Hospodársky denník
USD50,489 Sk
EUR42,837 Sk
CHF28,161 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  1.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zlatá horúčka sa skončila

Mohutná vlna záujmu o zlatý kov, ktorá v posledných dňoch dominovala obchodovaniu na americkom COMEX-e, sa v stredu nečakane skončila. S presne takou istou dynamikou, s ktorou predtým veľké fondy nakupovali kontrakty zlatého kovu, vyberali na prelome týždňa zisky a opúšťali trh. Pritom ešte pred pár dňami boli mnohí presvedčení, že zlatu nič nestojí v ceste úspešne preraziť magickú hranicu 300 USD. V konečnom dôsledku však obchodníci nie sú z takéhoto vývoja prekvapení, v podobnom scenári sa totiž takáto situácia z času na čas opakuje už od septembra 1999, keď sa zlatá horúčka skončila pri hranici 340 USD za jednu troyskú uncu.

Majú krátku pamäť

„Trh je nateraz mŕtvy a nepreberie sa do konca roka,“ predikoval jeden z dílerov. Aktívne augustové zlato v stredu stratilo zo svojej ceny 7,70 USD, resp. 2,8 % a ustálilo sa na 267,40 USD/oz, čo bolo o takmer 10 USD menej ako jeho denné maximum 276,20 USD/oz. Augustové dodávky zlatého kovu, ktoré v stredu vystriedali v pozícii benchmarkov júnové kontrakty, sa ešte minulý pondelok predávali za 299,40 USD po tom, čo za dva dni stúpla ich cena o neuveriteľných 25 USD. Niektorí analytici si však myslia, že obchodníci neopúšťajú trh natrvalo, podľa nich až dve tretiny z celkového počtu 39 tis. kontraktov pripadajú de facto na likvidáciu špekulatívnych dlhých pozícií, ktoré obchodníci uzatvorili minulý utorok. Vtedy bol na COMEX-e najvyšší prebytok kúpnych pozícii od začiatku roku 1996. Kritickú situáciu zlata na trhu zmiernili zámorskí spracovatelia zlatého kovu, ktorí využili výbornú príležitosť nakúpiť tento drahý kov za výhodnú cenu. Spotový bullion uzatváral oslabený na 265,80/6,40 USD. Silným hnacím motorom ziskov zlata boli v tomto roku vítané kroky zo strany americkej centrálnej banky FED, ktorá šesťkrát za sebou znížila úrokové sadzby, ako aj nízke úrokové sadzby na zapožičanie si zlatého kovu. Vďaka tomu sa totiž vyrovnalo zlaté kontango, prémia získaná z rozdielu medzi forwardovými a spotovými cenami, čím sa špekulatívnym obchodníkom a ťažobným spoločnostiam zredukovali prípadné zisky z forwardových predajov. Zdá sa však, že investori majú krátku pamäť a v stredu sa bez ohľadu na tieto skutočnosti vrhli na likvidáciu svojich pozícií.

Ropa so stratami

Na Newyorskej komoditnej burze (NYMEX) finišovali kontrakty ropy s menšími stratami. Júlová ropa finišovala na 28,52 USD za barel, čo predstavuje pokles o 14 centov. Počas dňa pritom narazila na hranicu 28,43 USD, od nej sa však odrazila aj vďaka správam o ďalších vyhrážkach Iraku, že zastaví export ropy, ak Rada bezpečnosti OSN schváli sankcie voči tejto krajine navrhnuté Veľkou Britániou a USA. Svojou troškou do mlyna prispeli aj opätovné slová predstaviteľov kartelu OPEC, že na svojom zasadnutí 5. júna rozhodne neschvália zvýšenie ťažobných kvót ropy. Lepšie sa v stredu nedarilo ani kontraktom benzínu. Júnový benzín si tesne pred svojou štvrtkovou exspiráciou odpočítal 3,78 centa na 1,038 USD za galón. Júlový benzín, ktorý po ňom preberie žezlo ako benchmarkový kontrakt, zaznamenal o čosi miernejší pokles a síce o 1,39 USc na 94,50 USc/galón. V klesajúcom trende by mala cena benzínu pokračovať aj naďalej, a to vďaka silnému minulotýždňovému rastu zásob o 1,6 mil. barelov. Strach z nedostatku benzínu v letných mesiacoch, ktorý tlačil cenu tejto komodity do závratných výšok, by mal byť teda definitívne zažehnaný.

(I. Sedliaková/REUTERS)

Počasie

Dnes bude premenlivá oblačnosť a na väčšine územia prehánky, ojedinele aj búrky. Ochladenie. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na severe okolo 14, na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Severozápadný až severný vietor 3 až 7, na juhozápade a miestami aj na východe 7 až 11, v nárazoch okolo 15 m/s, neskôr zoslabne. V sobotu bude oblačno, na juhu časom až polooblačno. Miestami prehánky alebo občasný dážď, ojedinele aj búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 19 až 23 stupňov, na severozápade aj chladnejšie. V nedeľu bude prevažne veľká oblačnosť a početné prehánky, miestami aj búrky. Veterno. Nočná teplota 13 až 9, denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.57 a zapadne o 20.43 hod.

Amsterdamdážď16
Atényjasno32
Belehradoblačno25
Berlínprehánky14
Bratislavaoblačno21
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno20
Bukurešťoblačno29
Frankfurtprehánky19
Helsinkioblačno10
Istanbulpolooblačno28
Kodaňprehánky15
Lisabonpolojasno30
Londýnprehánky16
Madridpolojasno32
Milánopolojasno30
Moskvaoblačno13
Osloprehánky14
Parížpolooblačno24
Prahaprehánky16
Rímpolojasno28
Sofiapolojasno26
Štokholmpolojasno15
Varšavaprehánky17
Viedeňoblačno19
Záhreboblačno26
Ženevaoblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.