Hospodársky denník
USD50,6 Sk
EUR43 Sk
CHF28,221 Sk
CZK1,263 Sk
  Pondelok  11.Júna 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pacienta musíme akceptovať

Ústava predsa garantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť

V lekárňach nám pripravujú novinku v podobe pokladničného systému, pacienti si budú musieť vymáhať peniaze za zaplatené lieky, ktoré dostali na recept od svojej zdravotnej poisťovne. Netreba vari zdôrazňovať, že na to nie sme pripravení administratívne, ani organizačne. Na chaos, ktorý môže vzniknúť pri naháňaní vlastných peňazí radšej nemyslieť. Tento postup je výsledok rokovaní na pôde ministerstva zdravotníctva a z neho vyplývajúcej nespokojnosti lekárnikov. Ak farmaceutickú sféru v júni neoddlžia, rozhodnutie uplatnia v praxi. Trpezlivosť stratili nielen distribútori, ale aj mnohí výrobcovia, ktorí tiež žiadajú len hotovosť. V zdravotníctve sme sa teda dostali do stavu, keď sme nútení akceptovať tzv. nútenú rajonizáciu, v nemocniciach slobodná voľba lekára či odborníka neplatí a v situácii, keď zdravotnícke zariadenia nemajú dostatok peňazí, nie je ani záujem prijímať ďalších pacientov, tí sa stávajú skôr príťažou. V rozpore s platnými zákonmi sa od chorých u nás vynucujú priame platby, či už za lieky alebo ďalšiu zdravotnú starostlivosť. Pritom v Ústave Slovenskej republiky v Čl. 40 je jasne napísané, že: „Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.“ Platíme si zdravotné i sociálne poistenie, no všeobecne je známe, že nie je rovnaký prístup k pacientom v oblasti zdravotnej starostlivosti. Nikto z tých, čo mali možnosť podať návrh na zmenu legislatívy v tejto oblasti to neurobil, napriek tomu, že bezplatnosť zdravotníctva je u nás dávno fikciou. No najhoršie je, že na to všetko dopláca ten, pre ktorého sú služby v zdravotníctve určené. Ministerstvo zdravotníctva núti lekárov šetriť na liekoch a finančne ich na úsporách chce motivovať, no niet toho, kto by posúdil skutočnú účinnosť liečby. Problémy majú aj epidemiológovia pri ordinovaní drahších očkovacích látok, aj keď sa u nás v tomto rezorte na iných miestach vyhadzujú milióny.

Čo sa ešte musí stať, aby zodpovední za situáciu v tomto štáte pochopili, že takto to v zdravotníctve ďalej ísť nemôže? Z výsledkov hospodárenia poisťovní vyplýva, že úsporné opatrenia ministerstva zdravotníctva v oblasti lôžkových zariadení sa zatiaľ neprejavili v stabilizácii financovania zdravotníckych zariadení. Náklady na výkony medziročne vzrástli o 11 %, záväzky poisťovní za výkony o ďalších asi tak 9 %. Ministerstvu sa nepodarilo stabilizovať ani výdavky na lieky. Napriek novej kategorizácii liečiv z februára minulého roka vzrástli výdavky na lieky a zdravotnícke pomôcky o 15 %, no záväzky v tejto oblasti dokonca o 28 %. Toto všetko ťažko možno považovať za úspech. Rozdiel medzi zdrojmi a nákladmi rástol v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne pomalšie, prejavilo sa to v náraste záväzkov zdravotných poisťovní. V minulom roku štátny rozpočet ušetril na platbách poistného viac ako 5 mld. Sk, na nevyhnutnú sanáciu rozpočtov poisťovní však použil 1,5 mld. Sk. Zvyšok takýchto „úspor“ štátu ovplyvnil nárast deficitov v zdravotných poisťovniach a zdravotníckych zariadeniach.

Mnohých majiteľov lekární majú v rukách distribútorské a iné firmy, Asociácia lekárnikov Slovenska zasa potvrdila, že Krajský súd v Bratislave prijal v marci návrh Prievidzskej lekárne Sever na konkurz na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Podľa vyjadrenia tejto organizácie podalo v rámci zákona o konkurze a vyrovnaní podnet na príslušné pobočky tejto poisťovne už viacero lekární a v niektorých prípadoch súdy dokonca účty pobočiek zablokovali. A to je len časť problémov v tomto rezorte.

Ľudmila Koníková

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, len spočiatku lokálne polojasno. Na mnohých miestach prehánky alebo dážď, miestami aj búrky. Najvyššia denná teplota 18 až 23, na severozápade okolo 15 stupňov, na juhu stredného Slovenska a na východe 23 až 28 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8 m/s s nárazmi miestami okolo 15 m/s. na východe spočiatku slabý južný vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m na západe 8, na východe 12 stupňov. V utorok bude polojasno až oblačno. Ráno ojedinele hmla. Cez deň miestami prehánky, najmä na severe. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5 stupňov, denná teplota 19 až 24, na severe okolo 17 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. Ráno ojedinele hmla. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 6 stupňov, denná teplota 21 až 26, na severe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.53 a zapadne o 20.51 hod.

Amsterdamdážď13
Atényjasno32
Belehradpolooblačno29
Berlíndážď 13
Bratislavaprehánky16
Bruseloblačno16
Budapešťdážď20
Bukurešťoblačno31
Frankfurtdážď13
Helsinkidážď12
Istanbuljasno32
Kodaňdážď15
Kyjevprehánky24
Lisabonjasno19
Londýnpolooblačno17
Madridjasno22
Milánopolooblačno23
Moskvajasno17
Oslodážď 11
Parížoblačno17
Prahadážď13
Rímdážď25
Sofiaoblačno24
Štokholmdážď12
Varšavadážď16
Viedeňdážď15
Záhrebdážď19
Ženevajasno17

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 8. 6. 2001: Bratislava 99,68, Sliač 97,66, Košice 98,59, Poprad 93,32, za 9. 6. 2001: Bratislava 99,64, Sliač 97,54, Košice 98,49, Poprad 93,23.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.