Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Prienik izraelskej armády

Palestínčania súhlasia s Mitchellovým plánom

Jeruzalem (TASR) - Izraelský minister obrany Benjamin Ben-Eliezer včera oznámil, že armáde dal povolenie vstupovať na palestínske územia, kedykoľvek to bude považovať za potrebné. „V princípe som schválil vstup do Oblasti A, ak to bude nevyhnutné na garantovanie našej bezpečnosti,“ vyhlásil minister pred novinármi.

Ben-Eliezer poznámkou doplnil odpoveď na novinársku otázku, v ktorej priznal, že nedal špecifický súhlas s útokom na palestínske mesto Bajt Džalá a dedinu al-Chádir, ležiace neďaleko Betlehemu, respektíve na Západnom brehu. Ako minister dodal, od vojenských veliteľov neočakáva, že ho budú v zápale boja osobne žiadať o povolenie vstúpiť na Palestínčanmi kontrolované územie s cieľom zasiahnuť proti streľbe na židovské ciele. Podľa palestínskych nemocničných zdrojov pri útokoch na Bajt Džalá a al-Chádir bol zabitý 45-ročný aktivista hnutia Fatah palestínskeho prezidenta Jásira Arafata a 20 ľudí vrátane päťročného chlapca, utrpelo zranenia.

Jordánsky kráľ Abdalláh II. a egyptský prezident Husní Mubarak včera v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch hodnotili reakcie na jordánsko-egyptský mierový plán a text správy medzinárodnej komisie o príčinách násilia na Blízkom východe, vedenej bývalým americkým senátorom Georgeom Mitchellom. Jordánsko a Egypt sú iniciátormi mierového plánu, ktorý by mal pomôcť zastaviť násilie na Blízkom východe a obnoviť izraelsko-palestínske mierové rokovania. Mierová iniciatíva predpokladá kroky na obnovenie dôvery vrátane zmrazenia izraelských osídľovacích aktivít a začatie rokovaní, ktoré by viedli ku konečnému mierovému usporiadaniu v lehote do jedného roka. Zatiaľ čo Palestínčania s plánom súhlasili, Izrael uviedol, že má pripomienky a doplnky k niektorým bodom dokumentu.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.