Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Obchodné zvyklosti

* Právny režim či dodacie podmienky (INCOTERMS) sú zvyčajné ako vo väčšine krajín sveta. V platobnom styku sa využívajú dokumentárne, ako aj čisté platby, všeobecne sa úhrada za dodávku tovaru realizuje od 30 do 90 dní. Na platobnú disciplínu belgických podnikateľských subjektov sa však nemožno stopercentne spoliehať. Pokiaľ ide o dodržiavanie platobných termínov, v štúdiách spoločnosti Dun and Bradstreet sa uvádza, že v priemere asi 44 % belgických spoločností platí s oneskorením o 15 dní, 15 % sa oneskorí o 30 dní.

* K špecifikám vzťahov s podnikateľmi z Belgicka možno zaradiť skutočnosť, že krajina sa skladá z dvoch jazykových spoločenstiev s čiastočne odlišnou mentalitou, ako aj rozličným stupňom dynamiky hospodárskeho vývoja Flámskeho a Valónskeho regiónu. Flámski podnikatelia sú viac medzinárodne orientovaní a lepšie jazykovo vybavení (angličtina, nemčina, francúzština). Vo valónskej časti krajiny sa môže občas stať, že s predstaviteľom malého či stredného podniku je možné dohovoriť sa len po francúzsky.

* Traduje sa, že frankofónni obyvatelia krajiny sú občas menej presní a dochvíľni. Hospodársky potenciál krajiny je však na strane Flámskeho regiónu, ktorý spolu s hlavným mestom Bruselom predstavuje viac ako 80 % hospodárskeho potenciálu krajiny.

* Pri vycestovaní na obchodné rokovania do krajiny je vhodné si skontrolovať, či cesty nie sú plánované na niektorý z dní pracovného pokoja - štátneho sviatku, ktoré vzhľadom na politickú organizáciu krajiny sú v Belgicku početnejšie ako vo väčšine krajín EÚ.

(OBEO, Brusel)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.