Hospodársky denník
USD50,489 Sk
EUR42,837 Sk
CHF28,161 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  1.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Víchrice, povodne a iné anomálie

Výhodnejšie sú bežné domy a škody preplatiť

Povodne, ktoré sa v posledných rokoch prevalili cez Slovensko, spôsobili škody za takmer 10 mld. Sk, postihli 1800 obcí (pričom niektoré opakovane), poškodili 47-tisíc domov, 26-tisíc obyvateľov museli evakuovať. Obetí na životoch bolo 51, pričom 48 má na svedomí rozvodnenie toku Malej Svinky. To je závažný dôvod, aby sme sa začali abnormálnymi javmi počasia, ako sú víchrice, zrážky, búrky, vážne zaoberať. Nielen z dôvodu ochrany majetku, ale najmä občanov.

Prevencia je drahá

Podľa RNDr. Pavly Pekárovej, CSc., z Ústavu hydrológie Slovenskej akadémie vied (SAV), najlepšia starostlivosť je prevencia. Je však aj najdrahšia, a pritom absolútna ochrana pred prírodnými katastrofami neexistuje. Tu vstupuje „do hry““ aj to, či je pre štát výhodnejšie postaviť také domy, z ktorých strechu nestrhne žiadna povíchrica ani za sto rokov a nespláchne ich žiadna povodeň, alebo každých tridsať rokov odškodniť občanov postihnutých prírodnou katastrofou. V súvislosti s povodňami vypracoval Hydrologický ústav SAV aj katastrofický scenár najhoršej možnej povodne Dunaja v Bratislave. Opierali sa o údaje z roku 1501 a o značky, pokiaľ siahala voda. Vtedy mal Dunaj prietok 10 tisíc kubických metrov za sekundu, teraz sa ráta dokonca s prietokom 15 tisíc kubických metrov za sekundu. Voda by bola v tomto prípade až 1,8 metra nad dunajskými hrádzami. Tu už by mala nastúpiť civilná obrana a určiť plán, ako sa v prípade katastrofy vyrovnať s evakuáciou obyvateľov a vypracovať celý rad systémových krokov.

Mnoho životov i majetku však dokáže zachrániť práve včasné varovanie obyvateľstva. Na Slovensku máme v súčasnosti takýto systém nainštalovaný na štyroch miestach na Dunaji, jeden v Banskej Bystrici na Hrone a jeden v Lekárovciach na Uhu. Zariadenie je schopné samo sa ohlásiť službukonajúcemu meteorológovi, ak stúpa nad určenú hranicu hladina vody alebo sú mimo normu ostatné údaje ako prietok či teplota. Prístroj je tak naprogramovaný, že sieťou GSM zatelefonuje na určené naprogramované mobilné čísla telefónov, aby včas varoval pred katastrofou. Jeho prevádzkovými výhodami sú: vysoká kvalita nameraných a prenesených údajov, parametre prístroja vhodné na inštaláciu do prírodných podmienok na Slovensku, jednoduchá obsluha, relatívne nízka poruchovosť, životnosť 4- až 5-krát vyššia ako v dovtedy inštalovaných prístrojoch, hlasový prenos, zabudovanie inteligentného procesora, pre SHMÚ dodávka softvéru s prístrojmi, relatívne nízka cena a domáci servis. Ak by sa takéto monitorovacie zariadenia nainštalovali na Svinke, nebolo by došlo pri včasnom varovaní k toľkým stratám na životoch.

Včasné varovanie

Pri porovnávaní podobných zariadení so susednými krajinami je vlastný slovenský vynález Datalogger MARS-5, ktorého autorom je RNDr. Dušan Bjel zo Solaru, v. o. s., dokonalejší a dokonca oň v rámci rakúsko-slovensko-maďarského projektu v povodí Dunaja prejavili záujem zahraniční partneri. Výhodou prístroja je práve jeho operatívnosť a schopnosť nahlasovať zmeny automaticky. Dokonca ani jeho cena nie je taká horibilná, aby ho starosta obce, ak teda nejaké obecné peniaze má a obec je na nebezpečnom vodnom toku, nemohol objednať a zachrániť tak svojim občanom životy a majetok. S predpovedným povodňovým a varovným systémom ide však ruka v ruke aj osveta obyvateľstva či práca miestnych úradov – napríklad aj pri vydávaní stavebných povolení.

Význam priehrad

Pri vyhodnocovaní monitoringu Dunaja sa nepotvrdili katastrofálne vízie odporcov Vodného diela Gabčíkovo. Ako sa vyjadril Ing. Ján Kadlubec, špecialista ministerstva pôdohospodárstva „jeho prínos je zdokumentovaný, prepočítateľný a dokázateľný.“ Vodné diela je potrebné stavať práve pre regulácie tokov a predchádzanie katastrofickým povodniam. Svedkami momentálnej slabej spolupráce sme na východnej hranici – na územíUkrajiny je totiž potrebné postaviť vodnú nádrž, aby sa predišlo povodniam tak na Ukrajine, ako aj na Slovensku a v Maďarsku. Stavanie hrádzí nestačí. Ak na Slovensku postavíme vyššie hrádze a voda sa bude vylievať na Ukrajine a v Maďarsku, vzápätí postavia hrádze oni: voda sa vyleje zasa u nás, A tak môžeme pokračovať až donekonečna.

Stranu pripravila Eva Lukáčová, snímky archív

Počasie

Dnes bude premenlivá oblačnosť a na väčšine územia prehánky, ojedinele aj búrky. Ochladenie. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14, na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na juhozápade a miestami aj na východe 7 až 11, v nárazoch okolo 15 m/s, neskôr zoslabne. V sobotu bude oblačno, na juhu časom až polooblačno. Miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 19 až 23 stupňov, na severozápade aj chladnejšie. V nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky, miestami aj búrky. Veterno. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.57 a zapadne o 20.43 hod.

Amsterdamdážď16
Atényjasno32
Belehradoblačno25
Berlínprehánky14
Bratislavaoblačno21
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno20
Bukurešťoblačno29
Frankfurtprehánky19
Helsinkioblačno10
Istanbulpolooblačno28
Kodaňprehánky15
Lisabonpolojasno30
Londýnprehánky16
Madridpolojasno32
Milánopolojasno30
Moskvaoblačno13
Osloprehánky14
Parížpolooblačno24
Prahaprehánky16
Rímpolojasno28
Sofiapolojasno26
Štokholmpolojasno15
Varšavaprehánky17
Viedeňoblačno19
Záhreboblačno26
Ženevaoblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.