Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Srbsko - znova sa zaľúbite

Bezprostredne pred rozpadom SFRJ bolo v roku 1990 v Srbsku registrovaných 881 100 turistov. V roku 2000 to bolo len 165 398 turistov. Tieto čísla najlepšie hovoria o tom, že v posledných rokoch 20. storočia záujem zahraničných hostí o krajinu značne upadol. Dnes sa však Srbsko, vďaka zmenám, ktoré priniesli ekonomickú a politickú stabilitu, stáva znova obľúbenou turistickou oblasťou.

Belehrad

Vo svete existujú mestá, cez ktoré môžete chodiť s turistickým sprievodcom aj pol storočia. Na rozdiel od nich Belehrad rýchlo mení svoju podobu. Jeho tvar nemenili len vojny, ale aj čas a civilizácia. Mesto sa rozširovalo, dvíhalo do výšky, zväčšoval sa počet obyvateľov. Dnešný Belehrad, hlavné mesto Srbskej republiky, je moderné stredoeurópske mesto, ležiace v ústí rieky Sáva do Dunaja, v pestrom prírodnom spojení stredoeurópskej, balkánskej a podunajskej oblasti. O kontinuite života a civilizácie svedčia aj mnohé kultúrno-historické pamiatky, z ktorých najznámejšia je pevnosť Kalemegdan z obdobia starého Ríma. Svojím kultúrnym životom sa Belehrad nachádza medzi veľkými európskymi metropolami. Mesto s 50 múzeami, 25 galériami, s 30 divadlami, s desiatkami knižníc, s niekoľkými medzinárodnými festivalmi, s dvoma univerzitami a vyše 900 športovými objektmi, s veľkým počtom parkov a výletných miest je najrozvinutejším kultúrnym a turistickým centrom Srbska. Belehrad ponúka vyše 7000 hotelov a penziónov a tiež veľký počet kongresových hál a 13 výstavných

Kúpeľné mestá

Kúpeľné mestá v Srbsku zriadili ešte starí Rimania. Zvyšky rímskych kúpeľov sú v súčasnosti chránenými pamiatkami v mnohých mestách. Kúpeľné srbské mestá sú veľmi atraktívnymi turistickými oblasťami vďaka svojmu bohatstvu minerálnych vôd a ideálnej klímy. Kúpeľný turizmus sa neviaže iba na liečenie, ale ponúka oddych, rekreáciu, zábavu, šport a iné kapacity. Medzi najznámejšie kúpeľné mestá, v ktorých sa nachádza viac ako 20 rehabilitačných miest, patrí Sokobanja, Niška Banja, Maturaška Banja, Bukovička Banja, Selters a Prolom Banja. Srbsko sa nachádza medzi tými málo krajinami nielen v Európe, ktoré vlastnia štyri prírodné liečivé faktory - vodu, blato, plyn a vzduch. Takéto bohatstvo s viac ako tisíckou liečivých prameňov robí so Srbska oázu zdravia v Európe.

Kopaonik

Vhodná geografická a klimatická poloha robia so stredísk v hornatej oblasti ideálne centrá pre zimný a letný turizmus. Najznámejším miestom je lyžiarske centrum Kopaonik s vrchom Pančevič (2017 metrov) a so 6000 lôžkami v hoteloch a apartmánoch, so 60 kilometrami zriadených lyžiarskych trás, spojených systémom 21 lanoviek. Kopaonik je metropolou snehu a lyžovania s piatimi hviezdičkami, ako aj centrom plaveckých bazénov, tenisových kurtov, športových hál a kongresových dvorán. Je to miesto, ktoré žije vo všetkých štyroch ročných obdobiach. Množstvo starých pamiatok a hradov, stredovekých kláštorov a kostolov, bazárov, vinohradov a ciest tohto národného parku je ako stvorených pre fotografické safari.

Pamiatky

Možnosti kultúrneho a cirkevného turizmu v Srbsku sa nachádzajú v stredovekých kláštoroch zriadených v období medzi 12. a 17. storočím. Nádherné pamiatky ležia od Fruške Gore na severe krajiny cez dolinu rieky Morava a Ibra po Kosovo a Metohiju. Srbské stredoveké kláštory sú symbolmi krajiny, srbskej duše a aj mnohotvárneho umenia. Fresky v Studenici, Mileševe, Sopočanoch, Dečanoch, Gračanici a ostatných 200 kláštoroch a kostoloch predstavujú nádherné umenie nielen na Balkáne.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.