Hospodársky denník
USD50,489 Sk
EUR42,837 Sk
CHF28,161 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  1.Júna 2001

Nárok na prídavky na deti treba uplatňovať u zamestnávateľa

Pracujem v súkromnej organizácii. Mám dve deti vo veku 7 a 10 rokov. Manžel je už dva roky „dobrovoľne“ nezamestnaný. Mzdovej účtovníčky som sa pýtala, či mám nárok na prídavky na deti. Stále mi tvrdí, že nárok nemám z dôvodu, že manžel nemá príjem, pretože si nehľadá zamestnanie a nie je zaradený do evidencie nezamestnaných na úrade práce. Je to naozaj tak? Manžel sa však stará o deti. Nie je povinná dať mi aspoň vyplniť tlačivo na prídavky na deti a poslať to do Sociálnej poisťovne, ktorá by o tom rozhodla? Ako mám postupovať?

- Základnými podmienkami nároku na prídavky na deti podľa § 3 zákona č. 193/1994 Z. z. o prídavkoch na deti a o príplatku k prídavkom na deti v znení neskorších predpisov sú:

- starostlivosť oprávnenej osoby o nezaopatrené dieťa,

- trvalý pobyt alebo dlhodobý pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,

- trvalý pobyt alebo dlhodobý pobyt nezaopatreného dieťaťa na území Slovenskej republiky,

- príjem neprevyšujúci zákonom určenú sumu (táto hranica je určená 1,99-násobkom sumy vypočítanej podľa § 5 zákona č. 125/1998 Z. z. o životnom minime a o ustanovení súm na účely štátnych sociálnych dávok - t. j. 1,99-násobkom sumy určenej na účely štátnych sociálnych dávok).

Oprávnenou osobou, ktorá si môže vo všeobecnosti uplatniť nárok na prídavky na deti, je rodič nezaopatreného dieťaťa, t. j. vy ako matka detí.

Ak si nárok na prídavky na deti uplatňuje rodič nezaopatreného dieťaťa, spoločne s ním sa posudzuje rodič, ktorý je manželom rodiča nezaopatreného dieťaťa, a ich nezaopatrené deti, ktoré sú v ich starostlivosti, t. j. posudzuje sa i váš manžel (§ 8 ods. 1 písm. a) cit. zákona č. 193/1994 Z.

Nárok na prídavky na deti nevzniká, ak spoločne posudzovaná osoba s výnimkou nezaopatreného dieťaťa, na ktoré sa uplatňuje nárok na prídavky na deti, v kalendárnom roku, za ktorý sa príjem zisťuje, nemala príjem za viac ako 6 za sebou nasledujúcich mesiacov z dôvodu, že nebola v tomto čase zamestnaná a nebola zaradená ani do evidencie evidovaných nezamestnaných hľadajúcich si zamestnanie (§ 3 ods. 3 cit. zákona).

Uvedené však neplatí, ak spoločne posudzovaná osoba v tomto období:

- poberala starobný dôchodok, výsluhový dôchodok podľa osobitného predpisu, dôchodok za výsluhu rokov, dôchodok manželky, invalidný dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok podľa osobitného predpisu alebo bola invalidná a nevznikol jej nárok na invalidný dôchodok,

- sa osobne, celodenne a riadne starala

1. o nezaopatrené dieťa do desiatich rokov jeho veku alebo

2. o nezaopatrené dieťa, ktoré je podľa rozhodnutia príslušného orgánu dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté a vyžaduje si mimoriadnu starostlivosť alebo osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v zariadení sociálnej starostlivosti alebo v inom zariadení s celoročným alebo nepretržitým pobytom alebo

3. o plnoletú blízku osobu, ktorá je prevažne alebo úplne bezvládna, ak nebola umiestnená v zariadení sociálnej starostlivosti a ak spoločne posudzovaná osoba v tomto období poberala príspevok pri starostlivosti o blízku osobu alebo

- spĺňala podmienky nezaopatrenosti dieťaťa, alebo sa sústavne pripravovala na budúce povolanie štúdiom, najdlhšie do dovŕšenia 28 rokov jej veku alebo

- vykonávala vojenskú základnú (náhradnú) alebo civilnú službu alebo

- bola vo výkone trestu odňatia slobody.

Znamená to, že v týchto prípadoch nárok na prídavky na deti vzniká, avšak uvedené skutočnosti je oprávnená osoba povinná písomne preukázať do ôsmich dní (§ 11 ods. 1 cit. zákona).

Z uvedeného vyplýva, že ak váš manžel sa osobne, celodenne a riadne stará o nezaopatrené deti do desiatich rokov veku, nárok na prídavky na deti vám vzniká. O tejto skutočnosti je potrebné priložiť čestné vyhlásenie.

Oprávnená osoba, t. j. vy (matka detí), si uplatňujete nárok na prídavky na deti podaním žiadosti u toho, kto vykonáva vaše nemocenské poistenie, t. j. u vášho zamestnávateľa - v súkromnej organizácii (§ 9 ods. 1 písm. a) cit. zákona). Váš zamestnávateľ je zároveň aj platiteľom prídavkov na deti (§ 9 ods. 5 cit. zákona).

Vzhľadom na vami uvedené skutočnosti podľa môjho názoru spĺňate podmienky nároku na prídavky na deti a platiteľ (t. j. zamestnávateľ) vám ich má poskytnúť (§ 10 ods. 1 cit. zákona).

V prípade, ak váš zamestnávateľ má pochybnosti o tom, či spĺňate podmienky nároku, prídavky vám nevyplatí a písomne (prostredníctvom mzdovej účtovníčky) je povinný oznámiť vám písomne dôvody ich neposkytnutia (§ 10 ods. 2 cit. zákona). Ak s takýmto postupom vášho zamestnávateľa nesúhlasíte, môžete ho požiadať, aby postúpil vašu žiadosť na rozhodnutie príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne a zamestnávateľ je povinný vašej požiadavke vyhovieť bez zbytočného odkladu (§ 10 ods. 3 a 4 písm. a) bod 1. cit. zákona).

Prídavky na deti sa vyplácajú mesačne pozadu, pričom sa poskytujú za celý kalendárny mesiac, a to aj vtedy, ak podmienky nároku boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca (§ 15 ods. 1 a 2 cit. zákona).

Nárok na prídavky na deti za kalendárny mesiac však zaniká uplynutím jedného roka od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavky na deti patrili (§ 18 cit. zákona).

Na záver vám odporúčam, aby ste sa na vášho zamestnávateľa obrátili písomnou žiadosťou o poskytnutie tlačiva na prídavky na deti, ktoré vyplníte. Ak zamestnávateľ pochybuje tom, či máte nárok na prídavky na deti alebo nemáte, je povinný vám písomne uviesť dôvody nevyplatenia prídavkov na deti. Ak s uvedenými dôvodmi nebudete súhlasiť, písomne ho opätovne požiadate, aby vašu žiadosť o poskytovanie prídavkov na deti postúpil príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá v danej veci v prvom stupni podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov je povinná vydať v lehote 30 dní rozhodnutie. V prípade, ak by ste s prvostupňovým rozhodnutím nesúhlasili, môžete podať odvolanie a v druhom stupni rozhodne ústredie Sociálnej poisťovne (§ 10 ods. 4 písm. b) bod 1. cit. zákona).

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.