Hospodársky denník
USD50,489 Sk
EUR42,837 Sk
CHF28,161 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  1.Júna 2001

Vzdá sa Británia libry?

S blížiacimi sa voľbami vo Veľkej Británii sa na scénu opäť dostáva otázka vstupu krajiny do Európskej menovej únie (EMÚ), a tým prijatie eura za svoje platidlo. Konzervatívna strana na čele z predsedom Williamom Hagueom, ktorá v prieskumoch stráca oproti vládnucej labouristickej strane takmer 18 %, sa chytá každej slamky, aby aspoň skorigovala nepriaznivý výsledok. Osvedčenou témou konzervatívcov je už tradičný euroskepticizmus a vzťah verejnosti k svojej mene.

Ako je všeobecne známe, britský pospolitý ľud v minulosti nebol príliš naklonený myšlienke približovania sa Spojeného kráľovstva smerom k Európe. Občania tejto ostrovnej krajiny vždy trpeli istou nadradenosťou nad kontinentom, ktorú ešte umocňovala politika konzervatívnej strany. Tá sa dá charakterizovať jedným slovom ako euroskepticizmus. Lenže časy sa menia a mnohí v krajine si uvedomujú výhody zjednotenej Európy. Ako však vníma britský volič otázku zavedenia spoločnej európskej meny?

Posledný prieskum verejnej mienky, ktorý včera zverejnil denník Daily Telegraph, ukázal, že názor občanov na zavedenie eura nie je jednoznačne skeptický. Viac ako 57 % sa vyjadrilo za, aj keď iba 11 % je za okamžitú výmenu libry za euro a 46 % si myslí, že táto otázka sa stane reálnou až v dlhšom časovom horizonte, 20 % uviedlo, že zavedenie nie je dobrou myšlienkou a rovnako 20 % by sa nikdy nechcelo vzdať svojej meny. V súvislosti s tým sa objavujú špekulácie, že po prípadnom víťazstve labouristov krajina pod vedením Tonyho Blaira prijme euro za svoju menu. Aj podľa iných prieskumov občania nie sú nadšení okamžitým zavedením, aj keď si uvedomujú, že v ďalšej dekáde je tento krok nevyhnutný.

Aj predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) by radi privítali skorý vstup krajiny do EMÚ. Člen ECB a guvernér nemeckej centrálnej banky Ernst Welteke minulý piatok na margo volebnej kampane vyhlásil, že vstup do EMÚ môže byť pre krajinu pozitívom, podobne ako pre Nemecko. Ďalej uviedol, že zavedenie jednotnej meny pomohlo nemeckej ekonomike prostredníctvom integrácie finančných trhov, konsolidácie priemyslu a ľahšieho prístupu ku kapitálu.

Aj keď otázka zavedenia euro je podľa odborníkov veľmi podstatnou, pre britského voliča je to okrajová záležitosť. Viac ako zavedenie spoločnej meny voliča zaujímajú otázky zdravotníctva, školstva, verejnej správy a azylová politika krajiny. Predsa len výhra strany Tonyho Blaira znamená podľa analytikov priklonenie Británie k myšlienke zavedenia eura.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.