Hospodársky denník
USD50,489 Sk
EUR42,837 Sk
CHF28,161 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  1.Júna 2001

Pozor na hluk! Zabíja!

Všakovaké nebezpečenstvá číhajú na dnešného moderného, aktívneho človeka. Popravde treba priznať, že neraz si „pílime konár pod sebou“ my sami.

Pracujete v dynamickej firme, v ktorej to stále „vibruje“ alebo rokujete v kancelárii neďaleko rušnej križovatky, kde stále zvonia telefóny a pod oknom vám burácajú autá. Ani okolie vášho bytu nie je priveľmi tiché. Popritom si denne púšťate rádio, aspoň neskoro v noci televízor... váš kamarát lekár vám prezradil, že v päťdesiatke máte sluch osemdesiatnika. Nie ste sám. Tak končí až príliš veľa ľudí, ktorí sa stávajú obeťami „hlukového znečistenia“. Podľa odhadov audiológov trpí takmer tridsať percent ľudí viac či menej vážnymi poruchami sluchu. Väčšina z nich žije v prostredí, kde hluk neraz okupuje rovnakou mierou pracovisko ako miesta odpočinku, kde ticho už prosto neexistuje.

A tak sa dnes ľudstvo pasuje s ďalšou smutnou etapou toho, ako sa naša civilizácia postupne vzďaľuje od prírodnej rovnováhy. V modernej spoločnosti je oveľa viac hluku ako bývalo kedysi, dnes ľudia ľahko prichádzajú o sluch alebo aspoň zisťujú, že ich uši sú oveľa staršie, ako by podľa skutočného veku mali byť. Hrozí nebezpečenstvo, že sa budú „šíkovať“ celé generácie hluchých alebo nahluchlých. Okrem iného aj preto, že nadmerný hluk sa nikdy nepovažoval za niečo také škodlivé, ako je znečistenie vody a vzduchu. Takže sa nikto nestará o prevenciu.

Akému nebezpečenstvu nás vystavuje ustavičné bombardovanie zvukmi a hlukom? Pokiaľ ide o účinok na organizmus, je potrebné rozlišovať dva druhy hluku. Prvý je hluk „nevhodný“, nie príliš intenzívny, ale dlhotrvajúci, ktorý pôsobí prevažne na nervovú sústavu, v ktorej vyvoláva napätie. Druhý je hluk „traumatizujúci“, zasahujúci hlavne ucho. Je príčinou rôzne závažných porúch sluchu alebo dokonca hluchoty.

Hluk označujeme za traumatizujúci, keď prekračuje 90 decibelov (dB), čo približne zodpovedá rachoteniu vlaku vchádzajúceho do stanice metra. To je hladina, na ktorej sa začínajú problémy. Anglickí odborníci na pracovné lekárstvo zostavili tabuľky znesiteľnosti, podľa ktorých hladinu 90 dB možno znášať bez veľkého rizika 8 hodín denne a 5 dní v týždni. Deväťdesiatpäť dB iba štyri hodiny denne a 100 dB iba dve hodiny denne.

Preto do svojich relaxačných programov nezabudnite zapracovať aspoň hodinu ticha denne.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.