepšie sa zamerať na svojich adresátov. Pokiaľ ide o IT, obmedzenie počtu pracovníkov je následkom zelektronizovania služieb, no a v potravinárskom a spracovateľskom priemysle je účelový úbytok pracovníkov jedným z riešení katastrofálnych finančných strát z pohromy s názvom BSE. Sčasti s tým možno súhlasiť, aj keď hlavný dôvod celosvetového „trendu“ je inde. Americký priemysel, ktorý za prvé štyri mesiace tohto roka pustil cez palubu 200-tisíc zamestnancov, je viac ako úprimný. Desaťročný konjunkturálny rast domácej ekonomiky sa zastavil. Síce zatiaľ ešte v pokojných vodách, ale už to znamená, že kým sa nezamestnanosť do októbra minulého roka pohybovala na 30-ročnom minime, v januári nabrala stúpajúcu tendenciu 4,2 %. Preto nižší celosvetový rast, ktorý je verným zrkadlom tápajúcej americkej ekonomiky, predpovedá aj MMF (3,2 % v tomto roku oproti 4,8 % v roku 2000). Práve pád dolára o 20 percent oproti ostatným menám v tomto roku, a tým postaranie sa o spomalenie celosvetovej ekonomiky, je skutočnou príčinou prepúšťania zamestnancov.

Avšak, práve nižšie spotrebné výdavky a investície, ku ktorým sa obyvateľstvo, resp. v druhom prípade firmy začali uchyľovať, ešte viac zaťažujú americkú (a nie len tú) konjunktúru, pričom východiskom by nemal byť trend prepúšťania zamestnancov. Ako hovorí štúdia konzultačnej spoločnosti AT Kearney (skúmala príčiny kolísania ziskov 12 investičných bánk od polovice 80. rokov a výsledky vyvrátili tvrdenie, že zníženie počtu pracovníkov poklesom nákladov podporuje zisky), inštitúcie, ktoré neprepustili v čase recesie zamestnancov, si aj v období poklesu vybudovali silnú pozíciu a pokrytie trhu a z recesie vyšli s vyššími cenami vlastných akcií.

Slávka Blazseková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.