Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zamestnávanie cudzincov

Súčasťou Európskej dohody (ED) je kapitola upravujúca právo založenia spoločnosti fyzickými a právnickými osobami zo signatárskych krajín. ED zároveň ponúka v niektorých prípadoch alternatívu na využitie pracovných povolení na presun zamestnancov zo SR do Spojeného kráľovstva (SK).

Fyzické osoby - Fyzické osoby, pre ktoré platí úprava ED, musia byť občanmi SR. Majú právo začať vykonávať svoje ekonomické aktivity ako živnostníci alebo podnikať v rámci firmy, ktorú efektívne kontrolujú. Pri svojej činnosti na území SK sa musia držať výkonu svojej činnosti a nemôžu doplňovať svoj príjem akýmkoľvek vedľajším zamestnaním. Britské imigračné pravidlá vyžadujú požiadať o povolenie začiatku podnikania alebo založenia firmy pred príchodom na územie SK na britskom veľvyslanectve v Bratislave.

Právnické osoby - Na rozdiel o záväzkov ED týkajúcich sa fyzických osôb neboli záväzky vo vzťahu k právnickým osobám (firmám) implementované do britského právneho poriadku. Podľa článku 59 Rímskej dohody môžu spoločnosti registrované v niektorej krajine EÚ zamestnávať na území iného štátu EÚ pracovníkov, ktorí nie sú občanmi krajín únie. Európska dohoda je v svojom prístupe striktnejšia a vzťahuje sa len na občanov členského štátu Európskej dohody, nie na občanov tretích krajín. ED povoľuje firmám zamestnávať kľúčových pracovníkov organizácie (riadiaci pracovníci a vysoko kvalifikovaní pracovníci).

Pracovné povolenia - Pracovné povolenia pre občanov z krajín mimo EÚ sa vydávajú zdarma na Department of Education and Employment pre územie Veľkej Británie a na Department of Economic Affairs pre Severné Írsko. Termín vybavenia pracovného povolenia závisí od povahy žiadosti a trvá asi 8 týždňov. Žiadosť musí vyhotoviť britský zamestnávateľ a povolenie musí byť získané pred príchodom občana do SK. Bez pracovného povolenia dotyčnej osobe odmietnu vstup do krajiny. Získanie pracovného povolenia je na území SK obťažné.

Podmienky pre zriadenie zastúpenia - Všetci občania krajín mimo EÚ musia pre dlhodobý pobyt pred vstupom na územie Spojeného kráľovstva požiadať o príslušné vstupné povolenie.

OBEO Londýn

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.