Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nedajte na prvý pohľad

Možno sa vám bude zdať moje tvrdenie absurdné, ale najlepší zahraničný kolega, s ktorým som sa stretol na služobných cestách, pochádzal vždy z Maďarska. Napríklad naposledy v Bruseli, som sa zariaďoval v hotelovej izbe, keď prišiel môj spolubývajúci a skúšobne ma oslovil halo. Keď som mu maďarsky odpovedal, že pokojne môže hovoriť svojou rodnou rečou, skoro spadol na zadok, no a potom sme išli na pivo. To isté sa stalo aj v Nemecku, kde sme si s maďarským kolegom svorne robili pestvo z prekvapených cudzincov, pretože sme porušili nepísané a hlúpe pravidlo, že medzi našimi krajinami vládne akási anonymná vojna.

Podobnosť oboch štátov a ich obyvateľov vyplýva z jednoduchého faktu. Okrem malého detailu, že sme spolu dokázali existovať bez väčších hádok do národnostných revolúcií v roku 1848, museli sme znášať ťarchu väčšej či menšej izolácie oproti väčšine európskych susedov. Samozrejme pre Slovensko a Maďarsko platili v tomto ohľade odlišné základné pozície, no napokon to aj tak vychádza na rovnako. Slováci si svoju identitu ešte len získavajú, naši južní susedia si ju bránia. Je to pochopiteľné, najmä ak vezmeme do úvahy, že najbližší príbuzní Maďarov sa nachádzajú vo Fínsku a tí sa k svojej rodine nehlásia práve búrlivým spôsobom.

Niektoré spôsoby bránenia vlastnej identity určite spôsobili niekoľko nepríjemných chvíľ v obojstranných vzťahoch, nehovoriac o tom, že občas bola tým hlavným vinníkom Budapešť. No na druhej strane, ak by Slováci dávali väčší pozor, tak by im neušlo zopár jemných detailov, ako napríklad, že ich maďarský názov (nebudem ho radšej citovať, niekto môže byť alergický), pôvodne neznamenal nič urážlivé. Je to asi niečo také, ako keď poviete o Američanoch, že sú „Yankees“. Toľko spomínaný plač za Trianonom nie je nič iné než nesplniteľný sen, ktorý sa síce pekne sníva, ale to je asi všetko. Krajinský zákon, ktorý vyvolal nedávno zlú krv, nie je výmysel Budapešti. Tá len zohráva úlohu prostredníka medzi naokolo žijúcimi maďarskými menšinami a štátmi, v ktorých

No a napokon majú Maďari jeden milý zvyk, ktorý sa svojím spôsobom podobá našej posadnutosti poraziť v hokeji český národný tím. Väčšina Maďarov si pri prípitku neťuká pohármi. Prečo? V roku 1849, keď maďarskú revolučnú armádu porazili ruské vojská privolané zúfalým Rakúskom, počuli zajatí maďarskí dôstojníci, ako ich ruskí kolegovia štrngajú pohármi na počesť víťazstva. A dôvod bol na svete. Možno je medzi nami viac spoločného než si dokážeme priznať.

RASTER

Prečo Maďarsko?

1. ... pretože Maďarsko je veľmi blízko!

2. ... pretože Maďarsko má niekoľko stoviek kilometrov cyklistických trás!

3. ... pretože Maďarsko má nespočetné množstvo termálnych kúpeľov

4 ... pretože Maďarsko je rajom rybárov!

5. ... pretože sa tam ľahko dostanete autobusom, vlakom, lietadlom a samozrejme aj autom!

6. ... pretože v Maďarsku sa nachádza obrovské sladkovodné jazero Balaton!

7. ... pretože v Maďarsku sa s chuťou najete!

8. ... pretože v Maďarsku si každý môže prísť na svoje!

9. ... pretože v Maďarsku si môžete vybrať z niekoľkých desiatok druhov vína!

10. ... pretože perlou Maďarska je svojrázne pôvabné veľkomesto Budapešť!

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.