Hospodársky denník
USD50,489 Sk
EUR42,837 Sk
CHF28,161 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  1.Júna 2001

Drahé zúbky

Zbieranie známok je koníček rozšírený po celom svete. Dokonca sa o filatelii tvrdí, že je koníčkom najčastejším. Medzi filatelistov sa totiž radia tak malí nadšenci, ktorí si radi cez prestávku vymieňajú skvosty svojich prvých zbierok, rovnako ako istý Američan, ktorý za roky zhromaždil najväčšiu zbierku francúzskych poštovných známok, ktorých cena sa dnes vyšplhala k sume dvadsať miliónov dolárov.

Sú však aj zberatelia, na ktorých sa ich okolie pozerá ako na šialencov. Celkom oprávnene. Nezasvätenému človeku sa zdá iba ťažko pochopiteľné, že niekto utratí niekoľko miliónov za jedinú malú starú známku. Takýchto známok je dnes na svete asi stovka, zatiaľ čo oných šialencov je niekoľko sto.

Medzi skvosty patrí jedna z najznámejších známok – pencová známka z ostrova Mauricius, ktorá bola vydaná v roku 1847. Ako vraví parížsky obchodník, ktorý jej predaj sprostredkoval, dnes by ju mohol majiteľ ponúknuť za milión a pol, a napriek vysokej cene by našiel minimálne päť záujemcov, takrečeno obratom.

Avšak cenná zbierka známok nemusí vždy obsahovať iba takéto miliónové kúsky. Možno ju vybudovať v prepočte už za päťsto alebo tisíc mesačne. Filatelista iba musí mať dostatočnú trpezlivosť, pretože jeho zbierka sa zhodnotí až postupom času.

(rhk)

text pod ilustr.

1/ Blok štyroch "obrátených Jenny" z roku 1918 je najznámejšou známkou USA. V roku 1990 bol predaný za 400 tisíc dolárov, dnes by stál milión

2/ Známky na liste s pečiatkou zo dňa otvorenia Suezu (6.8.1868) majú cenu 700 000 dolárov

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.