Hospodársky denník
USD48,483 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,026 Sk
CZK1,249 Sk
  Streda  9.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bude stínanie hláv?

Peter Kasalovský

Aj v uplynulom týždni bolo vo vládnej koalícii všelijako, ale nie dobre. Pád P. Hamžíka označil premiér M. Dzurinda za začiatok personálnej „rekonštrukcie“ vlády. Vypustil tak do ovzdušia povestného džina, keďže po prvý raz oficiálne pripustil takúto možnosť.

Vo vláde ČR sa už vymenilo desať jej členov a verejnosť sa nevzrušuje. Chce svoje obete, lebo nie je nadšená ani spôsobom vládnutia, ani jeho výsledkami. Dokonca je po nich priam lačná za takú kvalitu života, ktorá je pritom v priemere lepšia prinajmenej o tretinu ako v SR.

Opozičné HZDS - ľudová strana si neželá pád celej vlády na rozdiel od SNS a Smeru, ale odvolanie vicepremiéra I. Mikloša. Ten je síce podľa V. Mečiara hydrou, ale nenájde sa vraj dosť hlasov na jeho odchod z vnútropolitickej scény. Ide však o to, aby sa parlament opäť stal derešom.

V prvom rade citujme z agentúrnej správy, prečo bude Národná rada SR rokovať o odvolaní I. Mikloša z pozície podpredsedu vlády pre ekonomiku. Tento zbeh z DS a vysoko cenený prírastok v SDKÚ vraj „sedí na všetkých finančných tokoch a jeho účasť na privatizačných projektoch je nespochybniteľná“.

Stojí za to uviesť aj to, čo sa skrýva za termínom gréckeho pôvodu, ktorým V. Mečiar označil I. Mikloša. Vo veľkom Slovníku cudzích slov z roku 1997 sa ako prvý význam uvádza mnohohlavý vodný had a druhý význam je vyjadrený takto: „Niečo veľmi ťažko prekonateľné“.

Rekonštrukcia vlády je v rukách predsedu vlády M. Dzurindu. Mohol by sa poďakovať komukoľvek z vlády, ale beztrestne - bez ohrozenia koaličnej zostavy, by sa mohol teoreticky zbaviť iba niektorého zo svojich ministrov: Haracha, R. Kováča, E. Kukana, J. Macejku a J. Pittnera.

Predstavy, že by išlo len o členov vlády z iných strán, sú prakticky vylúčené. Aj keď pre neprajníkov koalície sa viac ako sľubne vyvíja kauza P. Csákyho. Mohla by zatieniť „eurofondy“. S výnimkou E. Kukana sú všetci ostatní odvolateľní, pokiaľ by vnímali, že je to v záujme koalície.

Keď si zrátame pre a proti, tak musíme už dnes odmietnuť terminus technicus rekonštrukcia. Nikto z členov kabinetu však nemieni odísť z pozícií v jednotlivých stranách, z vládnych a iných funkcií dobrovoľne. Predovšetkým pre to, že by sa to mohlo vnímať ako stínanie hlavy.

Príklad by mal ísť z SDK či zo strany SDKÚ(?). To by však bolo prekvapujúce, predzvesť rozpadu vládnej koalície a jej konca pol - trištvrte roka pred parlamentnými voľbami. Takpovediac obete sú však potrebné, aby boli aké-také šance na vstup do budúceho parlamentu.

Onen džin, ktorého vypustil do plenéru M. Dzurinda, je však z rodu cvičených, a keď zbadá, čo sa tu deje, tak sa sám rýchlo vráti späť do svojho väzenia. Džin aj jeho pán zožnú zdvorilý potlesk, kde-tu aj ovácie za snahu konať v záujme vyšších cieľov a svetlejších zajtrajškov.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.