Hospodársky denník
USD48,483 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,026 Sk
CZK1,249 Sk
  Streda  9.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dočasná korekcia ceny benzínu

Aj napriek zverejneniu predpovede amerického ministerstva energetiky týkajúcej sa zvýšeného sezónneho dopytu po benzíne v priebehu najbližších mesiacov zaznamenal v súčasnosti kľúčový vedľajší trh ropných derivátov na New York Mercantile Exchange (NYMEX) oslabenie. Správa hovorí o zvýšení dennej spotreby benzínu v krajine o 100 tis. barelov na celkových 8,61 mil. barelov v priebehu druhého štvrťroku 2001. Júnové kontrakty tohto derivátu sa na začiatku tohto týždňa oslabili o 2,27 USc a finišovali obchodovanie na úrovni 1,0616 USD za galón. Hlavným dôvodom stratového ťaženia benzínu bola vlna realizácie ziskov z predchádzajúcich atraktívnych cenových úrovní. V prípade rovnako datovaných kontraktov vykurovacieho oleja sa cena stabilizovala na konečných 74,72 USc za galón pri strate 1,85 USc. Predajný sentiment sa preniesol aj na hlavný trh ropy, kde si júnové dodávky tejto strategickej komodity odpočítali 59 USc zo svojej otváracej hodnoty a zakončili na 27,77 USD za barel. Trh vôbec nereagoval na vyjadrenia niektorých ministrov členských krajín kartelu OPEC, ktorí vo všeobecnosti odmietajú prípadné zvýšenie ťažobných kvót na svojom júnovom stretnutí.

Slabá likvidita

Nízka likvidita trhu a zaujímanie neutrálnych pozícií zo strany investorov boli kľúčovými charakteristikami pondelkového obchodovania na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e. Absencia londýnskeho trhu z dôvodu jarných bankových prázdnin podmienila minimálny záujem amerických obchodníkov o aktívnu účasť na trhu. Júnové dodávky zlata zakončili obchodovanie bez zmeny na svojej otváracej úrovni 266,50 USD za troyskú uncu. Spotová cena tohto kovu sa ku koncu dňa ustálila na hodnote 265,85/266,35 USD/oz. Podľa vyjadrení analytikov aktuálne cenové úrovne odrážajú určitú stabilizáciu trhu, keď jedným z faktorov budúceho pohybu bude blížiaca sa budúcotýždňová aukcia zlatých rezerv Bank of England. Nemalý dosah bude mať pozícia aj amerického dolára oproti euru na svetových devízových trhoch. V najbližších dňoch môžeme byť svedkami mierneho posilňovania, ktoré by mal podporiť relatívne silný fyzický dopyt. Júnové striebro sa oslabilo o 3,3 USc a zatváralo seansu na úrovni 4,327 USD/oz. Futuritné kontrakty viazané na tento kov sú v úzkej korelácii s vývojom zlata, pričom prepad ceny bude umocnený aj ponukovo-dopytovou nerovnováhou v tomto segmente. Oslabenie postihlo aj platinou vedenú skupinu kovov, kde sa júnové paládium stabilizovalo na záverečných 671,25 USD/oz so stratou 8,75 USD. V prípade júlovej platiny došlo k oslabeniu o 7,80 USD na 611 USD/oz.

Mierne zisky

Problém nedostatočnej likvidity trhu dominoval aj v prípade medi na americkom COMEX-e, kde absencia Londýna podmienila vyčkávacie pozície investorov. Benchmarkový kontrakt tohto základného kovu s dodávkou v júli si polepšil o 0,10 USc a zakončil obchodovanie na úrovni 78,65 USc za libru. Mierne zisky však do určitej miery skresľujú vývoj trhu najmä z dôvodu nízkej aktívnej účasti investorov. V strednodobom horizonte majú kontrakty medi priestor na kontinuálne posilňovanie, ktoré bude reflexiou postupne oživujúceho sa US hospodárstva.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.