Hospodársky denník
USD50,6 Sk
EUR43 Sk
CHF28,221 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Test dobytka bez výnimky?

Vynútené veterinárne opatrenia nás môžu stáť 600 mil. Sk

„Bezpečná ochrana spotrebiteľov znamená začať s diagnostikou každého zabitého kusa dobytka,“ vyhlásil pre Hos. . .

Viac ako len tieňové odvetvie

Treba rozhodne potláčať obchod s „čiernym“ liehom

Podľa štatistiky sa skonzumuje u nás 10,3 litra 40-percentnej liehoviny na osobu a rok. Načierno vyrobené zn. . .

Pacienta musíme akceptovať

Ústava predsa garantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť

V lekárňach nám pripravujú novinku v podobe pokladničného systému, pacienti si budú musieť vymáhať peniaze za . . .

Európskym politikom nechýba optimizmus

Dolár oproti euru napriek tomu neprestáva získavať na prevahe

Zdá sa, že vyhlásenia európskych politikov na podporu spoločne. . .

Nič nové, nič radostné

Peter Kasalovský

Vláda má značné problémy. S mierou nezamestnanosti a jej dôsledkami, so zdravotníctvom, ale aj so školstvom. Nemenej ich má s rómskym etnikom. Dôvod je pr. . .

Otázka NATO dominuje

Slovenské akcie do 4. júla

Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda včera skončil trojdňovú pracovnú návštevu USA, v rámci ktorej rokoval s najvyššími predstaviteľmi americkej admi. . .

Vyššie rezervy

Devízové rezervy SR od 31. mája do 6. júna vzrástli o 116,3 mil. USD na 5,3734 mld. USD. Rezervy komerčných bánk stúpli k referenčnému dňu o 126,7 mil. USD na 1,6151 mld. USD. NBS vy. . .

Indikátor OECD

Sledované ekonomické indikátory OECD v apríli opäť klesli. Kompozitný index pre celú OECD sa znížil o 0,6 %, v marci išlo o 0,5 %, pričom v Európe rovnako ako v marci klesol o 0,6 % . . .

Čína do WTO

USA sa s Čínou dohodli o otázkach, ktoré odďaľovali vstup ázijskej krajiny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a sľúbili spoluprácu pri plnení podmienok členstva. Spojené štáty nepo. . .

Uvoľnia úvery

Svetová banka rozhodla o uvoľnení úverov pre Rusko, Poľsko a Albánsko. Rusko by malo dostať úver vo výške 80 mil. USD, ktoré by mali slúžiť na urýchlenie reštrukturalizácie hospodár. . .

Inflácia v ČR

Spotrebiteľské ceny v Českej republike vzrástli v máji tohto roka oproti predchádzajúcemu mesiacu v priemere o 0,6 %, čím sa medzimesačné tempo ich rastu mierne zvýšilo o 0,2 %. Med. . .

Vláda nesplní

V dôsledku krátenia budúcoročných výdavkov štátneho rozpočtu na podporu bývania o 1,1 mld. Sk sa v roku 2002 na Slovensku dokončí o 1900 bytov menej (16 100), ako sa plánovalo (18 . . .

Sme prví vo svete

Slovensko je prvou krajinou vo svete, kde sa prijal zákaz výroby a dovozu polyvinylchloridu (PVC) a výrobkov z tohto materiálu od roku 2008. Takéto nariadenie je v novom zákone . . .

Pomoc obciam

Slovenské elektrárne, a. s., chcú pomôcť obciam pri financovaní modernizácie ich verejných osvetlení. V spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave chcú pôsobiť ako. . .

Budeme platiť?

Postreh Evy Horkej

Slovenská lekárnická komora a Asociácia dodávateľov liekov jednotne vyhlasujú, že v „dohľadnom“ čase prejdú na systém platieb za lieky v hotovosti. Podľa . . .

Chcete priemyselné parky?

Kritériá, legislatíva a prípadná podpora vlády

V Zbierke zákonov vyšiel pod číslom 193/2001 Z. z. zákon o podpore na zriadenie priemyselných parkov a o doplnení zákon. . .

Bez výskumu niet šance

Peniaze na inováciu nikdy nie sú vyhodené

Zmeniť súčasný nevyhovujúci spôsob organizovania a financovania výskumu a vývoja, s ktorým sa počíta aj v návrhu zákona o vede a. . .

Výnimka potvrdzuje pravidlo

Ženy za rovnakú prácu dostanú menej

Ženy za prácu rovnakej alebo porovnateľnej hodnoty sú horšie finančne ohodnotené ako muži. Vyplýva to zo štúdie Výskumného ústa. . .

