Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dar Atlantiku a dovolenky na úrovni

Tam, kde sa spenený Atlantik dotýka Európy, nájdete krajinu otočenú k starému kontinentu chrbtom. Ak by ste však Portugalčanov obvinili z uzavretosti, odpovedia vám, že obrátení k moru vzdávajú hold všetkým, čo si pred päťsto rokmi trúfli na neprebádané morské plavby, ktoré priniesli krajine toľko bohatstva a zároveň čiastočne tak riešili aj problém útoku zo strany nepriateľských Španielov. Tento dar Atlantiku, ktorý sa zrodil zo sobáša oceánu s pevninou, je skutočne zážitok. Krajina objaviteľov, ktorá sa dnes necháva sama koketne objavovať.

A práve sem už päť rokov ponúka dovolenku skutočne na úrovni cestovná kancelária Leonardo. “Klientom ponúkame trochu inú kvalitu aj štandard služieb, dávame im pocit diskrétnejšej, ale aj individualistickejšej a atraktívnejšej dovolenky. Tá sa začína tvorbou katalógu, kde textový a obrazový materiál je prvým cestovným poradcom o destinácii. Následne je to prehľad ubytovacích kapacít a služieb. Sme si vedomí, že našimi klientmi sú najmä solventnejší podnikatelia, manažéri, ktorí majú po celý rok značné pracovné vypätie a potrebujú preto relaxovať skôr len v kruhu najbližšej rodiny a nie vždy v trvaní tradičných turnusov. Prispôsobujeme termín odletu požiadavke klienta, rovnako to platí aj v prípade jeho výberu trasy cesty či dĺžky pobytu,” uviedol riaditeľ CK Ing. Juraj Špaňár. Každý klient dostane pred cestou podrobného knižného sprievodcu o danej destinácii spolu s informáciami o lokalite a o ubytovaní v hoteli. Situovanie izby si môže vybrať a CK Leonardo to v rámci reťazca svojich partnerských zahraničných zástupcov vždy zariadi. Každý klient je dopravený osobným autom na letisko vo Viedni (a späť). V prípade ubytovania v päťhviezdičkových hoteloch ide o V.I.P Mercedes transfer. Keďže CK Leonardo využíva na prepravu do konečnej destinácie len renomované letecké spoločnosti a Bratislava zatiaľ lety do týchto destinácií neponúka, využíva kancelária práve letisko pri Viedni. Samozrejme, aj v Portugalsku či inde má kient zabezpečený odvoz až do hotela. Keďže nejde nikdy o masový turizmus, CK Leonardo nemá v hoteloch slovenského delegáta, no vybaví všetkými informáciami klienta už na Slovensku. Dokonca na jeho požiadavku vopred zabezpečí aj doplnkové služby, ako tee time na golf, zapožičanie auta, prenájom jachty a pod.

Oblasť juhozápadného portugalského letoviska Algarve (v arabčine Al Gharb znamená západ) dnes žije predovšetkým z turistiky. No keďže sa naplno rozvinula až v posledných dvoch desaťročiach, vyvarovala sa mnohých chýb, čím sa jej podarilo pre turistu zachovať obraz panenskej prírody, preňho však úplne dostupnej. Algarve ponúka zamatovo piesočné pláže, po celý rok sviežozelené golfové ihriská a zároveň divokosť pobrežia, ktorá navodzuje bujnú fantáziu. “Ponúkame najvyšší celosvetový štandard: štvor- až päťhviezdičkové hotely, apartmány a súkromné vily,” poznamenal Ing. Špaňár.

CK Leonardo je však viac, ako len cestovná kancelária. Je aj cestovným poradcom. Tento rok pribudla do jej katalógu destinácia Costa del Sol v južnom Španielsku, ktoré sa veľmi podobá oblasti Algarve. Z exotickejších dovoleniek sú to Mauricius a Seychelské ostrovy, Južná Afrika a v prípade Strednej Ameriky je to Kostarika a Bahamské ostrovy. Pokiaľ ide o budúci rok, podľa riaditeľa Španára v novom katalógu ponúknu dve novinky - Omán a Hongkong. “O Omán je značný záujem, veď Dubaj sa aj pre našich podnikateľov stal už skôr bežnou destináciou. Pokiaľ ide o Hongkong, ten bude skôr východiskovým miestom do čínskych alebo okolitých ázijských miest a oblastí. Aj preto s klientom vždy kombinujeme možné variácie pobytov. Ak nám svoju požiadavku povie aspoň týždeň, a v prípade exotickejších krajín ponúkaných mimo náš katalóg aspoň mesiac dopredu, pripravíme mu zájazd presne podľa svojich predstáv a našich skúseností. Okrem toho mu vždy ponúkame miesta, na ktorých niektorý z našich pracovníkov bol, inak klientovi možné riziká vopred oznámime.”

Ako ďalej podotkol riaditeľ CK Leonardo, tieto zájazdy na objednávku tvoria až 50 % ich činnosti. Pre klienta zostavujeme aj okružné cesty okolo sveta. Štandardne máme v ponuke osem druhov takýchto programov, ale individuálne ich môžeme opäť upraviť. A to nielen pokiaľ ide o dĺžku a miesto, ale dokonca aj leteckú spoločnosť v prípade, že klient nejakú špeciálne preferuje,” vysvetľuje Ing. Špaňár.

V prípade, zdôraznil, že ide o destináciu, ktorá nie je nami vyskúšaná, ale vieme o cestovnej kancelárii, ktorá ju ponúka, tak klienta na ňu nakontaktujeme. “Rovnako aj naše služby nemusí hľadať len v Bratislave, kde máme sídlo, ale vo väčšine pobočiek ďalších slovenských cestovných kancelárií, s ktorými máme zmluvy. Pracovníkov týchto takmer 300 partnerských cestovných kancelárií zaškoľujeme, aby vedeli na úrovni aj poskytnúť všetky informácie o našich destináciách tak, akoby ich dostal klient u nás,” dodal. Do ponuky už tretí rok zaradili pobyty na kľúč aj pre firmy - zatiaľ je najväčší záujem zo strany slovenských firiem so zahraničnou účasťou, ktoré pre svojich partnerov robia v ponúkanej krajine napr. školenia alebo semináre.

A treba dodať, že toto vôbec nie je celá ponuka CK Leonardo. Aby išlo skutočne o dovolenku na úrovni, poskytujú aj ratolestiam možnosti jazykového vzdelávania. Jazykové kurzy môžu absolvovať na niektorom z kontinentov s tým, že pred odletom dostávajú kompletný servis bez ďalších doplatkov na mieste. V ňom sú zahrnuté výdavky na pobyt, vstupné testy či učebné pomôcky. Špecialista na Portugalsko, no predovšetkým špecialista na dovolenku na úrovni sa preto nesnaží nasilu rozširovať klientelu, aby neutrpela kvalita služieb. Nenájdete tu preto last minute zájazdy, no za tých päť rokov pôsobnosti už majú vyše polovicu klientov, ktorí žiadajú výber ďalšej dovolenky. Niektorí si obľúbili dokonca rovnakú destináciu či to isté ubytovacie zariadenie. Hlavne v Portugalsku - v Algarve či na Madeire, kde sú aj nedozerné možnosti golfu.

Slávka Blazseková

Kontakt:

CK Leonardo

Seberínyho 1

P.O. Box 67

82103 Bratislava

tel./fax.: 02/4330192

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.