Hospodársky denník
USD50,6 Sk
EUR43 Sk
CHF28,221 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001

Silné protitemelínske tlaky

Nemecký koncern ukončí odber dodávok

Nemecký energetický koncern E.ON oznámil v Mníchove, že chce čo najskôr ukončiť dodávky elektriny z Česka. V súčasnosti odoberá od Českých energetických závodov ČEZ ročne tri miliardy kilowatthodín elektriny, čo pre E.ON znamená 1,5 % odbytu elektriny.

I keď obe strany sa zaviazali, že o dôvodoch ukončenia stykov budú mlčať, je verejným tajomstvom, že dôvodom je silnejúci tlak proti uvedeniu jadrovej elektrárne Temelín JETE do prevádzky. Predstavitelia strany Zelených, ktorá je v Bavorsku opozičná, žiada E.ON, aby kvôli JETE ukončil spoluprácu s ČEZ. E.ON sa teraz obáva obchodných škôd, pokiaľ by v spolupráci pokračovali. Bavorský parlament hlasmi vládnej Kresťanskosociálnej únie CSU odmietol, aby tamojšia vláda odporučila obciam vypovedať z týchto dôvodov s E.ON zmluvy. ČEZ vyhlásili, že si uvedomujú zložité spoločenské postavenie svojho partnera, ale sú pripravené rokovať o úprave vzájomných obchodných väzieb a hľadať riešenie, ktoré nepoškodí ani jednu zo zmluvných strán. Odmietli pritom tvrdenie, že prevádzkové náklady JETE sú 590 Kč/MWh pretože v skutočnosti sú iba 250 Kč/MWh a čistý výnos vývozu elektriny do Nemecka je 600 Kč/MWh a nie 430 Kč/MWh, ako ekológovia uvádzajú. Veľkým problémom sú však pokračujúce poruchy v JETE, keď minulý týždeň vytiekla z reaktora rádioaktívna voda. Stalo sa tak pri testoch kontroly riadenia, keď cez hranu reaktora prvého bloku, ktorého veko bolo odstránené pre revíziu, pretieklo niekoľko kubíkov tejto tekutiny.

I keď nedošlo k žiadnym škodám a nešlo o radiačnú haváriu, odporcovia JETE to okamžite využili. Predstaviteľ soľnohradskej krajinskej vlády pre otázky životného prostredia vyhlásil, že táto udalosť iba potvrdila nebezpečenstvo tejto elektrárne pre Rakúsko. Navrhuje, aby v spolupráci s ďalšími spolkovými krajinami boli podané žaloby proti prevádzkovateľovi JETE a jeho dodávateľom o súdne stanovenie ich zodpovednosti za prípadné budúce škody. Odporcov podporil tiež nemecký minister životného prostredia Jürgen Trittin, ktorý odvolal nemeckých odborníkov z temelínskej komisie, ktorá posudzovala jadrovú a ekologickú bezpečnosť JETE. Vyzval súčasne listom českú vládu, aby jej dostavbu vzhľadom na nedávnu sériu porúch znovu dôkladne preverila. Premiér Zeman spochybnil tento krok, pretože komisia už spracovala za účasti odvolaných odborníkov požadované základné správy o ekologickej i jadrovej bezpečnosti.

Richard Seemann, Praha

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.