O reforme verejnej správy

Opozícia navrhne odvolať Jozefa Kojdu

Druhé čítanie návrhov zákonov o vzniku samosprávnych krajov a voľbách do ich orgánov a o štátnej a verejnej službe, ako aj vyslov. . .

Blahoželáme

Náš kolega, zahraničiar Jaromír Novák vo svojom živote napísal do novín už toľko blahoželaní, že sa do nich vošlo šťastia, lásky a porozumenia na niekoľko ľudských životov. Jaro má ži. . .

Najstarší chemický veľtrh

Už v stredu sa otvoria brány Incheby

Už v stredu v priestoroch Výstavného a kongresového centra bratislavskej Incheby sa začne 33. ročník najstaršieho európskeho chem. . .

Nižšie poistenie?

Slovenská asociácia poisťovní usporiadala cez internet verejné hlasovanie o aspektoch povinného zmluvného poistenia. Podľa predbežných výsledkov je viac ako 90 % zúčastnených za. . .

Zmenšiť rozdiely

Daň z dedičstva je typická majetková daň, preto ministerka financií B. Schmögnerová iniciuje jej zavedenie. Uviedla, že po neúspešnom pokuse s jeho prijatím je „normálny návrh . . .

Dostali viac

Zo štátneho rozpočtu sa v minulom roku vynaložilo na školstvo v SR 35 mld. Sk. Oproti pôvodne schváleným výdavkom v štátnom rozpočte to bolo o 3 mld. Sk viac. Vyplýva to zo štátneho. . .

Závlah málo

V týchto dňoch domáci poľnohospodári zavlažujú svoje polia len na rozlohe 38 750 ha, hoci pred rozbehnutím zavlažovacej sezóny Slovenský vodohospodársky podnik informoval, že po úče. . .

Obchod sa s nikým nehrá

Komentuje Zuzana Krútka

Porada ekonomických ministrov sa minulý týždeň stotožnila so záverom Protimonopolného úradu SR a v súvislosti s jeho analýzou správania obchodnýc. . .

Keď ste ešte nezaplatili daň

Platba musí byť označená, načo je určená

Ak ste ešte do dnešného dňa nezaplatili daň, pripomíname ako je možné podľa predpisov platiť dane. Dôležité je, aby bola k. . .

Zisk je podmienený kvalitou služieb

Cestovné kancelárie sú napriek všetkému dobrým biznisom

Objem tržieb cestovných kancelárií v minulom roku dosiahol 8,3 mld. Sk a má stále stúpajúci trend. Le. . .

Rozpočtové rozpaky

Komentuje Robert Róm

Vládou schválené východiská štátneho rozpočtu a limitov výdavkov na budúci rok považujú viacerí ekonomickí experti za pozitívny krok a oceňujú novú metod. . .

Voda patrí všetkým

Komentuje Ladislav Kulik

Na prevod majetku z vlastníctva štátu do vlastníctva obcí predložilo ministerstvo pôdohospodárstva tri alternatívy: založenie šesť, osem alebo až š. . .

Sabinovské tehly mali cveng

Návrat najstaršej slovenskej tehelne na trh

Po niekoľkoročnom útlme tehliarskej výroby na východnom Slovensku spoločnosť Minag Košice opäť uviedla do prevádzky tehel. . .

Aj tak sa dá!

Postrehy Zuzany Krútkej

„Môžete pristaviť auto až pred dvere,“ touto ponukou sa začala obsluha v Amatexe na Ostredkovej ulici v Bratislave, keď som tam doviezla vyčistiť staré per. . .

Rozvaha strojcom úspechu

Silné trhy zvyšujú riziko, znižujú efektivitu

Nová technológia na rozšírenie výrobnej kapacity olovnatej kalíškoviny, ktorú uviedol Slovglass Poltár do prevádzky konco. . .

Od návrhu až po rozvoz

Ponuka polyetylénových fólií, tašiek, vreciek

Výrobcom s najširšou ponukou polyetylénových fólií, tašiek a vreciek s potlačou je Polysack ICT Nitra. Tašky, ako praktické. . .

Najlepšou reklamou je cena

Vedia čo chce trh, naučili sa ho „počúvať“

Vlani o takomto čase mal známy producent sirupov a nealkoholických nápojov Lunaco Lučenec 130 zamestnancov. Dnes je ich 18. . .

