Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kvalita a imidž hygienických výrobkov

Desať rokov svojho pôsobenia na Slovensku si práve v týchto dňoch pripomenula švédska firma Mölnlycke. Na slovenský trh vstúpila 1. apríla 1992 ako akciová spoločnosť Mölnlycke Gemerská Hôrka (Mölnlycke mala 83 % akcií). V Gemerskej Hôrke boli zlikvidované staré, nepotrebné objekty a postavila sa nová výrobná hala a sklad hotových výrobkov. V marci 1993 odštartovala výroba na nových linkách v novovybudovaných priestoroch. O rok neskôr, v júli 1994, sa spoločnosť Mölnlycke stala 100-percentným vlastníkom akcií. V roku 1998 sa mení názov spoločnosti na SCA Hygiene Products, spol. s r. o. Za zmenou názvu stojí skutočnosť, že firmy SCA Mölnlycke a SCA Hygiene Paper, členovia skupiny SCA, sa spojili a vytvorili tak novú, dvakrát väčšiu organizáciu - SCA Hygiene Products.

SCA Hygiene Poducts, spol. s r. o., v Gemerskej Hôrke v okrese Rožňava, ktorá dnes zamestnáva 383 zamestnancov (vysoké percento mladých, odborne a jazykovo vzdelaných ľudí), sa stala súčasťou (a postupne aj strategickým partnerom) medzinárodného koncernu SCA (Svenska Celluosa Aktiebolaget), ktorý sa zameriava výrobu a predaj hygienických výrobkov, zdravotníckeho materiálu pre nemocnice a domácnosť, papierenské výrobky a spracovanie celulózy. Pod vedením manažmentu sa priebežne inovovala výroba a realizovala sa výstavba nových objektov. Za obdobie pôsobenia tejto firmy na Slovensku sa preinvestovalo do technológie a modernizácie 2,5 mld. Sk. Spoločnosť za 10 rokov pôsobenia zaujala významnú pozíciu v oblasti výroby a distribúcie hygienických osobných potrieb (detské plienky, dámske vložky), zdravotníckeho materiálu pre nemocnice i domácnosť a papierových výrobkov.

Medzi najznámejšie produkty koncernu patria značky: LIBRESSE, LIBERO, TENA, ZEWA a TORK.

Začiatkom septembra 2001 sa v závode v Gemerskej Hôrke začalo s výrobou hygienického sortimentu pre inkontinentných pacientov. Ako prvá firma na Slovensku, ale aj v rámci nadnárodného koncernu SCA, získala SCA Hygiene Products, spol. s r. o., v roku 2001 súčasne Certifikát riadenia kvality ISO 9001:2000 a Certifikát systému environmentálneho manažmentu ISO 14001. Motívom na získanie certifikátu boli požiadavky zákazníkov na kvalitu a imidž hygienických výrobkov, ako aj ochrana životného prostredia.

Súčasťou podniku je aj medzinárodné distribučné centrum - IDC, ktoré sa zaoberá exportom a reexportom uvedených značiek výrobkov z Gemerskej Hôrky do celého sveta, prevažne do Európy. SCA Hygiene Products, spol. s r. o., vlani vyviezla 96 % vlastnej produkcie, reexportovala produkciu svojich sesterských podnikov v hodnote takmer 750 mil. Sk (z toho 47 % do krajín západnej Európy, najmä do Holandska, a 50 % do východnej Európy). Obrat predstavoval 3,5 mld. Sk. Vyrobilo sa viac než dve miliardy výrobkov a zaznamenali sa významné aktivity a výsledky v oblasti materiálových úspor, znižovaní odpadu a zlepšovateľského hnutia.

V budúcnosti spoločnosť očakáva silnejší vplyv postavenia firmy a jej výrobkov na existujúcich trhoch, prienik na nové trhy, zvýšenie predaja v západnej a vo východnej Európe, významné postavenie v regióne, ďalší rast výroby a kvality výrobkov, rozšírenie sortimentu výrobkov inkontinencie.

(jnk)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.