Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001

Vedúca pozícia na trhu

Ericsson prezentoval na Slovenku MMS komunikáciu

Mobilnosť je dnes skutočne motorom momentálneho rastu telekomunikácií. Hoci v predaji mobilných telefónov nepatrí švédskemu Ericssonu prvé miesto na svete, je najväčším svetovým dodávateľom mobilnej telekomunikačnej infraštruktúry. Na úspechy spoločnosti Ericsson na Slovensku sme sa opýtali jeho konateľa a zároveň viceprezidenta Ing. Mariána Bezáka.

Aká je v stručnosti história spoločnosti a aké má dnes Ericsson pokrytie v jednotlivých divíziách mobilnej komunikácie na svete?

- Mobilná komunikácia je skutočne fenoménom ovplyvňujúcim mnohé oblasti nášho života. Počet používateľov mobilných systémov sa blíži k jednej miliarde a v mnohých krajinách počet mobilných telefónov prekročil počet pevných liniek.

Ericsson má za sebou 126 rokov skúseností. V apríli 1876 založil Lars Magnus Ericsson svoju dielňu na opravu telegrafných prístrojov. O dva roky neskôr predal prvý telefónny prístroj vlastnej konštrukcie. Dnes má Ericsson zastúpenie v 140 krajinách po celom svete, je dodávateľom najsilnejších telekomunikačných firiem a formuje budúcnosť telekomunikácií.

Ericsson je jasným lídrom v oblasti mobilnej infraštruktúry s 30-percentným podielom na trhu mobilných systémov druhej generácie. Takmer polovica kontraktov na dodávky systémov GPRS (tiež nazývaných 2,5 generáciou) patrí Ericssonu. Podiel Ericssonu na trhu infraštruktúry pre systémy tretej generácie je 40 %. Ericsson je jediným dodávateľom infraštruktúry pre všetky hlavné štandardy mobilnej komunikácie.

IT a telekomunikačný sektor zaznamenal posledné obdobie celosvetovú recesiu. Ako sa s tým vyrovnáva Ericsson?

- Súčasná situácia, samozrejme, ovplyvňuje aj Ericsson. Firma prešla reštrukturalizáciou, ktorá umožnila znížiť náklady a zamerať sa na oblasti, ktoré sú hlavným zdrojom zisku.

Napriek dnešnej ťažkej situácii počet používateľov mobilných telefónov stále rastie. Mobilný internet a využívanie mobilných dátových prenosov má takisto stúpajúci trend. V priebehu tohto a hlavne budúceho roka sa začne v mnohých krajinách s inštaláciami systémov tretej generácie. Ericsson má vedúcu pozíciu na trhu a naše investície do výskumu a vývoja, v roku 2001 to bolo 19 % z tržieb, zaručujú túto pozíciu aj v budúcnosti.

Ericsson pôsobí na Slovensku od roku 1991. V ktorých telekomunikačných oblastiach je najväčšie gro jeho činnosti s najväčším pokrytím slovenského trhu?

- V súčasnosti je ťažiskom činnosti Ericssonu na Slovensku oblasť sieťových riešení pre telekomunikačných operátorov. Naším najväčším zákazníkom je EuroTel Bratislava. Ericsson je hlavným dodávateľom GSM infraštruktúry pre EuroTel. Veľmi nás teší, že EuroTel sa rozhodol pre Ericsson ako dodávateľa pre svoj GPRS systém.

Ericsson je štvrtým najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete, nedávno založil so Sony spoločný podnik v oblasti mobilnej siete. Predstavil zároveň šesť nových modelov, medzi nimi model určený najmä na hry a telefón so zabudovanou kamerou, modely s farebným monitorom a stálym prístupom na internet. Aké sú výhody MMS (Multimedia Messaging Service)?

- Sony Ericsson začala pracovať od 1. októbra 2001 ako spoločnosť s rovnakým podielom Sony a Ericsson. Spojením know-how Ericssonu v oblasti mobilnej komunikácie a Sony v oblasti spotrebnej elektroniky tak vznikla spoločnosť s jasným cieľom, stať sa hráčom číslo jeden v oblasti mobilných multimediálnych zariadení.

Mobilný telefón už nie je len nástrojom umožňujúcim hlasovú komunikáciu. Stal sa elektronickým kalendárom, modemom na pripojenie na internet, hracou konzolou, MP3 prehrávačom - skrátka multimediálnym nástrojom na prácu aj zábavu.

SMS sú dnes veľmi obľúbeným spôsobom komunikácie napriek tomu, že umožňujú len prenos textu prípadne jednoduchých obrázkov a zvonení. Denne sa na celom svete pošle asi jedna miliarda SMS. MMS správa môže obsahovať kombináciu textu, farebných obrázkov, audio- a videoklipov. Prináša tak nové možnosti ako komunikovať svoje myšlienky, vymieňať si informácie, zážitky alebo osloviť potenciálnych klientov ponukou nových produktov.

Svojím telefónom, vybaveným kamerou, môžete napríklad urobiť obrázok alebo krátky videoklip počas dovolenky. Doplniť ho textom a miestnou exotickou hudbou a poslať ako elektronickú pohľadnicu. MMS je omnoho viac ako iba správa.

Ericsson spoločne s EuroTelom uskutočnili prvú prezentáciu MMS na Slovensku vo februári počas konferencie „Vyššia forma komunikácie“. Táto prezentácia sa stretla s veľkým záujmom verejnosti.

Slávka Blazseková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.