Nebude vody, nebude turistov

Donovalské peripetie so zásobovaním pitnej vody

Ak uprostred sezóny v stredisku hojne navštevovanom turistami prestane tiecť voda tak, ako sa to stalo v minulom rok. . .

Majetok v združení, pracovné cesty

Sme združenie dvoch fyzických osôb. Doklady vystavujeme na jedného, ktorý je zamestnávateľom. V minulom roku sme spoločne zakúpili budovu na úver s podielom 50:. . .

Keď dodávateľ trvá na vyššej cene

V júli 1998 som podpísala zmluvu o výstavbe bytu s celkovou konečnou cenou podľa rozpočtu 715 000 Sk. Byt mal byť odovzdaný do 31. 12. 1998. V zmluve sa uvádza,. . .

Delenie daru účastníkov združenia

Sme združenie dvoch fyzických osôb. Môžeme aj dar vyplatený právnickej osobe na základe darovacej zmluvy, v ktorej je ako darca uvedený jeden z účastníkov združe. . .

Rezerva na opravu

V roku 2000 sme kúpili nehnuteľnosť v obstarávacej cene 2 300 000 Sk, rezerva sa môže vytvoriť vo výške 80 %, teda 1 840 000 Sk. Môžeme v roku 2000 vytvoriť rezervu vo výške 900 0. . .

Rekonštrukcia vzácnosti

Prvou muzeálnou zbierkou, ktorá sa po premiestnení v roku 1945 vráti na pôvodné miesto v drážďanskom kniežacom paláci, je pokladnica, zbierka pokladov saských kurfi. . .

Drobničky

Írska folková skupina The Cassidys sa po roku opäť predstaví na Hlavnom námestí v Bratislave na voľne prístupnom koncerte. Bude to 24. júna, ako jedno z prvých podujatí staromestského k. . .

Hudobný priemysel ohrozený

Za posledné obdobie došlo na Slovensku k rapídnemu poklesu predaja originálnych hudobných zvukových nosičov. V porovnaní s rokom 1998 v roku 1999 -2000 predstavoval po. . .

Vybrali sme pre vás

Dianu Mórovú a Mareka Majského predstavuje režisér Miloslav Luther ako hlavné postavy v prvej časti dvojdielnej televíznej drámy Spoveď podľa Alfréda de Musseta. (STV 1, PO 20. . .

Najstaršia madona

Pozlátená socha Panny Márie s Ježiškom, ktorú vyrezal z dreva zručný majster okolo roku 1000 a je považovaná za najstaršie vyobrazenie madony v západnej civilizácii, spôso. . .

Múzeum hľadá zdroje

„Náš príspevok na činnosť prostredníctvom Krajského úradu v Trnave posledných päť rokov z roka na rok klesal. Kým v roku 1995 sme dostali 3 mil. Sk, v minulom roku len 2666 t. . .

Charakteristický novinkami

Menej ako mesiac delí priaznivcov strieborného plátna a videoartu od najvýznamnejšieho podujatia filmu na Slovensku - Medzinárodného filmového festivalu ART FILM. Jeh. . .

Baktérie a genóm

V ľudskom genóme sa pravdepodobne nachádza niekoľko desiatok samostatných génov baktérií. O ich presnom počte sa vedú diskusie. Na probléme pracujú aj mnohé medzinárodné v. . .

Štúdium závislosti

Štúdium potkanov závislých od kokaínu odhalilo, ktoré časti mozgu sú aktívne pri neodolateľnej chuti na kokaín. Rovnaká oblasť je zodpovedná aj za recidívy, ktoré predstavujú . . .

Autá, ktoré vidia v tme

Iba veľmi málo ľudí si vychutnáva nočné šoférovanie - predovšetkým na neosvetlených cestách, kde predné svetlá odhaľujú iba málo a diaľkové svetlá môžu oslepiť ostatných . . .

Haider nechce

Lídri krajín EÚ by podľa Jörga Haidera nemali ignorovať výsledky piatkového plebiscitu v Írsku, v ktorom občania odmietli záverečný dokument z minuloročného európskeho summitu vo fr. . .

Odmietli fundamentalizmus

Prezident Chatámí získal 77 percent hlasov

Teherán (TASR) - Proreformne orientovaný úradujúci prezident Iránu Mohammad Chatámí zvíťazil so ziskom 77 % hlasov v piatko. . .

Berlusconiho zoznam vlády

V kabinete je Riggiero, Fini, ale i Bossi

Rím (TASR) - Dezignovaný premiér Silvio Berlusconi vymenoval šéfov rezortov, ktorí budú tvoriť 59. taliansku vládu od skončen. . .

