Hospodársky denník
USD48,483 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,026 Sk
CZK1,249 Sk
  Streda  9.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Opatrne s každou korunou, potom sa dostavia výsledky

Ešte tak ďalších tisíc pracovných príležitostí

Topoľčany nemajú žiadny úver, a nie sme v schodku, hrdo mi oznámil primátor tohto mesta Ing. Pavol Segeš a pokračoval: „Rozprávať o financovaní miest a obcí je vždy trochu problematické, pretože nedostatok peňazí je evidentný. No keďže som robil celý život vo výrobnej sfére a bol som naučený každú korunu dobre obrátiť, aby som zarobil na prémie mojim kolegom, toto som preniesol aj do mesta. O všetkých väčších sumách sa rozhoduje na porade primátora. Kým nemáme tri - štyri ponuky na dodávateľa, ani sa tým nezaoberáme. Hospodárime dosť tvrdo a nekompromisne,

ale s peniazmi

sa inak robiť nedá. Každý rok sa snažíme, aby naše hospodárenie bolo vyrovnané. Rozpočet síce zostavíme ako schodkový, no hovoríme tomu ťmobilizačný schodkovýŤ, aby každý pracovník mestského úradu si bol vedomý toho, že musí hospodárne narábať s každučkou korunou.“ Iste aj vďaka tomu mesto Topoľčany hospodári s vyrovnaným rozpočtom.

„Každý rok zhruba dvadsať miliónov korún dávame na rozvoj mesta - na nové cesty, komunikácie, chodníky, rekonštrukcie,“ dodáva primátor. V tomto roku sa pustili do rekonštrukcie námestia za 40 mil. Sk. Dostane nové osvetlenie, novú kanalizáciu. Rekonštrukciu námestia pripravovali asi päť rokov po etapách. Už zrekonštruovali meštiacke domy vo vlastníctve mesta, aby cez hotové námestie nemuseli po rekonštrukcii chodiť s ťažkou mechanizáciou. Vybudovali tam nové verejné záchody, na čo nadväzuje vlastná rekonštrukcia námestia.

Keď sa primátora spýtam, ako radnica uľahčuje život obyvateľom mesta, dozviem sa, že veľa investujú do zdravého spôsobu života, konkrétne do športu. Na tento účel ide skoro desať percent z mestského rozpočtu. Sú to náklady na prevádzku zimného štadiónu, hádzanárskej haly, krytého bazéna, futbalového štadióna. „Podporujeme tie oddiely, v ktorých je aspoň 150 detí,“ hovorí P. Segeš. Týka sa to malých športovcov od prípraviek cez žiacke až po dorastenecké oddiely. Tak v Topoľčanoch

vyrastajú nádeje

v hádzanej, plaveckých športoch, vo futbale a v hokeji. A predovšetkým deti majú náplň na kvalitné trávenie voľného času.

V tomto období, keď je už transformácia štátnych podnikov Vodární a kanalizácií na spadnutie, nemožno v dialógu s predstaviteľom samosprávy obísť túto otázku. Ako to teda vyzerá v Topoľčanoch?

„Stretli sme sa s kolegami z okolitých miest a radili sme sa, ako postupovať,“ hovorí primátor. Zhodli sme sa na tom, že keď štát bude zakladať akciové spoločnosti, do ich stanov by sa mala dostať povinnosť odkúpiť alebo prevziať ako akciový podiel majetok miest, ktorý súvisí s vodárňami a kanalizáciami. O čo ide? „V mestách je to väčšinou tak, že na sídliskách je jeden vodomer, na ktorom si

vodárne odrátajú,

koľko vody sídlisko spotrebovalo, no my musíme prostredníctvom našich organizácií robiť odpočet vody v jednotlivých bytoch,“ vysvetľuje primátor. Mesto vyberá peniaze od občanov a platí vodárňam. Je to servis, ktorý je podľa primátora pre mestá čistou stratou. „Až bude vytvorená akciová spoločnosť a my ponúkneme naše rozvody až do bytov, táto vodárenská spoločnosť by mala byť povinná ich prevziať,“ hovorí o predstavách samosprávy. „Keď chce zarábať na vode, nech robí servis dodávky až do bytov a nech znáša všetky náklady až do bytu odberateľa.“ Primátor upozorňuje, že pri vežiakoch sú zosilňovacie alebo tlakové stanice, ktoré vytláčajú vodu až na štrnáste poschodie, a tieto čerpadlá fungujú

24 hodín denne

na náklady mesta. „Takže dodávame niečiu vodu spotrebiteľovi, ale náklady nám nemá kto refundovať,“ objasňuje súčasný stav. Keď dôjde na sídlisku k poruche, mesto či ním zriadená organizácia, je povinné ju odstrániť. Voda, ktorá pritom vytečie, je stratou opäť pre mesto. Tieto nelogickosti, ktoré v súčasnosti sprevádzajú dodávku a hospodárenie s vodou, by sa mali transformáciou odstrániť.

V okrese Topoľčany je v súčasnosti 17-percentná nezamestnanosť. Môže samospráva pomôcť svojim občanom? „Pred dvoma rokmi sme vstúpili do rokovania s anglickou firmou Lucas. Vytvorila tu 970 pracovných príležitostí,“ odpovedá primátor. A hneď aj vysloví želanie: Keby sme našli ešte jedného takého investora do Topoľčian, ktorý by dal pracovnú príležitosť ďalším 970 ľuďom!

To by už malo mesto Topoľčany tie najväčšie problémy za sebou.

Zuzana Krútka

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.