CZK1,249 Sk
  Streda  9.Mája 2001

Bez gólov sa nedá vyhrávať

V osemfinále posledná postupová priečka

Slovenskí hokejisti po včerajšej prehre s USA sa definitívne umiestnili na poslednej postupovej priečke v osemfinálovej skupine F. Znamená to, že naši hráči sa pokúsia postúpiť do semifinále s Českom alebo Kanadou. O tom sa rozhodovalo v Hannoveri vo večerných hodinách (po našej uzávierke). Víťaz tohto duelu vyhral aj E skupinu. V prípade remízy sa na prvom mieste usadili Česi.

Pozorní Američania

Súboj s USA sme začali opatrne. Pozorní a dôrazní Američania nám v úvode nedovolili vytvárať si rýchle brejky. Disciplinovane bránili a veľmi umne využili naše chyby v obrane, za čo nás potrestali gólom už v 5. minúte, keď hrali svoju prvú presilovku (USA na MS po prvý raz využili presilovku práve v tomto súboji s nami). V prvej tretine sa stav už neupravoval napriek tomu, že obe strany si vytvorili niekoľko šancí. Predovšetkým naši sa snažili eliminovať výsledok, ale bezúspešne. Nedarilo sa nám hrať ani presilovky. Druhú tretinu sme začali uvoľnenejšie, vytvárali sme si ešte viac gólových šancí (28. min. útok Hossa, Bartoš, Gáborík, 32 zase Pucher - Petrovický), ale pozorný súper bol neprekonateľný. Slováci začali zvyšovať tlak, prečíslovali obranu Američanov, no bez gólového efektu. Ten prišiel až v 3. časti hry, keď Hossa po bully vystrelil a Gáborík tečoval strelu za chrbát Escheho. Hoci sme stále boli v útoku a otvorili sme hru, znásobil sa náš tlak, začal sa výrazne presadzovať predovšetkým Hossa a Gáborík, gól sme nedali. Ten sme dostali naopak my, keď zlyhala obranná dvojka Droppa, Mezei a brankár Lašák. Uvoľnene hrajúci a najmä dôsledne brániaci Američania sa k útokom dostávali pomenej, lenže o to účinnejšie. Chybu v obrane našich využil Campbell, keď po zrážke s Lintnerom a v páde oblafol Lašáka.Slovensko tak opätovne nevyhralo nad silným súperom. Hoci sme mali hernú prevahu, bez gólov sa zápasy nedajú vyhrávať.

Lotyši ostávajú

Kto bude naším súperom vo štvrťfinále sa rozhodovalo vo večernom zápase medzi Kanadou a Českom. Isté je, že naši hráči sa sťahujú do Hannoveru a o našom osude sa rozhodne v zápase o 16.00 hod. Večer sa rozhodovalo i o víťazovi našej skupiny medzi Švédskom a Fínskom. Kým hráčom troch koruniek k prvenstvu stačila remíza, Fíni potrebovali výhru. Posledné miesto v E skupine obsadili Nemci, ktorí v rozhodujúcom zápase o umiestnenie prehrali s Ruskom 1:3. V Norimbergu sa ešte v pondelok rozhodlo o tom, že členom elitnej kategórie MS zostávajú Lotyši, ktorí o svojom osude rozhodli v súboji s Nórskom a prvenstvo im patrí vďaka lepšiemu skóre, než dosiahli Bielorusi. Paradoxom je, že s najväčšou pravdepodobnosťou o rok vo Švédsku uvidíme hrať Japoncov, ktorí na MS nevyhrali ani jeden duel a skončili poslední. Lenže reglement o povinnom účastníkovi z Ázie im akoby doživotne zaisťoval účasť, lebo z tohto kontinentu si nik iný nerobí ambície hrať MS A kategórie.