Svätých pribúda

Po mieri na Blízkom východe volal včera pápež Ján Pavol II. počas ceremoniálu vo Vatikáne, na ktorom vyhlásil za svätých troch mužov a dve ženy. Kanonizovať štyroch Talianov a je. . .

Ropa za potraviny neplatí?

Husajn volá po konfrontácii so Západom

Bagdad (TASR) - Irak by sa podľa prezidenta Saddáma Husajna mal pripraviť na novú konfrontáciu so Západom. V tej zvíťazí iracký. . .

Sedem žien

Britský premiér Tony Blair po víťazstve Labouristickej strany v parlamentných voľbách urobil zmeny v zložení svojej vlády, v ktorej je teraz spolu sedem žien. Ministrom financií je Go. . .

Odchod zo Saná

USA včera zatvorili svoje veľvyslanectvo v jemenskej Saná a evakuovali časť diplomatických pracovníkov spolu s ich rodinnými príslušníkmi. Dôvodom na tento krok boli teroristické h. . .

Herakleion sa vynára z mora

Staroveké prístavné mesto Herakleion, ktoré pred 1200 rokmi po silnom zemetrasení pohltilo Stredozemné more pri pobreží Egypta, objavili nedávno francúzski podmorskí a. . .

Dvere ostanú pootvorené

Protiraketová obrana bude sitom

Helsinki (TASR) - Americký minister obrany Donald Rumsfeld ubezpečil predstaviteľov všetkých troch pobaltských kandidátskych krajín na . . .

G. Bush sa predstaví Európe

Na záver pobytu dialóg s V. Putinom

Washington (TASR) - Americký prezident George W. Bush odletí dnes na šesťdňové turné po piatich krajinách Európy. Prvá zámorská . . .

Asi zlyhal Langoš

Ministerstvo vnútra ČR objavilo ďalšie tri neoprávnene vydané negatívne lustračné osvedčenia z roku 1993. Počet falošných osvedčení sa tak zvýšil na 117. Uviedol to včera v TV N. . .

TWIST pondelok

6:00 Twist s Gregorom Marešom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

s Martinom Halandom

7:15 Šport

7:33 Trendy v ekonomike

9. . .

Zákon o dani z minerálnych olejov

V piatok 8. júna sme uverejnili prvú časť informácie k novému zákonu o dani z minerálnych olejov, ktorý bol nedávno schválený v Národnej rade SR, a ktorý nahra. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Dobroslava

v utorok Zlatko

V Českej republike

dnes Bruno

v utorok Antonie. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Pavel Hrúz: Ešte pred konečnou. Pôvodná rozhlasová hra

9.30 Popbrífing. Informačný týždenník o slovenskej popul. . .

Pondelok 11. júna

MARKÍZA

*19.00*Televízne noviny

*19.30*Alf II. Seriál USA

*20.00*Smiechoty

*20.40*Pohotovosť VII. Seriál USA

*21.3. . .

. . .

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, len spočiatku lokálne polojasno. Na mnohých miestach prehánky alebo dážď, miestami aj búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 23, na severozápade okolo 15 stupňov, na juhu stredného Slovenska a na východe 23 až 28 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8 m/s s nárazmi miestami okolo 15 m/s. na východe spočiatku slabý južný vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m na západe 8, na východe 12 stupňov. V utorok bude polojasno až oblačno. Ráno ojedinele hmla. Cez deň miestami prehánky, najmä na severe. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5 stupňov, denná teplota 19 až 24, na severe okolo 17 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. Ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 6 stupňov, denná teplota 21 až 26, na severe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdamdážď13
Atényjasno32
Belehradpolooblačno29
Berlíndážď 13
Bratislavaprehánky16
Bruseloblačno16
Budapešťdážď20
Bukurešťoblačno31
Frankfurtdážď13
Helsinkidážď12
Istanbuljasno32
Kodaňdážď15
Kyjevprehánky24
Lisabonjasno19
Londýnpolooblačno17
Madridjasno22
Milánopolooblačno23
Moskvajasno17
Oslodážď 11
Parížoblačno17
Prahadážď13
Rímdážď25
Sofiaoblačno24
Štokholmdážď12
Varšavadážď16
Viedeňdážď15
Záhrebdážď19
Ženevajasno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 8. 6. 2001: Bratislava 99,68, Sliač 97,66, Košice 98,59, Poprad 93,32, za 9. 6. 2001: Bratislava 99,64, Sliač 97,54, Košice 98,49, Poprad 93,23.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.