Hospodársky denník
USD50,6 Sk
EUR43 Sk
CHF28,221 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001

Potreba hospodárskej súťaže

Generálny riaditeľ Európskej komisie (EK) pre hospodársku súťaž Alexander Schaub sa vyjadril proti vytvoreniu nových chovateľských megafiriem v Rusku, keďže to podľa jeho názoru obmedzí dlhodobú ekonomickú efektívnosť a poškodí vyhliadky pre hospodársky rast.

Podľa neho politika v oblasti hospodárskej súťaže by v Rusku mala v nadchádzajúcom desaťročí hrať kľúčovú úlohu, keďže hospodárstvo krajiny sa od finančného kolapsu v auguste 1998 stále zotavuje. Na druhej strane však uznal, že neskúsené ruské protimonopolné úrady riešia ťažkú úlohu - musia do prirodzených monopolov v ropnom a plynárenskom priemysle, energetike, doprave a telekomunikáciách zaviesť prvok zdravého súťaženia. „Je len ilúziou myslieť si, že podniky, ktoré na svojich domácich trhoch nemohli získať skúsenosti s ťažkou hospodárskou súťažou, budú z dlhodobého hľadiska medzinárodne úspešné,“ poznamenal A. Schaub.

Vzhľadom na vlnu fúzií a akvizícií, ktoré rapídnym tempom menia situáciu v ruskom priemysle, sa niektorí ekonómi obávajú, že veľké konglomeráty s pevnými politickými stykmi môžu získať dominanciu na domácom trhu.

Napríklad ruský minister pre protimonopolnú politiku Iľja Južanov v apríli tohto roka schválil vznik druhej najväčšej hlinikárne sveta Russian Aluminium, ktorá kontroluje viac než 70 % ruskej produkcie tohto kovu.

A. Schaub očakáva, že vláda v nadchádzajúcich rokoch preskúma dominantné postavenie tohto gigantu, no zároveň upozornil, že nie je jediná, ktorá rieši podobné problémy. Odvolal sa pritom na plánovanú fúziu spoločností Pechiney SA, Algroup a Alcan Inc., ktorú EK vlani zablokovala.

A. Schaub s delegáciou EK bude v Sankt Peterburgu od nedele 10. júna päť dní rokovať s ruskými predstaviteľmi pre hospodársku súťaž.

Podobný názor ako A. Schaub má aj riaditeľ nemeckého Federálneho kartelového úradu Ulf Boge. Uviedol, že hospodárska súťaž je dôležitý faktor na zvyšovanie nákladovej efektívnosti v Rusku, ktorej môže pomôcť konkurovať na svetovom trhu.

A. Schaub dodáva, že reforma plynárenského monopolu Gazprom, ktorého lacný plyn udržiava solventnosť mnohých firiem, si bude vyžadovať „určitý stupeň šikovnosti a odvahy“. Gazprom je totiž jedným z mnohých projektov v rámci štrukturálnych reforiem, ktoré prezident Vladimir Putin sľúbil zrealizovať. Analytici považujú minulotýždňové vymenovanie jeho úzkeho spojenca do funkcie prezidenta spoločnosti za prvý krok v tomto smere.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.