Hospodársky denník
USD48,483 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,026 Sk
CZK1,249 Sk
  Streda  9.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zabráni veľká koalícia kríze?

V macedónskej vláde by mali figurovať aj opozičné strany

Skopje (TASR) - Hlavné macedónske strany sa dohodli na vytvorení veľkej koalície vlády národnej jednoty, v ktorej budú zastúpené hlavné politické zoskupenia väčšinových Slovanov a albánskej menšiny. Tá bude mať v 120-člennom macedónskom parlamente spolu 96 kresiel, teda dvojtretinovú väčšinu. To jej zaručí dostatočnú moc na to, aby mohla schvaľovať zákony a zaviesť sľúbené ústavné zmeny, ktoré zaručia jednotretinovej albánskej menšine krajiny rovnoprávne postavenie a s tým spojené práva. Po skončení maratónu rokovaní to včera oznámil premiér Ljubčo Georgievski. „Veľká časť dohody je hotová. Som optimistický, že veľkú koalíciu vytvoríme. Ešte treba niečo jemne doladiť,“ povedal. Podľa informácií vládnych predstaviteľov sa na veľkej koalícii národnej jednoty bude zúčastňovať päť hlavných strán zo súčasných 14 politických zoskupení, ktoré sú zastúpené v terajšom macedónskom zákonodarnom zbore. Dominantná slovanská koalícia VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia Demokratická strana macedónskej národnej jednoty) premiéra Ljubča Georgijevského má momentálne v parlamente 46 kresiel, opozičný Sociálnodemokratický zväz Macedónska (SDSM) kontroluje 27 kresiel, dve albánske strany - Demokratická strana Albáncov (DPA) a Strana demokratickej prosperity (PDP) - majú po desiatich mandátoch a malá Liberálna strana má tri parlamentné kreslá.

Presvedčenie o úspechu rokovaní vyjadril aj koordinátor bezpečnostnej a zahraničnej politiky EÚ Javier Solana, ktorý pre účasť na rozhovoroch predĺžil svoj pobyt v Skopje. „Ja aj vaši lídri sme veľmi tvrdo pracovali na dosiahnutí dohody. Určitý čas budú pokračovať v práci a myslím si, že dosiahnu dôležité dohody,“ povedal Solana. Georgievski dodal, že na vláde - momentálne zloženej z troch strán vrátane Demokratickej strany Albáncov (DPA) - sa budú podieľať aj dve hlavné opozičné zoskupenia, prevažne slovanská Socialistická strana Macedónska (SPM) a albánska Strana demokratickej prosperity (PDP). Podľa premiéra myšlienka vyhlásenia vojnového stavu bola vzhľadom na úspešnú operáciu bezpečnostných síl proti albánskym ozbrojencom predbežne vyškrtnutá z agendy. Zúčastnené strany sa zároveň dohodli na usporiadaní predčasných volieb v Macedónsku, pričom termín volieb by mal pripadnúť na január 2002.

Situácia v Macedónsku sa totiž podľa generálneho tajomníka NATO G. Robertsona dostala na prah skutočnej krízy a problémov. „V súčasnosti je potrebné vrátiť sa späť skôr, než krajinu zničí katastrofa,“ vyhlásil ešte v pondelok v Skopje. Predseda Demokratickej strany Albáncov (DPA) Arben Xhaferi predtým vyhlásil, že jeho strana opustí vládnu koalíciu, ak macedónska vláda vyhlási v krajine výnimočný stav. Aj ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok vyjadrilo hlboké znepokojenie nad narastajúcim násilím v Macedónsku a vyzvalo macedónske úrady i medzinárodné spoločenstvo, aby podnikli opatrenia na zastavenie albánskych extrémistov. Atény v pondelok potvrdili podporu macedónskej vláde v jej boji proti „obnovenej kríze, ktorá ohrozuje stabilitu krajiny i celého regiónu“.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.