CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001

Nepresvedčivé víťazstvo

Rozhodujúcou bude zrejme odveta v Portugalsku

Portugalskí basketbalisti sa postarali v Lučenci o rozruch už deň pred ďalším zápasom predkvalifikačnej B-skupiny o postup na ME 2003 proti Slovensku. Po ubytovaní sa v Redute narobili organizátorom vrásky svojimi požiadavkami, keď odmietli spať na manželských posteliach. Ich suverénne vystupovanie, žiaľ, veľmi nenaštrbili ani slovenskí reprezentanti. Po prehre s Českom 85:95 a výhre v Luxembursku 111:64 si síce pripísali na svoje konto ďalšie víťazstvo po výsledku 88:83, no v konečnom účtovaní môže byť rozdiel piatich bodov nedostatočným náskokom. Do kvalifikácie šampionátu postupujú prví dvaja, a tak rozhodujúce bude odvetné stretnutie v Portugalsku na začiatku septembra.

Pred vypredaným hľadiskom sa našim reprezentantom nedarilo streľba a aj v obrane mali značné problémy. V prvej štvrtine bol neudržateľný Richmond, ktorý zaťažil konto slovenských hráčov 11 bodmi. Po krátkej prestávke sa Slovensko prvýkrát dostalo do vedenia v 13. minúte po Krämerových trestných hodoch 30:29. Domáci zlepšili doskakovanie a darilo sa Zábavníkovi, ktorý hodil v prvom polčase dve trojky, naopak za očakávaním zaostal kanonier prvých dvoch zápasov v skupine Krämer. V druhom polčase sa slovenskí reprezentanti zlepšili vo väčšine herných činností. Darila sa im streľba, dobré bolo premieňanie trestných hodov. V obrane doskočili viac lôpt ako súper a aj to rozhodlo o tom, že Slovensko uspelo aj v dramatickom závere. Miloš Pažický, tréner SR: „Dnes sme narazili na zdatného súpera. Zvíťazili sme vďaka tomu, že sme v druhom polčase dodržali taktické pokyny. Teším sa, že sme potešili domácich fanúšikov, ktorí vytvorili v Lučenci vynikajúcu atmosféru.“ Valentin Melnyčuk, tréner Portugalska: „V dnešnom zápase bola hra korektná. Videl som zápas proti Česku a slovenskí hráči sa zlepšili. Takticky hrali veľmi dobre. Nám sa nedarilo v obrane ani v útoku. Gratulujem trénerovi Pažickému k víťazstvu.“

VýSLEDKY - B-skupina - 3. kolo: Slovensko - Portugalsko 88:83 (44:41). Body a zostava SR: Andruška 14, Fapšo 12, Rančík 11, Toya 10, Krämer 8 (Zábavník 18, Svitek 8, Jankovič 7) - najviac bodov hostí: Richmond 26, Simáo 19, Ramos 12. TH: 23/19 - 18/15, trojky: 5:8, osob. chyby: 16:19, rozhodcovia: Herceg (Chorv.), Váradi (Maď.), 1900 divákov. Ďalší zápas: Luxembursko - ČR 85:95. Tabuľka:

1. ČR 3 3 0 258:225 6

2. SR 3 2 1 284:242 5

3. Portugalsko 3 1 2 236:223 4

4. Luxembursko 3 0 3 216:304 3