Hospodársky denník
USD50,489 Sk
EUR42,837 Sk
CHF28,161 Sk
CZK1,255 Sk
  Piatok  1.Júna 2001

Posilnenie kompetencií

Včera sa vo Viedni konalo Ekonomické rokovanie Rakúskej národnej banky (ÖNB). Na ňom sa zúčastnil aj prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg, ktorý sa vyslovil za posilnenie úlohy centrálnych bánk v európskom bankovom dozore. Podľa neho sa totiž zavedením eura a s tým spojeným zrastením európskych finančných trhov posilnil argument pre zapojenie centrálnych bánk do bankového a finančného dohľadu. Podľa najvyššieho predstaviteľa Európskej centrálnej banky odpadá spoločnou peňažnou politikou v eurozóne tradičný konflikt záujmov medzi národnou peňažnou politikou a dohľadom. „ECB je presvedčená, že existujú silné a jasné argumenty pre zachovanie, ba dokonca posilnenie jedného zo základných dôsledkov inštitucionálneho usporiadania v eurozóne, ktorým je významná úloha centrálnych bánk jednotlivých členských štátov pri dohľade a regulácii finančného a bankového sektora,“ poznamenal vo svojom prejave W. Duisenberg.

Navyše vzrástol význam systémových rizík. Pokračujúca konsolidácia finančného sektora fúziami a prevzatiami vedie k tomu, že sa význam štátnych hraníc čoraz viac stráca vytváraním finančných konglomerátov. Finančný dohľad trhu sa preto musí stále prispôsobovať vývoju v celej eurozóne. Centrálne banky by v tejto oblasti mali prednosť v tom, že sa tradične zaoberajú platobným a zúčtovacím systémom, ako aj zacieľovaním svojej pozornosti na systémové riziká. Okrem toho by mali byť súčasťou eurosystému. Pokračujúca stabilita finančného trhu v Európe, ktorá je dôležitým predpokladom rastu, by mohla mať zisk z toho, ak by sa úloha národných bánk v dozore zachovala alebo dokonca posilnila. Duisenberg okrem iného zdôraznil dôležitosť výmeny informácií medzi jednotlivými centrálnymi bankami a ECB, ako aj potrebu efektívnej spolupráce medzi jednotlivými autoritami, ktoré sú zodpovedné za finančnú stabilitu a ekonomický rozvoj v tomto regióne.

V jednotlivých krajinách sa diskusia v súvislosti s bankovým dohľadom uberá k vytváraniu všeobecného finančného dohľadu. Takýmto úradom zrejme dajú prednosť vo Fínsku, v Írsku a Rakúsku. V Nemecku sa množia náznaky toho, že pri finančnom a bankovom dohľade bude dochádzať k spolupráci príslušného úradu a centrálnej banky. Guvernér ÖNB Klaus Liebscher označil spojenie rozličných oblastí finančného dohľadu za ambiciózne. Dôležité by pritom malo byť jasné definovanie pozície centrálnej banky. Spojenie centrálnej banky s bankovým dohľadom sa v mnohých krajinách sveta osvedčilo. To by sa malo brať do úvahy pri reforme dohľadu.

(TASR, REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.