Hospodársky denník
USD50,6 Sk
EUR43 Sk
CHF28,221 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001

Zohrejú sa spojenecké vzťahy?

Bushov návrh kontroly otepľovania n Varovanie odborníkov

Tohtotýždňová cesta amerického prezidenta G. Busha do Európy bude príležitosťou na urovnanie viacerých nedorozumení a konfliktov, ktoré vznikli medzi spojencami po zmene moci vo Washingtone. Jedným z najboľavejších bodov v tomto smere je marcové odstúpenie USA od tzv. kjótskeho protokolu o redukcii emisií skleníkových plynov. Práve európske krajiny mimoriadne ostro kritizujú toto rozhodnutie novej washingtonskej administratívy a obviňujú USA, že ako najväčší producent týchto škodlivých látok na svete, ignorovaním nebezpečenstva globálneho otepľovania hazardujú s osudom planéty.

Prezident Bush na starý kontinent pricestuje s balíkom návrhov opatrení na kontrolu globálneho otepľovania, ktoré predostrie lídrom EÚ na summite vo švédskom Gothenburgu. Očakáva sa, že americká stratégia sa bude zakladať na dobrovoľnom obmedzovaní skleníkových plynov v priemysle a ochrane lesov a fariem, ktoré absorbujú uhlíkové emisie. Do návrhov by mala byť zahrnutá aj podpora výskumným programom, ako aj dávno známa myšlienka o obchodovaní s redukciou škodlivých emisií. Je však veľmi otázne, či to bude stačiť.

Pozorovatelia sú skeptickí nielen pokiaľ ide o účinnosť spomínaných opatrení, ale sa aj obávajú, že ide skôr o propagačný ťah. „Na jednej strane členovia administratívy stupňujú rétoriku o ich obavách z globálneho otepľovania a zároveň pripravujú opatrenia založené na dobrovoľnosti, o ktorých sa vie, že majú slabé účinky,“ uviedol pre Financial Times odborník na životné prostredie Kalee Kreider a dodal: „V roku 1992 prezident Bush (starší) sľúbil, že Spojené štáty na báze dobrovoľnosti znížia do roku 2000 skleníkové emisie na úroveň z roku 1990. V skutočnosti došlo k ich 13-percentnému zvýšeniu.“

Pozíciu šéfa Bieleho domu pred európskou cestou skomplikovala aj americká akadémia vied. Hlavným argumentom republikánskej vlády pri odstupovaní od kjótskeho protokolu bol nedostatok vedeckých dôkazov, že uhlíkové emisie naozaj spôsobujú globálne otepľovanie, ako aj absencia jasných predstáv, nakoľko eventuálne otepľovanie môže byť škodlivé. No 11 vedúcich amerických odborníkov na atmosféru vrátane niektorých, čo sa v minulosti na globálne otepľovanie pozerali so skepsou, zverejnili v týchto dňoch správu, ktorá tento jav označuje za skutočný problém, pričom sa situácia stále zhoršuje. „Skleníkové plyny sa akumulujú v zemskej atmosfére ako výsledok ľudskej aktivity a spôsobujú zvyšovanie teploty vzduchu a oceánov,“ tvrdia. Tiež sa uvádza, že spoľahlivosť týchto záverov je dnes oveľa väčšia ako bola pred desiatimi alebo dokonca pred piatimi rokmi.

Správa síce nie je až taká explicitná, pokiaľ ide o škodlivosť globálneho otepľovania. Aj tu sa však predpokladá, že zohrievanie zemskej atmosféry spôsobí zvýšenie hladiny morí, zintenzívnenie klimatických živlov v niektorých krajinách a suchá v iných, ako aj následné negatívne dosahy na poľnohospodárstvo, zdravie a zdroje pitnej vody. Teda je najvyšší čas, aby sa spojenci dohodli. V prospech nás a našich detí.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.