Hospodársky denník
USD50,489 Sk
EUR42,837 Sk
CHF28,161 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  1.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čo tak prognózovať katastrofy?

Investovať sme ochotní len krátky čas po obetiach

Rokom 1993 sa skončila približne 13-ročná perióda sucha. Roky 1994 – 2000 sú z hľadiska ročných úhrnov zrážok na území Slovenska normálne - medzi 90 až 110 % dlhodobého priemeru. Napriek tomu sme sa od roku 1995 stretli každoročne s viacerými veľmi extrémnymi povodňovými situáciami, ktoré boli vyvolané nadpriemernými zrážkami v regionálnom meradle, alebo aj mimoriadne intenzívnymi zrážkami na relatívne malých územiach. Ako pripomína hydrologička RNDr. Oľga Majerčáková, CSc., z úseku hydrológie Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), prírodné katastrofy tu boli, sú a takmer určite budú. Najlepšiou ochranou pred nimi je prevencia, je však najdrahšia, lebo sa uplatňuje v dlhodobom časovom horizonte. Dnes by mala pozostávať najmä z prehodnotenia terajších územných riešení a uplatnenia vhodných územných plánov. Prevencia zahŕňa aj aplikáciu vhodných technických riešení a výchovu obyvateľstva a efektívnu spoluprácu zainteresovaných rezortov pri tvorbe koncepcií.

Absolútna ochrana proti prírodným katastrofám neexistuje; dokonca treba nahlas povedať, že škody, najmä materiálne budú narastať, a to v dôsledku civilizačného rozvoja. Ten totiž nielen enormne zvyšuje „pridanú hodnotu spoločenského prostredia", ale predovšetkým zvyšuje jeho citlivosť a zraniteľnosť. Tu by bolo zo strany štátu rozumné uvažovať o výraznej tvorbe rezerv a jeho väčšej inherencii. Informovanie o hydrologickej situácii v reálnom čase a vydávanie predpovedí je pomerne dobre zvládnuté pre väčšie územné celky (v priemere jedna hydroprognózna stanica pripadá na 620 štvorcových kilometrov). Výstrahu na katastrofické javy majú viac-menej v rukách meteorológovia. Aj pri najdokonalejších monitorovacích a technologických systémoch zostáva vzhľadom na „mierky meteorológie“ neistota pri prognózovaní konkrétneho času, priestoru a intenzity javu. Výstrahy a varovania sa síce dostávajú na program dňa, avšak tieto riešenia potrebujú čas, peniaze a vysokokvalifikovaný personál. Potrebujú reálnu spoločenskú objednávku. Samozrejme, ak má spoločnosť záujem a prostriedky. Spravidla krátko po povodniach je záujem o tento problém značný, odstupom času však klesá. Akoby sa zabúdalo, že povodne tu boli a budú. Zabúdame aj na druhý extrém, ktorý môže mať na ekonomiku podobné dôsledky. Tým je sucho.

Počasie

Dnes bude premenlivá oblačnosť a na väčšine územia prehánky, ojedinele aj búrky. Ochladenie. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14, na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na juhozápade a miestami aj na východe 7 až 11, v nárazoch okolo 15 m/s, neskôr zoslabne. V sobotu bude oblačno, na juhu časom až polooblačno. Miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 19 až 23 stupňov, na severozápade aj chladnejšie. V nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky, miestami aj búrky. Veterno. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.57 a zapadne o 20.43 hod.

Amsterdamdážď16
Atényjasno32
Belehradoblačno25
Berlínprehánky14
Bratislavaoblačno21
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno20
Bukurešťoblačno29
Frankfurtprehánky19
Helsinkioblačno10
Istanbulpolooblačno28
Kodaňprehánky15
Lisabonpolojasno30
Londýnprehánky16
Madridpolojasno32
Milánopolojasno30
Moskvaoblačno13
Osloprehánky14
Parížpolooblačno24
Prahaprehánky16
Rímpolojasno28
Sofiapolojasno26
Štokholmpolojasno15
Varšavaprehánky17
Viedeňoblačno19
Záhreboblačno26
Ženevaoblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.