Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Bohatý a zaujímavý program

Pre švédsky kráľovský pár počas jeho trojdňového pobytu na Slovensku je pripravený mimoriadne bohatý a zaujímavý program, ktorý kráľovi Karlovi Gustafovi XVI. a jeho manželke Silvii predstaví Slovensko po politickej, ekonomickej, spoločenskej, ekologickej a kultúrnej stránke. Švédsku vládu v sprievode zastupuje minister obrany Björn von Sydow. Po prílete do Bratislavy v stredu o 11.00 hodine je na programe oficiálne prijatie švédskeho kráľa a jeho delegácie v Prezidentskom paláci, kde po tradičnom zasadení stromčeka v Prezidentskej aleji sa uskutoční osobné stretnutie medzi prezidentom SR Rudolfom Schusterom a kráľom Karlom Gustafom XVI. a ich manželkami. Po presune na Úrad vlády SR a stretnutí kráľovského manželského páru s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom a jeho manželkou bude nasledovať návšteva Národnej rady SR, kde sa kráľovský pár stretne s predsedom NR SR Jozefom Migašom a jeho manželkou.

Po stretnutí s najvyššími ústavnými činiteľmi SR a pred oficiálnym večerným banketom na Bratislavskom hrade Ich Výsosti budú mať priestor na lepšie spoznanie hlavného mesta Slovenska, najmä historických priestorov Primaciálneho paláca, kde ich prijme primátor Bratislavy Jozef Moravčík. Kým švédska kráľovná bude pokračovať v prehliadke historického centra Bratislavy, kde navštívi Bratislavskú mestskú galériu, švédsky kráľ sa zúčastní na záverečných prácach seminára Švédska technika a skúsenosti v ochrane životného prostredia, ktorý sa od stredy rána bude konať v hoteli Carlton. Seminár pri príležitosti oficiálnej návštevy našej krajiny kráľovským párom pripravilo Švédske veľvyslanectvo pre Slovenskú republiku a Švédske obchodné zastupiteľstvo na Slovensku. Na seminári priestor na prezentáciu dostali viaceré švédske firmy, ktoré slovenským účastníkom predstavia ich skúsenosti s ochranou životného prostredia vo Švédsku. Predstavia sa firmy: Alstom AB, Alfa Rör AB, Centralsug AB, ITT Flygt AB, IVL, Malmberg Water AB, Munters AB, Opsis AB, VA-Projekt AB a AF-IPK AB.

Vo štvrtok budú mať Ich Výsosti sčasti rozdelený program. Švédsky kráľ navštívi Trenčín, kde sa dozvie podrobnosti o tvíningovom programe s EÚ, ktorý spravuje švédska strana, a neskôr zavíta do Pezinka, kde okrem iného navštívi historickú vináreň v Pezinskom kaštieli. Kráľovná sa dopoludnia stretne na ministerstve vnútra s ministrom Ivanom Šimkom, kde hlavným bodom rozhovorov bude nelegálny obchod s bielym mäsom. Potom v sprievode Ireny Schusterovej navštívi nadáciu Harmony Petra Dvorského, krátko pred obedom otvorí v Národnom kultúrnom centre výstavu 20. storočie architektúry: Švédsko a navštívi priestory Bratislavského hradu. Kráľ sa na obed, po návrate do Bratislavy, zúčastní ekonomického seminára o zastúpení švédskych firiem na Slovensku, ktorý sa uskutoční v hoteli Carlton. Po obede kráľovský pár navštívi Univerzitu Komenského, Katedru švédskeho jazyka a literatúry, neskôr sa stretne s predstaviteľmi médií a zástupcami švédskej komunity žijúcej na Slovensku.

V posledný deň návštevy sa švédski hostia v sprievode slovenského prezidentského páru presunú do Košíc, kde okrem prehliadky historickej časti mesta zavítajú do rómskeho Divadla Romathan, prezrú si výstavu prác detí z Jarovníc a v lokalite Medzev navštívia stredoveký hrad Šugov. V piatok podvečer z košického letiska švédska delegácia odletí do

* * *

Paralelne s oficiálnym programom prichystaným pre švédsky kráľovský pár sa vo štvrtok v bratislavskom hoteli Danube z iniciatívy Občianskeho združenia Neformálne ekonomické fórum - Hospodársky klub a honorárneho generálneho konzula Švédskeho kráľovstva Rubena Keményho uskutoční diskusia s predstaviteľmi švédskych priemyselných kruhov. Úvodné slovo do diskusie na 131. podujatí Hospodárskeho klubu prednesie prezident Švédskej exportnej rady Ulf Dinkelspiel na tému Švédske skúsenosti z integrácie s Európskou úniou.

(jnk)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.