Hospodársky denník
USD48,541 Sk
EUR43,34 Sk
CHF28,093 Sk
CZK1,251 Sk
  Pondelok  7.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nárast o 26 percent

Uplynulý rok bol pre slovenské civilné letectvo významným medzníkom. Na piatich medzinárodných slovenských letiskách bol vybavený najväčší počet cestujúcich od vzniku republiky, takmer 550-tisíc. V medzinárodnej doprave to bolo 483 308 cestujúcich, vo vnútroštátnej 64 382 cestujúcich. Z celkového počtu až 96,7 % predstavujú dve najväčšie letiská Bratislava a Košice. Konkrétne 67,2 % reprezentuje počet cestujúcich vybavených v Bratislave a 29,5 % v Košiciach. Zvyšných 3,3 % si delia medzi seba letiská Piešťany, Poprad - Tatry a Sliač.

Letisko M. R. Štefánika Bratislava dosiahlo k 31. 12. 2002 viac ako 360 tis. cestujúcich. Presne 368 203 osôb využilo počas dvanástich mesiacov možnosť odletieť za dovolenkou či na pracovnú cestu pravidelnými alebo nepravidelnými letmi z nášho hlavného a najväčšieho letiska. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje až 26-percentný nárast, hlavne rastom medzinárodných pravidelných letov o 3 %, medzinárodných nepravidelných letov o 33 % a vnútroštátnych pravidelných letov o viac ako 300 %.

Charterové lety zabezpečované touroperátormi a cestovnými kanceláriami zaznamenali oproti letnej sezóne 2001 22-percentný nárast. Novinkou minuloročnej sezóny bol grécky ostrov Samos, najvýraznejší nárast počtu dovolenkárov zaznamenali letoviská Hurghada (Egypt), Dalamán (Turecko), Burgas (Bulharsko), Rodos (Grécko), Larnaka (Cyprus) a Sharm El Sheik (Egypt).

Leteckú dopravu zabezpečovali v predchádzajúcom roku tri domáce a osem zahraničných leteckých spoločností. 70,3 % všetkých cestujúcich prepravili domáce letecké spoločnosti v poradí: Slovenské aerolínie (40,92 %), Air Slovakia (16,02 %) a SkyEurope Airlines (13,36 %). Zostávajúcich 29,7 % reprezentujú spoločnosti, ako sú ČSA, LOT, Tunis Air, Lotus Air či Spanair.

Za päť mesiacov tohto roka bolo na letisku prepravených 77 527 cestujúcich, z toho 65 941 tvorí medzinárodná doprava a 11 586 vnútroštátna doprava, čo je oproti minulému roku 17-percentný nárast cestujúcich. Významným posilnením pre leteckú dopravu z letiska Bratislava, ale tiež celého Slovenska, je ustavičné posilňovanie pravidelnej dopravy a rozvoj nových destinácií do európskych miest. Do Prahy, Košíc, Berlína, Stuttgartu, Milána, Zürichu, Kyjeva, Moskvy, Kuvajtu, Larnaky, Tunisu, Sofie či Varšavy je možné v priebehu roka odletieť z Bratislavy priamym spojením. Okrem tejto ponuky dnes spojenie s USA, so Škandináviou či s Kanadou využitím transferového letiska vo Varšave alebo Prahe nie je žiadnym problémom. Pre individuálnu turistiku je pripravený letný program pravidelných liniek spoločnosti SkyEurope Airlines do Splitu, Zadaru a Dubrovníka. Výhoda familiárneho prostredia, krátkych vybavovacích časov či výhodných cien láka čoraz viac cestujúcich nielen z našej krajiny.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.