Hospodársky denník
USD48,483 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,026 Sk
CZK1,249 Sk
  Streda  9.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dedičné choroby

Nemeckí vedci z univerzity v Tübingene zistili príčiny dvoch dedičných očných chorôb. Ide o farbosleposť a atrofiu zrakového nervu. Vytvorili sa tým predpoklady pre diagnostikovanie a liečbu týchto chorôb.

Keď človek rozoznáva štyri základné farby, teda zelenú, červenú, žltú a modrú, má normálny farbocit. Asi päť percent mužov a 0,5 percenta žien má porušený farbocit - od mierne zníženého až po úplnú farbosleposť. Pri vrodenej poruche, ktorá sa nedá liečiť, je najčastejšie poškodené vnímanie červenej alebo zelenej farby. Porucha farbocitu pre modrú a žltú je zriedkavá. Len výnimočne sa vyskytuje farbosleposť pre všetky farby.

Nemeckí vedci zistili, že farbosleposť (achromatopsiu) spôsobujú mutácie génu CNGB3. Už v roku 1998 identifikovali susedný gén CNGA3, ktorého zmeny môžu mať za následok podobný efekt.

Atrofia zrakového nervu súvisí podľa tübingenských výskumníkov s mutáciami génu OPA1. Toto ochorenie sa vyskytuje veľmi často v Dánsku a zahŕňa postupnú stratu ostrosti zraku vrátane výpadkov pamäti, v najhoršom prípade môže viesť k takmer úplnej slepote.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.