Hospodársky denník
USD48,483 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,026 Sk
CZK1,249 Sk
  Streda  9.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pomoc buniek

Vedci z Inštitútu psychiatrie v Londýne skúmali na potkanoch potenciál kmeňových buniek reparovať poškodenia spôsobené mŕtvicou.

Kmeňové bunky sú bunky, ktoré sa môžu vyvinúť na široké spektrum bunkových typov. Keby sa dalo kontrolovať, na aké bunky sa vyšpecifikujú, mohli by produkovať náhradné tkanivá pre poškodené bunky, napr. mozgové bunky poškodené mŕtvicou. Mozog sa po mŕtvici vždy usiluje reparovať, kmeňovými bunkami by sa však dal dosiahnuť vyšší stupeň zotavenia.

Vedci zistili, že bunky sa presúvajú do oblasti, ktorá vyžaduje opravu, bez ohľadu na to, kde boli v mozgu implantované. Na rozdiel od štepov zárodočných buniek (používajú sa pri experimentálnej liečbe Parkinsonovej choroby), ktoré po transplantovaní zostávajú na jednom mieste, sa kmeňové bunky rozšírili do potrebnej oblasti.

Po implantovaní kmeňových buniek do poškodených alebo nedotknutých častí mozgu sa zlepšoval pohyb, po implantovaní do mozgových komôr a kavít (dutín) sa zdokonalili poznávacie schopnosti. Transplantáty zároveň zvyšujú produkciu kľúčového hormónu v mozgu nazvaného ApoE. Je známe, že hladina tohto proteínu v mozgu sa po mŕtvici zvyšuje. Avšak testy na potkanoch preukázali, že štepy kmeňových buniek ešte viac zvýšili produkciu ApoE. Podľa vedcov je ApoE dôležitý, lebo pomáha mozgu reparovať sa a vytvárať nové spojenia medzi poškodenými a nepoškodenými časťami.

Dr. Helen Hodgesová, ktorá viedla výskum hovorí: „Zistili sme, že pohybové, zmyslové i poznávacie schopnosti zaznamenali zlepšenie po implantovaní kmeňových buniek do rozličných oblastí mozgu, či už blízko alebo ďalej od mŕtvicou poškodenej časti. Očakávame, že kmeňové bunky budú oveľa bezpečnejšie a flexibilnejšie pri reparovaní mozgových poškodení ako primárne zárodočné bunky.“

Závery testov poskytnú väčšiu flexibilitu v transplantačnej chirurgii, kmeňové bunky sa môžu implantovať ďaleko od poškodených oblastí a budú migrovať do oblastí, v ktorých budú najefektívnejšie.

Štúdia, ktorá je ešte len v prvom štádiu, znamená pokrok v neurochirurgii a pomôže zredukovať mnohé hendikepy vyvolané mŕtvicou.

(mb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.